Jak wybrać kask rowerowy?

Jak wybrać kask rowerowy?

Podczas jazdy na rowerze nietrudno o wypadek, zwłaszcza jeżeli wolimy poruszać się po wymagających, wyboistych terenach łąk czy lasów niż po miejskich ścieżkach. Kask jest wówczas niezbędny, gdyż tylko on może ochronić nas przed niebezpiecznymi konsekwencjami uderzenia głową o twarde podłoże. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów.

udostępnij

Anna KołodziejczykAnna Kołodziejczyk / 13-03-2015

Po pierwsze – rodzaj kasku

W zależności od tego, jaki typ kolarstwa preferujemy, do wyboru mamy różne rodzaje kasków ochronnych. Najczęściej wykorzystywany jest kask MTB, który łatwo rozpoznać po charakterystycznych otworach wentylacyjnych i umieszczonym z przodu daszku, którego nie posiada z kolei kask szosowy. Podczas zderzenia z innym uczestnikiem ruchu mógłby on spowodować dodatkowe obrażenia. Modelem o nieco mniej opływowym kształcie jest kask miejski, który pomyślany został w taki sposób, aby rowerzysta w jak największym stopniu był widoczny na jezdni, stąd liczne elementy odblaskowe. Natomiast typ określany jako „orzeszek” jest o wiele bardziej wytrzymały niż model MTB, a co za tym idzie – cięższy. Nie posada także otworów, dlatego używający go najczęściej fani BMX-ów mogą nie czuć się zbyt komfortowo, jeżdżąc w czasie letnich upałów. Śmiałkowie, którzy podbijają naprawdę trudne tereny, preferują najczęściej kaski full face, które dzięki pełnej zabudowie zapewniają czaszce i twarzy maksymalną ochronę przed skutkami uderzeń. Wyglądem przypominają nieco kaski motocyklowe i choć na pierwszy rzut oka wydawać się mogą dość ciężkie, wykonane są z lekkich tworzyw, dzięki czemu nie wpływają na komfort jazdy.

Po drugie – rozmiar

To kolejne kryterium, które koniecznie musimy wziąć pod uwagę, by nasza przygoda z rowerem była naprawdę bezpieczna. Zacznijmy od określenia obwodu naszej głowy, którą należy mierzyć powyżej linii brwi. Pamiętajmy, że po założeniu kask nie może być zbyt luźny ani za obcisły. Najlepiej sięgnąć po model z możliwością regulacji, dzięki któremu możliwe jest zwiększenie lub zmniejszenie obwodu o kilka centymetrów.

Po trzecie – budżet

Podobnie jak w przypadku wielu innych produktów, tak w przypadku kasków ich jakość najczęściej idzie w parze z ceną. Do dyspozycji mamy oczywiście modele tańsze, oferowane przez takie firmy, jak Kellys, Giant czy Author, które możemy nabyć nawet za mniej niż 100 zł. Nie warto jednak oszczędzać na bezpieczeństwie, zwłaszcza jeżeli bliskie nam jest kolarstwo ekstremalne, lepiej wyposażyć się w sprzęt wyższej jakości, którym szczycą się takie marki, jak choćby Bell, Lazer, Giro czy Alpina. Nieco wyższe koszty związane są nie tylko z większą wygodą użytkowania, ale także z bardziej praktycznym systemem umożliwiającym lepsze dopasowanie kasku do głowy rowerzysty, co minimalizuje ryzyko zsunięcia się go podczas jazdy i stanowi lepsze zabezpieczenie w razie niefortunnego upadku.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Każdy dostępny na rynku kask musi być zaopatrzony w specjalne certyfikaty świadczące o bezpieczeństwie i odporności na uszkodzenia. Najlepiej szukać oznaczenia EN1078, które świadczy o wysokiej jakości sprzętu. Warto ponadto upewnić się, że istnieje możliwość zwrócenia kasku po doznanym wypadku i otrzymania rabatu na zakup nowego. Jest to dość częsta praktyka zachęcająca konsumentów do nawiązywania długotrwałej relacji ze sprzedawcą.

Pamiętajmy, że kask powinien być niezbędnym elementem wyposażenia każdego rowerzysty, zwłaszcza tego, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z rowerem. Jeżeli, wybierając kask, zwróciliśmy uwagę na kilka powyższych elementów, możemy mieć pewność, że dokonaliśmy właściwego zakupu.

Zobacz również: Nowe modele kasków rowerowych na sezon 2017

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro