Jak wybrać kask motocyklowy do 150 zł?

Decyzja o zakupie kasku wydaje się być oczywista, sam wybór natomiast niekoniecznie musi być taki prosty. Szczególnie w momencie, gdy posiadasz ograniczony budżet. Na czym skupić się, posiadając nie więcej niż 150 zł?

Jan Jarosiewicz Jan Jarosiewicz / 14-08-2015

Kask za mniej niż 150 zł – dla kogo?

Kask, jak każdy wie – nie tylko fan silnikowych jednośladów – jest podstawowym elementem ubioru motocyklisty. Drugorzędną zaletą są takie jego atuty jak ochrona przed wiatrem czy deszczem, gdyż głównym celem zakładania kasku jest zwiększenie bezpieczeństwa kierowcy podczas jazdy i podczas różnorodnych zdarzeń na drodze. Pamiętaj przy tym, iż równie ważne są takie części garderoby ochronnej jak kurtka, spodnie, buty czy rękawice. Szukając kasku w cenie nieprzekraczającej 150 zł, musisz być przygotowany na to, iż raczej nie trafisz na najnowszy model renomowanej firmy. To stosunkowo ograniczony budżet, z pewnością jednak – poświęcając chwilę na dokładną selekcję ofert – możesz znaleźć satysfakcjonujący cię model. Takie widełki cenowe zaleca się przede wszystkim dla początkujących kierowców, którzy nie mają jeszcze nazbyt wyśrubowanych wymagań względem posiadanego sprzętu.

Jak optymalnie dobrać rozmiar?

Najważniejszym aspektem przy wyborze kasku motocyklowego (i to bez względu na półkę cenową!) jest prawidłowa decyzja dotycząca rozmiaru. Kask powinien leżeć dosyć sztywno, nie może przy tym jednak ani gnieść, ani uwierać lub uciskać. Co więcej, nie należy się zbytnio przejmować początkowymi niewygodami. Oczywiście, jeśli po pierwszym założeniu czujesz, że ten kask z pewnością nie jest dla ciebie, lepiej z niego zrezygnować. Nierzadko jednak trzeba w nim przejechać kilkaset kilometrów, by w pełni dopasował się do kształtu głowy. Rozmiar kasku najłatwiej i najczęściej dobiera się za pomocą długości obwodu głowy. By dokonać pomiaru, konieczne jest użycie centymetra krawieckiego. Jeśli go nie masz, z pewnością posiada go twoja żona, dziewczyna, mama lub sąsiadka. Ewentualnie możesz wykorzystać zwykły sznurek, mierząc następnie wyznaczoną przez niego długość np. linijką. Z powodzeniem poradzisz sobie samodzielnie, jeśli jednak napotkasz jakimikolwiek problemy, warto poprosić o pomoc drugą osobę – to naprawdę ważne! Istotą dobrania rozmiaru jest wyznaczenie długości obwodu głowy nieco ponad uszami. Większość producentów stosuje uniwersalną rozmiarówkę, odpowiadającą wprost z poniższymi wytycznymi odnośnie uzyskanego wyniku:

Główne rodzaje kasków

W cenie nie większej niż 150 zł znajdziesz zarówno kaski integralne, jak i otwarte. Większy wybór powinien być dostępny w tej drugiej kategorii, co wiąże się m.in. z tym, iż do jego produkcji wykorzystano mniejsze ilości materiałów, w tym także tych w największym stopniu gwarantujących bezpieczeństwo. Zaletą kasków otwartych jest większy przepływ powietrza. Co więcej, według przeważającej części motocyklistów, są one po prostu wygodniejsze w użytkowaniu. W zależności od modelu, zakrywają połowę lub 3/4 twarzy. Kaski integralne (lub całościowe) gwarantują większe bezpieczeństwo podczas ewentualnej kolizji lub upadku. Zapewniają ochronę głowy i twarzy, są jednak przy tym nieco droższe, dlatego też oferta w zakresie 150 zł będzie mniejsza.

Na co zwrócić uwagę w produktach do 150 zł?

Jak już wspomniano, takie widełki cenowego nie pozwalają na szaleństwa w kwestii wyboru. Warto jednak przyjrzeć się takim elementom, jak:

  • posiadane systemy wentylacyjne,
  • materiał wykonania wyściółki i pokrywy zewnętrznej,
  • wyjmowane boczki i wyściółka,
  • zapięcie,
  • całkowita waga produktu.

Pamiętaj także, że jazda bez kasku traktowana jest w Polsce jako wykroczenie i zgodnie z taryfikatorem grozi mandatem w wysokości 100 zł oraz 4 punktami karnymi. Zatem, choć bezpieczeństwo to całkowicie podstawowy argument, istnieją również inne powody, które wykluczają prowadzenie motocykla bez kasku.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro