Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Jak wybrać idealną walizkę na weekendowy wyjazd?

Wielkimi krokami zbliża się czas, kiedy coraz częściej zdarza nam się wyjeżdżać na dłuższe i krótsze wycieczki. Najczęstszym problemem, jaki napotykamy w ostatniej chwili, jest brak walizki, w którą można się wygodnie spakować. Nie ma nic gorszego niż torba, w której nie można zmieścić wszystkich niezbędnych rzeczy, poza tym jest po prostu niewygodna podczas podróży.

Małgorzata Pypeć Małgorzata Pypeć / 07-03-2017 / aktualizacja: 17-04-2018

Weekendowy wyjazd – torba czy walizka?

To pierwsze pytanie, na jakie musimy sobie odpowiedzieć, poszukując idealnego rodzaju bagażu. Niewątpliwą zaletą toreb jest ich waga – są bardzo lekkie. Dzięki temu, że nie mają twardego szkieletu, możemy zmieścić w nich więcej rzeczy, w tym tych niewymiarowych. Wadą takiego rozwiązania jest sam sposób układania ich w torbie. Ubrania mogą przemieszczać się w niej, a po wyjęciu będą pomięte. Istnieje również większe niebezpieczeństwo, że coś się w niej rozleje lub uszkodzi podczas transportu. Torby są też często mniej trwałe, więc wybierając, lepiej zdecydować się na skórzane modele.

Walizki podróżne, choć cięższe niż klasyczne torby, są często dużo wygodniejsze. Przede wszystkim mają wygodne uchwyty i kółka pomagające w przemieszczaniu się. Warto wybierać te, które poruszają się we wszystkich kierunkach – to duże ułatwienie podczas prowadzenia walizki. Sztywne modele są też pomocne podczas układania rzeczy. Jeżeli dobrze spakujemy taką walizkę, nie ma obaw o to, że rzeczy się pogniotą lub uszkodzą podczas transportu. To duża zaleta zwłaszcza dla kobiet, które nie chcą brać ze sobą żelazka.

Walizka na weekend – jaki rozmiar?

Kolejnym ważnym wyborem, przed jakim staniemy, wybierając idealną walizkę, jest jej rozmiar. Jest wiele możliwości. Małe walizki mają sporo zalet – przede wszystkim ze względu na ograniczoną ilość miejsca wymuszają na przemyślane pakowanie, więc nie zabieramy ze sobą wielu rzeczy. Większe modele będą idealne, jeżeli w jedną walizkę chcemy spakować się na weekendowy wyjazd z partnerem lub koleżanką. Ograniczamy wówczas ilość bagażu, którą musimy ze sobą zabrać. Taka walizka może być jednak problematyczna podczas przewożenia jej środkami transportu publicznego, więc lepiej sprawdzi się podczas wyjazdów samochodem.

Rozmiar walizki na weekendowy wyjazd jest bardzo ważną kwestią w szczególności dla osób, które mają zamiar podróżować samolotem. Linie lotnicze mają ściśle wyznaczone rozmiary, jakie może mieć torba, dlatego należy koniecznie je sprawdzić przed wylotem. W ten sposób zaoszczędzimy na dopłatach za bagaż. Najczęściej rozmiary spełniają tzw. kabinówki, czyli walizki dopasowane do tego, aby bez problemu zabrać je ze sobą na pokład samolotu. Jeżeli zdarza nam się podróżować w ten sposób, taki rozmiar walizki będzie dla nas idealny, zwłaszcza że w taką torbę bez problemu spakujemy się nawet na kilkudniowy wyjazd.

Walizka na weekend – jaki materiał?

Materiał, z jakiego wykonana jest walizka, jest równie ważny, co jej rozmiar. Podobnie jak w przypadku toreb, najlepiej wybrać modele wykonane z wysokiej jakości materiałów, aby długo nam służyły i nie niszczyły się szybko. Miękkie, materiałowe walizki dają nieco większe pole manewru podczas pakowania. Ich ścianki nie są sztywne, więc istnieje możliwość zapakowania w nie większej ilości rzeczy, w tym tych niewymiarowych. To rozwiązanie ma też minusy. Tego typu walizki nie ochronią zawartości w pełni, co może być istotne, kiedy przewozimy kruche lub wrażliwe przedmioty.

Alternatywą są walizki o mocniejszych ściankach, wykonanych z tworzywa sztucznego. Są sztywniejsze i trwalsze od walizek materiałowych, a dodatkowo nie ma obawy o to, że podczas deszczu rzeczy w walizce zamokną. Ciekawą opcją są w szczególności walizki wykonane z poliwęglanu. Są bardzo trwałe i wytrzymałe na uszkodzenia, a przy tym stosunkowo lekkie. Będą idealnym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na szybkim przemieszczaniu się z walizką oraz bezpieczeństwie bagażu. Takie modele są nieco droższe niż normalne, ale z pewnością warto w nie zainwestować, jeżeli szukamy rozwiązania na dłużej.

Wybór idealnej walizki na weekendowy wyjazd powinien zależeć od tego, jak dużo rzeczy mamy zamiar zabrać ze sobą i jakim środkiem komunikacji będziemy podróżować. Jeżeli szukamy jednego, uniwersalnego rozwiązania, które sprawdzi się w wielu sytuacjach, warto zdecydować się na uniwersalną kabinówkę, wykonaną z dobrej jakości tworzywa. Taka walizka będzie idealna na kilkudniowe podróże i z łatwością zmieścimy w niej najpotrzebniejsze rzeczy.

podziel się