Jak wybrać dysk twardy?

Jak wybrać dysk twardy?

Dysk twardy to miejsce, w którym przechowywane są dane w naszym komputerze. To oznacza, że powinien on zapewniać na nie jak najwięcej miejsca i dostęp do nich w jak najkrótszym czasie. Przy wyborze dysku musimy zachować złoty środek pomiędzy tymi dwoma parametrami.

udostępnij

Maciej GajewskiMaciej Gajewski / 28-04-2015

Jeszcze kilka lat temu wybór dysku twardego był względnie prosty: im bardziej pojemny, tym lepszy. Specjaliści poszukiwali jeszcze wzmocnionych dysków, które muszą pracować w ekstremalnych warunkach i być odporne na częste zmiany temperatur oraz wstrząsy. Dziś sytuacja nie jest już tak oczywista: przechowujemy coraz większą ilość danych, a co za tym idzie, dostęp do nich jest coraz trudniejszy dla mechanizmów wbudowanych w dyski. To oznacza, że powinniśmy się zastanowić, czy nasz „twardziel” powinien być przede wszystkim szybki i błyskawicznie reagować na polecenia, czy też możemy chwilę odczekać, ale w zamian oczekujemy, że pomieści dużą ilość informacji.

Dysk talerzowy, czyli pojemność ma znaczenie

Konwencjonalny dysk twardy (oznaczany w sposób nie do końca precyzyjny jako HDD) to urządzenie, które kryje w sobie kilka dysków magnetycznych obracających się z bardzo dużą prędkością (typowy dysk to 7200 RPM, a więc obrotów na minutę). Te dyski dużo lepiej się nadają do przechowywania dużej ilości danych.

Dyski HDD zamknięte są w szczelnej, grubej obudowie, w której też znajduje się silnik obracający talerzami, a także mechanizmy pozwalające na odczyt tychże. Ich podstawową wadą jest niewielka wytrzymałość na uszkodzenia. Podzespoły takowego dysku działają z chirurgiczną precyzją, a więc są wrażliwe na silne wstrząsy czy pola magnetyczne. Nie mogą też być ruszane podczas pracy, bo grozi to ich permanentnym fizycznym uszkodzeniem. Są też głośne i emitują dużo ciepła.

W zamian oferują wysokie pojemności za względnie niewielkie pieniądze. Dyski HDD powinniśmy wybierać jako „magazyny danych”, a więc miejsca, w których trzymamy nasze kolekcje zdjęć, filmów i podobnych materiałów. Do nich nie potrzebujemy błyskawicznego dostępu, a te zajmują niejednokrotnie mnóstwo miejsca.

SSD, czyli błyskawiczny czas reakcji

Nowsze i teoretycznie lepsze dyski to dyski wykorzystujące układy scalone jako pamięć, które oznaczane są jako dyski SSD. Sama nazwa „dysk” jest tu bardzo umowna, bowiem wewnątrz takiego urządzenia nie znajdziemy ani jednego talerza magnetycznego.

Dyski SSD są dużo wytrzymalsze i są odporne na wstrząsy czy inne działania środowiskowe. Zużywają też znacznie mniej energii, są praktycznie bezgłośne i od razu gotowe do pracy, bez konieczności ich rozruchu. Są też przede wszystkim dużo, dużo szybsze od dysków HDD.

Niestety, nie ma róży bez kolców. Dyski SSD są znacznie droższe od dysków HDD. W cenie terabajtowego HDD kupimy SSD oferujący kilkanaście lub kilkadziesiąt procent przestrzeni na dane starszego brata. Dysk SSD powinien więc być kupowany z myślą o instalowaniu na nim systemu operacyjnego i aplikacji, a więc danych, do których komputer powinien mieć błyskawiczny dostęp.

Na rynku dostępne są też dyski hybrydowe, zawierające niewielką ilość pamięci SSD na system operacyjny i aplikacje oraz dużą ilość pamięci na dane. Choć lepiej kupić dwa osobne dyski (głównie z uwagi na cenę), dysk hybrydowy może okazać się ciekawą propozycją dla oszczędnego konsumenta.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Istnieje kilka rodzajów złącz dedykowanych dyskom twardym. Musimy więc wybrać taki dysk, który posiada takie samo złącze, jakie znajduje się w naszej płycie głównej. Najczęściej jednak będzie to dysk o złączu SATA. Na rynku dostępne są też dyski SCSI (rzadkość, dla niszowych, specjalistycznych rozwiązań) oraz [dyski EIDE / ATA / PATA], które są starszymi, wolniejszymi braćmi tych ze złączem SATA.

Ciężko jednoznacznie doradzić pojemność takiego dysku. Jeżeli jesteś typowym użytkownikiem komputera, najlepszym wyborem, jeżeli chodzi o komfort pracy, byłoby kupienie 128-gigabajtowego dysku SSD na system i aplikacje oraz terabajtowego dysku HDD na inne dane. Tu jednak wiele zależy od naszych indywidualnych potrzeb i zasobności portfela.

Dyski twarde posiadają też pamięć podręczną (cache), dzięki której pracują one wydajniej. Tu zasada jest prosta: im więcej, tym lepiej. Jeżeli nie szukamy rozwiązania ekstremalnie taniego z uwagi na nasze możliwości finansowe, powinniśmy wybrać 16 MB pamięci podręcznej jako minimum zapewniające komfort pracy. W miarę możliwości finansowych wybierajmy modele z większym cache.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro