Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Jak wybrać dysk SCSI/SAS?

Jak wybrać dysk SCSI/SAS?

Dysk twardy to nieodzowny element każdego komputera. Zazwyczaj wybieramy między modelami HDD oraz SSD. Ale są także dyski SCSI/SAS. Do czego one służą? Czym różnią się od tradycyjnych dysków HDD lub SSD? A przede wszystkim – czym kierować się przy kupowaniu takiego dysku?

udostępnij

Julita Słonczewska Julita Słonczewska  / 03-04-2016

Dyski SCSI nie są szerzej znane użytkownikom komputerów. A to dlatego, że nie są stosowane w urządzeniach do użytku domowego. Standard SCSI/SAS jest wykorzystywany w urządzeniach przemysłowych. Dlatego właśnie doskonale sprawdzają się na przykład w serwerach.

Czym jest SCSI?

SCSI to magistrala przeznaczona do przesyłania danych między urządzeniami. Do niedawna była wykorzystywana w serwerach i stacjach roboczych. Jednak z czasem standard okazał się przestarzały. Tak jak interfejs SATA zastąpił przestarzałe PATA w przypadku dysków konsumenckich, tak samo SAS zastąpiło SCSI w urządzeniach przemysłowych. Dlatego też powinno się raczej mówić o dyskach SAS niż SCSI. Skrót SAS oznacza po prostu Serial Attached SCSI.

Co ważne, standard SAS jest fizycznie kompatybilny z dyskami SATA, ale tylko jednostronnie. Oznacza to, że dyski SATA można podłączyć do kontrolera SAS, ale już nie da się zrobić tego w drugą stronę.

Czym się kierować?

Dyski SCSI/SAS powstały przede wszystkim z myślą o serwerach. Serwer to maszyna, która udostępnia zasoby innym urządzeniom, a to oznacza, że musi być bardzo wydajna. Kluczową rolę odgrywają szybkie dyski twarde. Dlatego też w rozwiązaniach serwerowych doskonale sprawdzają się dyski SSD, które oferują bardzo wysokie transfery danych i krótkie czasy dostępu. Jednak dyski SSD cały czas są dość drogie i w przypadku używania większych maszyn nieopłacalne. Dlatego też ciekawym wyborem są właśnie dyski SCSI/SAS, które wydajnością przewyższają tradycyjne modele HDD SATA.

Przede wszystkim dyski SCSI/SAS powinny charakteryzować się dużą niezawodnością. Parametr ten jest określany przez wartość MTBF (Mean Time Between Failures – średni czas bezawaryjnej pracy). Dla dysków serwerowych, czyli między innymi SCSI/SAS, powinien on wynosić co najmniej 1,5 mln godzin, ale im wartość ta jest wyższa, tym lepiej. Jednak nie oznacza to, że dysk będzie działać bezawaryjnie przez 1,5 mln godzin, bo to oznaczałoby prawie 160 lat. Bardzo ważne jest także to, jaki cykl roboczy przewidział producent. Jeśli jest to 25 procent, to dysk będzie działać (teoretycznie) 160 lat, ale tylko jeśli w ciągu doby będzie włączony maksymalnie przez 6 godzin. W gruncie rzeczy 1,5 mln godzin MTBF oznacza, że w ciągu roku uszkodzeniu ulegnie średnio jeden na 171 takich dysków.

Kluczową wartością jest jeszcze krótki czas dostępu. Mówi ona o tym, jak wiele czasu potrzeba, aby znaleźć dany plik na dysku. Jest to po prostu moment od wysłania żądania pewnych danych do chwili ich uzyskania. Ma to znaczenie przede wszystkim przy kopiowaniu dużej liczby małych plików. Zalecany czas dostępu to maksymalnie 4 ms.Innym ważnym parametrem jest prędkość obrotowa talerzy. O ile w dyskach konsumenckich jest to zazwyczaj 5400, 7200 lub ewentualnie 10 000 obrotów na minutę, o tyle w dyskach SCSI/SAS 10 000 to wartość minimalna. Najbardziej zalecane są dyski z talerzami kręcącymi się z prędkością 15 000 obrotów na minutę. Zapewniają one lepszą wydajność. Oczywiście można też kupić dyski SAS pracujące z prędkością 7200 obrotów na minutę, ale to raczej tańsze modele.

Nie można także zapomnieć o rozmiarach dysków. W przypadku standardów SCSI/SAS wyróżniamy dokładnie takie same gabaryty, jak w dyskach konsumenckich, czyli SATA. Oznacza to, że do wyboru mamy modele 3,5- lub 2,5-calowe. Koniecznie należy sprawdzić, jakie kieszenie ma nasz serwer, aby kupić model o odpowiedniej wielkości.W przypadku kupowania dysku do serwera nie powinniśmy oszczędzać. Tego typu urządzenia są zazwyczaj mocno obciążone pracą i od ich działania zależy wydajność maszyny. Tańsze i wolniejsze dyski szybko mogą okazać się pozorną oszczędnością.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro