Jak wybrać domofon?

Jak wybrać domofon?

Domofon to urządzenie, które zapewnia dostęp do komunikacji głosowej. Najczęściej odbywa się to poprzez zamontowanie kasety na zewnątrz, a słuchawek wewnątrz budynku. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które zapewnią nie tylko komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo domownikom. Podpowiadamy, który model warto wybrać.

udostępnij

Karina MączyńskaKarina Mączyńska / 14-09-2015

Wybór domofonu

Mnogość dostępnych modeli domofonów sprawia, że jesteśmy w stanie dobrać odpowiednie urządzenie, które będzie zaspokajało nasze potrzeby oraz wizualnie wpisywało się w wystrój domu. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję odnośnie zakupu, powinniśmy się zastanowić, jakie funkcje ma spełniać nasz domofon. Czy zależy nam tylko na otwieraniu bramy, czy może ma on zapewniać nam ochronę przed nieproszonymi osobami? Poniżej więcej informacji na temat poszczególnych domofonów.

Rodzaje domofonów

Domofony analogowe – to jeden z najpopularniejszych rodzajów domofonów. Urządzenie to składa się z tak zwanej kasety bramowej, która mocowana jest na zewnątrz budynku. Może być umieszczona na bramie lub też przy drzwiach wejściowych. Jest wyposażona w głośnik, mikrofon i przycisk, którym dajemy sygnał mieszkańcom domu. Ponadto domofon zawiera unifon, czyli słuchawkę, którą umieszcza się na ścianie wewnątrz mieszkania. Domofony analogowe sprawdzą się idealnie w domach jednorodzinnych, gdzie potrzebna jest jedna kaseta i w zależności od potrzeb jedna lub dwie słuchawki. Pamiętajmy, że najlepiej zdecydować się na taki model, który można rozbudować – nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy w przyszłości nie będziemy potrzebowali więcej słuchawek.

Domofony cyfrowe– ten rodzaj z kolei wyposażony jest w specjalną tablicę cyfrową, która zawiera numery lub nazwiska osób, do których chcemy zadzwonić. Tak jak w wyżej wymienionych domofonach analogowych, tutaj również znajduje się mikrofon, głośnik i przyciski. Domofony cyfrowe sprawdzą się przede wszystkim w blokach, ponieważ można je łączyć z systemem ochrony, tym samym wzmacniając poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Dużą zaletą takich domofonów jest to, że możemy sami wpisać kod dostępu, który umożliwi nam szybsze wejście bez potrzeby szukania klucza. Ponadto w cyfrowej wersji jest możliwość ustawienia długości rozmowy oraz czasu wejścia.

Domofony analogowo-cyfrowe – jeśli nie możemy się zdecydować na konkretny wariant, ciekawą alternatywą okaże się połączenie dwóch rodzajów w jeden. Oznacza to, że unifony połączone są z cyfrową kasetą, która znajduje się na bramie. Dzięki temu możemy przekroczyć próg poprzez wpisanie kodu albo też zbliżenie specjalnej karty magnetycznej.

Wideodomofon– coraz częściej wybierane rozwiązanie z uwagi na praktyczność i większą ochronę. Działanie wideodomofonu polega na tym, że oprócz standardowych funkcji domofonu cyfrowego urządzenie dodatkowo wyposażone jest w ekran i kamerę. Tym samym mamy możliwość zobaczenia, kto chce wejść na teren naszej posesji czy na klatkę schodową. Bardzo dużym plusem tego rodzaju domofonów jest fakt, że jeśli przebywamy poza domem, kamera nagrywa, kto w danym czasie chciał nas odwiedzić.

Jak widać, rynek oferuje wiele produktów, które z pewnością przypadną nam do gustu. Wybierając domofon, pamiętajmy jednak, aby kierować się tym, co jest dla nas najważniejsze. Jeśli bierzemy pod uwagę bezpieczeństwo, wideodomofon z monitoringiem okaże się strzałem w dziesiątkę. Kiedy zaś kierujemy się niższym kosztem, wtedy postawmy na domofon analogowy. Z kolei gdy nie chcemy przeprowadzać zmian w całej instalacji, wtedy warto zdecydować się na proste rozwiązania, czyli domofon cyfrowy.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro