Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Jak wybrać dobry kolagen? Poznaj kilka sprawdzonych rad!

Twoje stawy nie są w dobrej kondycji, paznokcie i włosy już dawno straciły swój blask, a na twarzy widzisz pogłębiające się z dnia na dzień zmarszczki? To pierwsze oznaki niedoboru kolagenu. Jego dzienna dawka powinna wynosić około 5000 mg. Niestety najczęściej wraz z pożywieniem dostarczamy do organizmu o wiele niższą ilość. Podpowiadamy, jak wybrać dobry kolagen, aby uzupełnić niedobory i zadbać o siebie.

Ewelina Bajek Szyk
Ewelina Bajek Szyk 14-03-2018

Czas czytania: 4 min

FacebookTwitter

Jak wybrać dobry kolagen? Poznaj kilka sprawdzonych rad!

Kolagen to podstawowe białko tkanki łącznej, które odpowiada za elastyczność, objętość oraz sprężystość włosów. To również składnik zawarty w ścięgnach i remedium na zdrowe i mocne paznokcie. Ilość kolagenu w organizmie niestety zaczyna spadać po przekroczeniu 25. roku życia. Jaki kolagen wybrać, żeby zatrzymać młody wygląd? Który produkt będzie najlepszy na stawy, a jaki zadba o włosy i paznokcie?

Kolagen rybi, wieprzowy, drobiowy czy bydlęcy?

Rozwój technologii pozwolił na wyprodukowanie tzw. hydrolizatów kolagenu w postaci suplementów diety. Badania naukowe udowodniły ich cenne właściwości prozdrowotne oraz wysoką aktywność biologiczną, dlatego producenci suplementów proponują przeróżne rozwiązania. Kolagen może być rybi, wieprzowy, drobiowy lub bydlęcy. Bez względu na przeznaczenie najlepiej wybierać pierwszą wersję kolagenu, ponieważ w odróżnieniu od pozostałych wnika on w komórki i ma prawie taką samą zgodność z kolagenem ludzkim. Ma trzyrzędową budowę białka i te same aminokwasy w składzie, dlatego idealnie dopasowuje się do potrzeb skóry, stawów oraz wytworów naskórka. W kolagenie rybim, tak samo jak w ludzkim, znajdują się również cenne aminokwasy (prolina, hydroksylizyna, hydroksyprolina, lizyna, arginina oraz glicyna).

Czysty kolagen, czyli klasa A

Niedobór kolagenu objawia się osłabieniem, zmęczeniem, brakiem energii oraz wspomnianymi wcześniej problemami ze stawami czy kondycją skóry. Przy wyborze najlepszego kolagenu dla siebie warto pamiętać o odpowiednim typie tego składnika. Kolagen typu I jest budulcem skóry, więzadeł i kości. Kolagen typu II to składowa chrząstek stawowych, a kolagen typu III buduje naczynia krwionośne. Pamiętaj, aby zawsze stosować sprawdzone produkty z czystym kolagenem. Co to oznacza? Najlepszy kolagen to ten oznaczony literą A. Ma największą ilość substancji czynnych oraz najwyższą jakość. Dobrze, jeśli w kapsułkach, tabletkach lub proszku z kolagenem dodatkowo będzie znajdowała się witamina C, kwas hialuronowy oraz glukozamina wspomagające wchłanianie kolagenu i niwelujące działanie wolnych rodników. Wybieraj również takie produkty, które nie zawierają konserwantów, sztucznych barwników i aromatów.

Kolagen i jego właściwości

Kolagen jest składnikiem, który odpowiada za napięcie, nawilżenie i elastyczność skóry. Uzupełnienie jego niedoborów pozwala spowolnić proces starzenia, wygładza zmarszczki i koryguje przebarwienia. Niedobory kolagenowe mogą objawiać się również występowaniem cellulitu. Kolagen przyspiesza proces gojenia się ran i pomaga pozbyć się blizn. Minimalizuje ból stawów, a dodatkowo wpływa na strukturę włosów i sprawia, że są one zdrowsze oraz mniej łamliwe.

Kolagen w proszku nie ma smaku i można go dodawać zarówno do wody, jak i do soków owocowych. Kolagen do picia wchłania się bezpośrednio w przewodzie pokarmowym. Kolagen w kapsułkach lub w tabletkach jest wygodny do stosowania. Wystarczy go połknąć i popić dużą ilością wody. Preparaty tego typu prawie w całości podlegają anabolizmowi. To oznacza, że nie przechodzą procesów metabolicznych i nie są wydalane z organizmu, dlatego organizm szybko je przyswaja i reaguje na ich działanie.

Ilość kolagenu w organizmie szacuje się na 30% całej zawartości białka. W skórze stanowi aż 70% komórek białkowych, dlatego suplementowanie tego składnika jest bardzo ważne. Suplementy diety z kolagenem bardzo różnią się od siebie. Mają nie tylko inną cenę, ale przede wszystkim różną zawartość substancji aktywnych oraz substancji dodatkowych. Naukowcy już dawno dowiedli, iż wysoka dawka kolagenu dobroczynnie wpływa na cały organizm, dlatego warto pomyśleć o nim w codziennej diecie.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Zobacz, co inni regularnie kupują na Allegro


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro