Jak wybrać dobre buty do jazdy na rowerze?

Jak wybrać dobre buty do jazdy na rowerze?

Wybór butów przeznaczonych do jazdy na rowerze zależy od tego, jak często jeździmy i w jakim terenie. Czasem wystarczą zwykłe buty sportowe. Jeśli jednak chcesz poprawić wydajność mięśni i zwiększyć siłę nacisku na pedały, warto pomyśleć o obuwiu specjalistycznym. Jest ono przeznaczone nie tylko dla profesjonalistów. Także amatorzy jazdy rekreacyjnej szybko zauważą różnicę.

udostępnij

Marta MaćkiewiczMarta Maćkiewicz / 26-08-2015

Twarda podeszwa

By wybrać odpowiednie obuwie do jazdy na rowerze, trzeba najpierw określić swoje potrzeby. Jeździsz rekreacyjnie czy wyczynowo? Producenci obuwia rowerowego zaspokajają wymogi wszystkich cyklistów – i tych amatorskich, i tych profesjonalnych.

Większość osób, wsiadając na rower, wybiera obuwie sportowe – adidasy lub tenisówki. I na potrzeby przejażdżki z rodziną to w zupełności wystarcza. Jednak wraz z liczbą przejechanych kilometrów pojawia się pokusa nabycia czegoś wygodniejszego, bardziej profesjonalnego, nawet dla amatorów. Im twardsza podeszwa buta, tym lepiej jest przenoszona siła mięśni na pedały, a za tym idzie efektywność pedałowania. Innymi słowy, w butach o twardej podeszwie mniej się zmęczymy, przejeżdżając dłuższą trasę.

Jednak przy wyborze twardości podeszwy warto zastanowić się nad swoimi potrzebami. Producenci obuwia rowerowego określają twardość podeszwy butów w skali 1–12. Pamiętaj, że w twardej podeszwie dobrze się jeździ na rowerze, ale źle się chodzi, dlatego jeśli twoje wycieczki łączą w sobie jazdę na rowerze i zwiedzanie, powinieneś wybrać obuwie o średniej twardości podeszwy. Najlepiej przymierzyć kilka modeli i wybrać twardą podeszwę na rower, która jest jednocześnie wystarczająco elastyczna, by pozwolić ci na swobodne poruszanie się pieszo.

Niewysokie na rzep

Buty do jazdy na rowerze powinny być niezbyt wysokie, to znaczy mają nie sięgać do kostki. Ta część stopy w trakcie jazdy jest w nieustannym ruchu i ocieranie o nią może powodować dyskomfort. Powinieneś unikać sznurówek, które łatwo mogą przeszkadzać podczas jazdy. Najlepsze są buty na szeroki rzep, który pozwala na utrzymanie stopy w miejscu i jednocześnie nie przeszkadza podczas jazdy. Stopa jest ustabilizowana w środku, co także ułatwia jazdę. Spadające lub zbyt luźne buty zmuszają nas do ich ciągłego kontrolowania.

Kupując buty, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są wykonane. Powinien być przewiewny, gdyż podczas jazdy stopa się poci. Obecnie w butach stosowane są siateczki, które zapewniają dobrą wentylację. Latem, ale także w mokrym terenie, warto zainwestować w buty, które są przewiewne i szybko schną. Zimą można pozwolić sobie na obuwie z mniejszą powierzchnią siateczek.

Pozostają jeszcze walory estetyczne. O te producenci obuwia także zadbali, proponując cyklistom kolory, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą wybierać wśród różnych modeli i wzorów, co sprawia, że nawet podczas jazdy na rowerze można być modnym.

SPD dla wyczynowców

SPD to mechanizm zatrzaskowy w podeszwie buta, który na stałe łączy go z pedałem. Buty tego typu produkuje Shimano. By w pełni z niego korzystać, trzeba kupić odpowiednie pedały. Dzięki połączeniu butów z pedałami mięśnie działają efektywniej. Nie ma konieczności utrzymywania nogi na pedałach i kontrolowania, by się nie ślizgała. But i pedał trzymają się razem. Jazda po śliskiej nawierzchni, w trakcie deszczu czy po błotnistym terenie jest łatwiejsza.

Koszt takiego systemu wraz z pedałami jest stosunkowo duży, bo wynosi około 400 zł. Jeśli jednak pokonujesz dziennie kilkadziesiąt kilometrów na rowerze lub jeździsz w terenie górskim, warto ponieść te koszty dla wygody i wydajności jazdy.

Pamiętaj, że same buty z systemem SPD niewiele dadzą. Owszem, mają odpowiednio twardą podeszwę i możesz w nich jeździć, ale tylko w komplecie z odpowiednimi pedałami możliwy jest efekt działania tego systemu. Możesz jednak najpierw kupić buty, a za jakiś czas pedały, by nie narażać jednorazowo budżetu na spory wydatek. Buty z SPD posiadają bowiem zaślepki, które pozwolą przez jakiś czas traktować je jak zwyczajne buty do jazdy na rowerze.

Być może komfort z amatorskiej jazdy wspomaganej wygodniejszym obuwiem sprawi, że stanie się ona nie tylko miłym sposobem spędzania czasu, ale i prawdziwą pasją.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro