Jak wybrać dobrą oponę w przystępnej cenie?

Na pewno wielu kierowców przed zakupem zadaje sobie właśnie to pytanie. Rynek oferuje nam ogromny wybór, a ilość dostępnych modeli opon przyprawia o zawrót głowy. Jak znaleźć zatem właściwy wariant, który będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom?

Mariusz Pióro Mariusz Pióro / 03-10-2014

O najwyższej cenie

Pierwsza i podstawowa sprawa to określenie budżetu na wymianę ogumienia. Zdefiniowanie maksymalnej kwoty, jaką mamy zamiar przeznaczyć na zakup, pozwoli wyznaczyć klasę opon, w której będziemy wybierać. Istotnym aspektem jest firma produkująca opony. Godne polecenia są szczególnie produkty markowe z najwyższej półki premium. Zaliczają się do nich propozycje: Michelin, Bridgestone, Dunlop, Continental, Goodyear, czy Pirelli. Decydując się na opony od znanego, cenionego producenta, będziemy mieli pewność, że otrzymamy dobrą jakość. Produkty te cechuje najczęściej najwyższa innowacyjność i efektywność w każdych warunkach. Niestety za nią również będziemy musieli zapłacić wyższą cenę.

Średniej klasy

Jeżeli nie dysponujemy wystarczającymi środkami, możemy wybrać opony ze średniej półki cenowej, spośród ofert marek takich, jak np.: Fulda, Kleber, Firestone, Uniroyal, Semperit, Hankook, BFGoodrich, Yokohama czy Toyo. Ostatnia z nich przedstawia ciekawe warianty, przeznaczone szczególnie dla aut sportowych. Propozycje te często zapewniają także wysokie parametry, jednak nie zawsze dorównują czołowym producentom. Wybór opon tej klasy wydaje się być najrozsądniejszy. W tym przedziale cenowym znajdziemy bowiem produkty o najlepszym stosunku jakości do kwoty, jaką przyjdzie nam za nie zapłacić.

Niskobudżetowe

Na rynku obecne są też najtańsze opony (klasa ekonomiczna), takich producentów jak np.: Dębica, Barum, Viking, Sava czy Dayton. Niestety zapewniają one często dużo słabsze parametry na różnych rodzajach nawierzchni. Czasem zdarza się, że takie opony mogą spisywać się zaskakująco dobrze wyłącznie w określonych warunkach, np. na śniegu, natomiast dużo gorzej wypadną na mokrej powierzchni. Dlatego, decydując się na tańsze produkty, warto być dociekliwym i szczegółowo czytać dostępne testy na temat danego modelu.

Bardzo przydatne mogą okazać się również opinie samych użytkowników. Zdecydowanie natomiast odradzam zakup opon od nieznanych producentów, np. chińskich. Z reguły oferowane są w bardzo atrakcyjnych cenach, niższych nawet o 30–40% w stosunku do markowych. Niestety, z niską ceną nie zawsze w parze idzie jakość. Zazwyczaj takie produkty dają też mierne osiągi, nie zapewniając wystarczającego bezpieczeństwa w każdych warunkach. Ponadto nierzadko okazuje się, że ich trwałość pozostawia wiele do życzenia. Bardzo szybko może okazać się, że po stosunkowo niedużym przebiegu ulegną przedwczesnemu zużyciu bieżnika lub innym uszkodzeniom mechanicznym, typu wybrzuszenia czy pęknięcia.

Zobacz też: Czy warto kupić opony chińskiej produkcji?

Warunki eksploatacji

Należy też dobrze zastanowić się, jak będą wyglądały przeważające warunki, w których przyjdzie nam eksploatować auto. Dla przykładu: wyobraźmy sobie osobę, mieszkającą w województwie zachodniopomorskim i użytkującą auto na co dzień w mieście. W takim przypadku zakładamy, że najlepszym dla niej rozwiązaniem będzie zakup opon całorocznych, zamiast podejmowanie decyzji o wydawaniu funduszy na dwa komplety opon: na zimę i lato. Wynika to w faktu, że opady śniegu w tym regionie nie są zbyt wysokie, a na terenie tamtejszych miast zazwyczaj nie zalegają duże jego ilości. W związku z powyższym, użytkowanie ogumienia całorocznego wydaje się racjonalną alternatywą z ekonomicznego punktu widzenia.

Z kolei osoba mieszkająca na Podhalu powinna rozważyć kupno opon zimowych, jakie szczególnie dobrze spisują się na głębokim śniegu. Podsumowując, dobór właściwego wariantu powinien zależeć w głównej mierze od warunków eksploatacji, preferowanego stylu jazdy i oczywiście zasobności portfela, w myśl zasady: najtańsze wcale nie musi oznaczać, że dobre. Często warto zapłacić nieco wyższą cenę, ale nabyć produkt o dobrej jakości, który będzie gwarantował satysfakcjonujące parametry jezdne, wysoki poziom bezpieczeństwa i niejednokrotnie znacznie dłuższy okres bezproblemowego użytkowania, w porównaniu do wersji niskobudżetowej.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro