Jak wybrać dobrą krajalnicę do wędlin czy chleba, której koszt nie przekroczy 200 zł?

Właściwie dobrany model mechanizmu do precyzyjnego krojenia pozwoli ci cieszyć się delikatnymi płatkami, talarkami i krążkami produktów spożywczych.

Andrzej Grzechowiak Andrzej Grzechowiak / 17-03-2015

Krajalnice proste w użytkowaniu i wszechstronne

Kromki chleba, które nie zamieniają się w grube pajdy, pozwalają rozkoszować się pysznymi dodatkami – masłem, serem, warzywami. Oczywiście, czasem trzeba ukroić grubszy kawały mięsiwa – gdy planujesz na obiad steki lub kotlety. Krajalnica daje szansę ustalić konkretną, wybraną grubość krojenia – tak dokładną, że raczej niemożliwą do osiągnięcia przy pomocy zwykłego, kuchennego noża. Zastanów się, w jakie funkcje powinien zostać wyposażony twój idealny produkt i do czego zamierzasz go używać? Bez trwonienia fortuny, bez trudu kupisz krajalnicę dostosowaną do indywidualnych wymagań i – co istotne – bezpieczną.

Do najpopularniejszych krajalnic należy typ wolnostojący, prosty w użytkowaniu. Składa się z obudowy, podajnika (czyli prowadnicy) i noża obrotowego. To bardzo wszechstronny przyrząd – sprosta krojeniu pieczywa, wędlin, serów, a nawet mięs, owoców i warzyw. Do tego typu uniwersalnych urządzeń, których cena zwykle nie przekracza 140 zł, zalicza się krajalnicę Zelmer Doris 393.5.

Zazwyczaj korpus mechanizmu w nieskomplikowany sposób się składa, dzięki czemu zajmuje mniej miejsca w szafce czy szufladzie. Krajalnice wolnostojące różni liczba dołączonych noży, ich rodzaj, a także materiały, z których wykonano urządzenie. Czasem są to produkty wyspecjalizowane, które służą do krojenia jednego gatunku wyrobów.

Ważne: materiały, z których wykonano krajalnicę

Na co zwrócić uwagę, wybierając krajalnicę? Ważna jest obudowa, zbudowana z noża i podajnika. Dlatego, zanim poweźmiesz decyzję, zasięgnij informacji o materiałach, z których zostały wytworzone.

Sprawne noże obrotowe na ogół wykonuje się ze stali nierdzewnej, tytanu lub szczególnie wytrzymałej stali chromowo-węglowej. Trwałe i odporne ostrza zazwyczaj są hartowane. W dobre ostrze ze stali szlachetnej wyposażono krajalnicę AD 4701 ADLER (cena ok. 100 zł).

Zanim dokonasz wyboru, zastanów się, do czego wykorzystasz krajalnicę? Jeśli myślisz o urządzeniu wielofunkcyjnym – wystarczy jeden, uniwersalny mechanizm, zaopatrzony w specjalny nóż z ząbkami (np. SIEMENS model MS42006N – koszt ok. 100 zł). Istnieją też modele, do których producent dołącza dodatkowy nóż ze specjalnym, gładkim ostrzem, co znacznie zwiększa precyzję krojenia. Akcesorium dodano m.in. do krajalnicy Zelmer Alexis Young 294.6 Symbio – jej cena nie powinna przekroczyć 180 zł. Profesjonalne ostrze przydaje się w szczególności do dokładnego porcjowania surowej szynki, serów o delikatnej strukturze oraz kruchych warzyw i owoców.

Większość standardowych krajalnic w przystępnych cenach posiada ostrza o średnicy od 17 do 19 centymetrów. Wyspecjalizowane mechanizmy, które wyposażono w większe noże – nawet do kilkudziesięciu centymetrów – służą przede wszystkim do krojenia sporych płatów mięs lub innych wyrobów.

Krajalnice niedrogie, ale bezpieczne

Znaczenie ma również podajnik urządzenia, czyli tacka, na której położysz wędlinę lub pieczywo. Niedrogie krajalnice nierzadko wyposażone są w przesuwane „wózki”. Istnieją modele z tackami z tworzywa sztucznego, trwalsze, z metalu poleca się osobom, które zamierzają używać mechanizmu bardzo często. Jednak lżejszy i przyjaźniejszy dla portfela podajnik plastikowy nadaje się idealnie do okazjonalnego wykorzystania w domu. Krajalnice z tworzywa kosztują ok. 80-100 zł (np. model SENCOR SFS 1000WH), za metalowe zapłacisz średnio 150-200 zł.

Wiele typów krajalnic do 200 zł zaopatrzono w specjalny dociskacz – praktyczny detal, który nie tylko zwiększa precyzję krojenia, lecz także chroni ręce przed ostrzem noża. Rozważ też zakup krajalnicy ze specjalnym przyciskiem regulującym pracę mechanizmu. Naciskanie i zwalnianie przycisku prowadzi do włączenia lub wyłączenia aparatury. Jeśli często używasz przyrząd – praktyczniejsze rozwiązanie stanowi urządzenie umożliwiające zarówno pracę przerywaną, jak ciągłą. Dzięki temu codzienne czynności staną się mniej męczące.

Warto zdecydować się na model zaopatrzony w zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem. Włącza się go w sposób bardziej skomplikowany, chroniąc w ten sposób najmłodsze pociechy przed niekontrolowanym wprawieniem w ruch krajalnicy. W kuchni pełnej dzieci sprawdzi się urządzenie Bosch 4201IN, którego koszt nie powinien przekroczyć 100 zł, a także typ Zelmer Alexis Young 294.6, którego cena waha się od 160 do 180 zł.

Jeśli dokonasz właściwego wyboru krajalnicy, doskonale dopasowanej do codziennych potrzeb twoich domowników, możesz kupować sery, wędliny i pieczywo w jednym, większym kawałku. Dzięki temu produkty dłużej zachowają świeżość, a ty z łatwością „poszatkujesz” je na cienkie, precyzyjne plasterki i płaty.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro