Jak wybrać buty na siłownię?

Jak wybrać buty na siłownię?

Zanim pierwszy raz wybierzesz się do klubu fitness, stajesz przed wyborem obuwia. Oczywiście nie musisz od razu robić zakupów w specjalistycznym sklepie. Da się ćwiczyć w większości zwykłych butów sportowych. Ale jeżeli chcesz zadbać o wygodę, zdrowie i masz pieniądze na zakupy, warto doborowi obuwia poświęcić więcej uwagi.

udostępnij

Anna DąbrowskaAnna Dąbrowska / 19-08-2016 / aktualizacja: 01-09-2017

Na co zwrócić uwagę w czasie zakupów?

  • Buty powinny zapewniać maksymalną stabilizację i bezpieczeństwo w czasie ćwiczeń, zwłaszcza podczas ciężkich treningów z dużymi obciążeniami.
  • Powinny mieć stosunkowo twardą i niezbyt cienką podeszwę. Dobrze, żeby zapewniały stopom maksymalną stabilizację (zwłaszcza podczas ruchu na boki).
  • Podeszwa powinna być elastyczna. To zapewni wygodę w czasie ćwiczeń, w których praca stóp jest ważna (np. wykroki).
  • Warto, by góra butów była wzmocniona, bo to zapewnia bezpieczeństwo w czasie niespodziewanych upadków czy upuszczenia hantli.
  • Zwróć też uwagę na swoją wygodę – to bardzo ważne. Kupno niewygodnego obuwia nie ma najmniejszego sensu, nawet jeśli jest to model uznawany za najlepszy na rynku.
  • Dobrze dobierz rozmiar: zwykle sprawdzają się buty o pół numeru większe od tych, które nosisz na co dzień. W czasie ćwiczeń stopy często puchną, w dodatku ułożenie palców i stóp ma znaczenie w niektórych technikach, dlatego ważny jest pewien luz w środku butów.

Wbrew obiegowej opinii masa butów nie jest najważniejszym wyznacznikiem ich przydatności. Ultralekkie powinny być wtedy, gdy pokonuje się w nich większe dystanse. W czasie wymachów kettlem czy skakania na skakance nie ma to już dużego znaczenia.

Jaki model wybrać

  • Dostępne są np. modele kulturystyczne, przeznaczone specjalnie do dwuboju czy trójboju i zwykle używane przez specjalistów. Są dobrze usztywnione, pięta jest w nich lekko podniesiona (co ułatwia wykonanie np. pełnego przysiadu).
  • W siłowni sprawdzają się bardzo dobrze także buty do crossfitu. Ich zaletą, w odróżnieniu od typowego obuwia kulturystycznego, jest to, że nadają się także do krótkich biegów czy podskoków.
  • Inne buty. Co ciekawe, parametry przydatne w siłowni mają też buty przeznaczone np. do koszykówki czy trekkingu.

Uniwersalne, czyli żadne

Nie warto stawiać na buty uniwersalne, bo inne potrzeby mają twoje stopy, kiedy biegasz, a zupełnie inne, kiedy ćwiczysz ze sztangą. Lepiej mieć do swoich głównych zajęć osobne obuwie. Na pewno jednak w siłowni nie sprawdzą się dwa typy butów: klapki i buty do biegania.

Owszem, widuje się panów podnoszących ciężary lub trenujących na maszynach w klapkach, ale nie jest to ani bezpieczne, ani zdrowe. Po pierwsze dlatego, że ciężary upadają na ziemię i mogą np. złamać palec stopy. Po drugie dlatego, że prawidłowa technika np. przysiadu wymaga dobrej pozycji stóp i w klapkach jej osiągnięcie jest niemożliwe.

Natomiast używając w siłowni butów do biegania, niszczysz w podeszwie struktury odpowiedzialne za amortyzację i stabilizację stóp w trakcie biegania. Poza tym właśnie ta amortyzacja w czasie podnoszenia ciężarów może być niebezpieczna.

Jak widać, przed zakupem butów do siłowni warto się chwilę zastanowić i zebrać informacje, aby nie tylko służyły długo, ale też zapewniały komfort i bezpieczeństwo na treningu.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro