Zdaniem eksperta

Jak wybrać betoniarkę do budowy domu?

Betoniarka to jedno z podstawowych urządzeń wykorzystywanych podczas budowy domu oraz przy większych pracach remontowych. Dobrze dobrana ułatwi przygotowanie nie tylko mieszanki betonu, ale również tynków i zapraw. W jaki sposób dobrać betoniarkę do indywidualnych potrzeb?

Marcin Cichocki Marcin Cichocki / 09-04-2018

Przed zakupem betoniarki warto dokładnie przeanalizować, co proponuje rynek. Producenci oferują wiele konstrukcji o bardzo różnych parametrach. Podstawowy podział to urządzenia mobilne i stacjonarne. Do budowy domu w zupełności wystarczą betoniarnie mobilne – dlatego też tekst skupi się wyłącznie na nich.

Pojemność betoniarki to najważniejszy parametr

Betoniarka powinna być dobierana wedle tempa realizowanych prac budowlanych oraz liczby członków ekipy budowlanej. W przypadku ekipy składającej się z trzech – czterech osób w zupełności wystarczy betoniarka z bębnem o pojemności 120-140 l.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że betoniarki mogą cechować się dwiema pojemnościami – roboczą i całkowitą. Pojemność robocza (zsypowa) określa rzeczywistą pojemność wyprodukowanego w betoniarce surowca. Pojemność całkowita dotyczy maksymalnej pojemności bębna. Bardziej miarodajna jest pojemność robocza, dlatego też wybierając betoniarkę, warto kierować się tym parametrem.

Producenci określają pojemność całkowitą betoniarek bezpośrednio w nazwie produktu. Przykładowa betoniarka SB-100 SKIVA odznacza się pojemnością całkowitą wynoszącą 100 l. Z betoniarki o takiej pojemności możliwe jest uzyskanie około 1-1,5 taczki zaprawy. Z betoniarek o pojemności 140-160 l uzyska się maksymalnie 3-4 taczki surowca.

Kształt mieszalnika – bębnowy czy kielichowy?

Kształt mieszalnika betoniarki determinuje nie tylko jego całkowitą pojemność, ale również ilość energii zużywanej do obracania nim. Mieszalniki bębnowe dedykowane są pracom pod mniejsze inwestycje. Charakteryzują się one mniejszą pojemnością i ograniczonym zużyciem energii elektrycznej. Betoniarki z mieszalnikami kielichowymi to bardziej profesjonalne urządzenia, które są w stanie przepracować większą ilość surowca w krótszym czasie.

Przechył mieszalnika betoniarki a komfort eksploatacji

Istnieją dwa rodzaje manualnego przechyłu stosowanego w mobilnych betoniarkach – „na koło” i „na korbę”. Mieszalniki wyposażone w sterowanie przechyłem „na koło” są bez wątpienia popularniejsze, ale jednocześnie wymagają od operatora większej siły – dlatego też stosowane są w tańszych urządzeniach – np. w betoniarkach Hecht.

Betoniarki „na korbę” to nieco droższe konstrukcje, w których manualny przechył realizowany jest poprzez przekładnię ślimakową, która odciąża operatora i zapewnia większą precyzję sterowania. Przy częstym używaniu betoniarki warto rozważyć zakup urządzenia z przechyłem mieszalnika „na korbę”.

Zasilanie betoniarki – 230 V czy 380 V?

Obecnie dzięki nowoczesnym rozwiązaniom konstrukcyjnym różnica w wydajności między betoniarkami zasilanymi z sieci jednofazowej a trójfazowej staje się o wiele mniejsza. Wygodniejszym i oszczędniejszym wyborem są bez wątpienia betoniarki zasilane z sieci 230 V. Zużywają one mniejszą ilość energii elektrycznej i mogą być podłączane do dowolnego gniazdka sieciowego.

Jaka betoniarka będzie najlepsza do budowy domu?

Poszukując betoniarki do budowy domu jednorodzinnego, którą będzie obsługiwać dwu-, czteroosobowa ekipa budowlana, warto postawić na mobilną betoniarkę o pojemności całkowitej na poziomie 140-180 l. Dbając o ergonomię eksploatacji oraz oszczędność, należy wybrać betoniarkę kielichową zasilaną z sieci 230 V i wyposażoną w przechył mieszalnika „na korbę”.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro