Jak wybrać baterie do zegarka?

Jak wybrać baterie do zegarka?

Zegarek na rękę będzie funkcjonował prawidłowo m.in. dzięki sprawnej baterii. Warto dobrać ją odpowiednio, aby mógł pracować przez długi czas bez konieczności jej wymiany.

udostępnij

Mikołaj BarbanellMikołaj Barbanell / 15-12-2017 / aktualizacja: 05-11-2019

Mimo że smartwatche są coraz bardziej popularne, to jednak nie brakuje fanów klasycznych zegarków na rękę. Tradycyjne zegarki to nadal istotny element garderoby, często dodają elegancji do naszej stylizacji. Decydując się na zegarek, będziemy potrzebowali do niego odpowiedniej baterii. Jaką zatem powinniśmy wybrać? Czym różnią się dostępne rodzaje ogniw do zegarka?

Zegarek na rękę – czy warto go mieć?

W dobie rozwoju nowych technologii i smartwatchy, umożliwiających sterowanie smartfonami i prowadzenie rozmów, coraz rzadziej decydujemy się na zakup klasycznego zegarka. Jednak warto go mieć w swoim asortymencie, zwłaszcza że przy wielu okazjach bywa istotnym elementem garderoby, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Podczas zakupu powinniśmy kierować się m.in. rodzajem zastosowanego mechanizmu czy materiałami, z jakich zegarek został wykonany, np. tarczą ze stali nierdzewnej czy skórzanym paskiem. Jeśli szukamy zegarka pasującego do większości stylizacji, to odpowiednie, bo uniwersalne, są modele z kopertą zamocowaną na stalowej bransolecie. Skórzane paski są najczęściej w kolorach czarnym lub brązowym. Taka opcja nie zawsze będzie odpowiednia do naszego ubioru.

Panie z kolei mogą rozważać zakup zegarka na bransolecie złotej lub srebrnej. W tym przypadku wiele zależy od pozostałych elementów biżuterii – warto, by zegarek z nimi się komponował i jednocześnie pasował do stylizacji. Wśród mechanizmów zaś możemy wyróżnić klasyczny, automatyczny i kwarcowy. Ten ostatni jest najbardziej powszechny. Z kolei w kopertach najbardziej luksusowych i drogich zegarków na rękę producenci umieszczają mechanizm automatyczny. Decydując się na zegarek z mechanizmem kwarcowym, musimy pamiętać, że pracuje on dzięki umieszczonej wewnątrz baterii. Zobaczmy zatem, jakie możemy stosować w zegarku rodzaje ogniw. Jaka bateria do zegarka będzie odpowiednia?

Bateria do zegarka – rodzaje

Baterie do zegarka występują w trzech rodzajach. Każdy z nich ma swoistą charakterystykę. Pierwszy z nich to baterie alkaliczne. Są one oznaczane symbolem LR. Zostały wynalezione w 1959 roku przez amerykańskiego chemika Lewisa Urry'ego i przez lata ulegały ulepszeniom i udoskonaleniom. Dzięki temu współczesne baterie alkaliczne mogą wytrzymać nawet kilkadziesiąt razy dłużej niż prototyp. Jest to rodzaj baterii, w których w charakterze elektrolitu zastosowano roztwory alkaliczne (zasadowe). W przypadku tych baterii zasada ich działania polega na reakcji chemicznej, która zachodzi pomiędzy cynkiem a tlenkiem manganu (IV) (Zn/MnO2). Napięcie znamionowe baterii alkalicznej wynosi 1,5 V.

Kolejny typ to baterie srebrowe (oznaczane symbolem SR). W tym przypadku warto wiedzieć, że ogniwa srebrowo-cynkowe mają największy stosunek pojemności do masy wśród ogniw galwanicznych. W porównaniu z innymi bateriami mają większą wartość siły elektromotorycznej, a także bardziej płaską charakterystykę rozładowania niż standardowe baterie alkaliczne. Dzieje się tak ze względu na wykorzystany w nich elektrolit na bazie wody – nie mają możliwości zapalenia się, dzięki czemu są bezpieczniejsze.

Ostatni z popularnych typów ogniw to baterie litowe. Są oznaczone symbolem CR. Akumulatory litowo-jonowe mają wiele zalet. Są przede wszystkim jednymi z najlżejszych baterii, dlatego są chętnie wykorzystywane w rozmaitych niewielkich urządzeniach elektronicznych, w tym właśnie w zegarkach. Akumulatory tego typu mają napięcie około 3,6 V na ogniwo. Technologia ta umożliwia skumulowanie dwa razy więcej energii niż w akumulatorach NiMH o tym samym ciężarze i wielkości.

Baterie alkaliczne są najbardziej popularne wśród ogniw przeznaczonych do zegarków. Dzieje się tak głównie z powodu łatwej dostępności i niskiej ceny. Często sięgamy też po droższe baterie srebrowe – wyróżnia je dłuższy czas pracy.

Wybór baterii i jej wymiana w zegarku

Wybór baterii do zegarka uzależniamy nie tylko od materiału, z jakiego została wykonana. Ważna jest również jej grubość, wielkość (w tym średnica), a dla niektórych oczywiście cena. Dwa pierwsze parametry są szczególnie ważne w kontekście dopasowania odpowiedniego akumulatora do naszego zegarka. Najlepiej przed zakupem nowej baterii sprawdzić oznaczenie na poprzednio użytkowanym ogniwie. Wyjmujemy starą baterię z zegarka i patrzymy na symbol znajdujący się na jej powierzchni. Co zrobić w przypadku, gdy w zegarku nie było baterii? Wtedy powinniśmy zmierzyć przeznaczone na nią miejsce. Aby pomiary były wykonane precyzyjnie, możemy użyć suwmiarki, ewentualnie wykorzystać do mierzenia linijkę. Sposobów na dobór odpowiedniej baterii może być co najmniej kilka. Warto poszukać informacji o naszym modelu zegarka na stronie producenta. W ostateczności możemy udać się do zegarmistrza.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro