Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Jak usunąć mech z kostki brukowej, krawężnika i innych elementów z kamienia?

Uporczywy mech należy bezwzględnie usuwać, jak jednak to robić, aby nie uszkodzić powierzchni kamiennych i roślin wokół? Podpowiadamy, jakie są sposoby na walkę z mchem porastającym powierzchnię kostki brukowej, szczeliny między kostkami, krawężniki i inne elementy kamienne.

Monika Krzyśków
Monika Krzyśków 26-08-2016 aktualizacja: 12-03-2019

Czas czytania: 8 min

FacebookTwitter
zamknij

Jak usunąć mech z kostki brukowej, krawężnika i innych elementów z kamienia?

Nieestetyczny zielony nalot mchu to częsty problem właścicieli podjazdów z kostki brukowej, krawężników, fontann ogrodowych lub innych elementów z kamienia. Nie dość, że nie dodaje uroku architekturze ogrodowej, to jeszcze może przyspieszać jej niszczenie.

Mech w ogrodzie

Mech pojawia się na kostce brukowej, krawężnikach, ścianach, płotach i dachach. Szczególnie upodobał sobie kamienne elementy wokół domów, często porasta fugi i powierzchnie kostek brukowych. Jego powstawaniu sprzyjają cień i wilgoć, dlatego często można go spotkać pod drzewami, w pobliżu wysokiego muru, oczek wodnych, na gliniastej glebie z nadmiarem wilgoci.

Porośnięte mchem trawniki i kamienne elementy architektury ogrodowej nie wyglądają estetycznie, a przy tym narażone są pod jego wpływem na zniszczenia. Mchy w ogrodach i wokół domów traktowane są zazwyczaj jak chwasty, których chcemy się pozbyć. Należy jednak robić to umiejętnie, przy użyciu odpowiednich preparatów i przyrządów, aby nie uszkodzić powierzchni, na której zadomowiły się mchy. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że na rynku nie ma preparatów, które trwale zaradzą problemowi mchów w ogrodzie. Dlatego w walce z tymi chwastami ważna jest profilaktyka, która zakłada systematyczne stosowanie odpowiednich środków do usuwania mchów i impregnatów do powierzchni kamiennych, które opóźniają porost wszelkich chwastów.

Jak zwalczać mech z kostki brukowej, krawężnika i innych elementów z kamienia?

Porośnięte mchem krawężniki, kostka brukowa czy inne kamienne elementy architektury ogrodowej nie stanowią już dekoracji, a do tego są zagrożone erozją pod wpływem działania mchu. Powierzchnia omszałej kostki brukowej pod wpływem deszczu staje się bardzo śliska, co jest już niebezpieczne dla użytkowników podjazdu czy chodnika. Dlatego nie powinno się lekceważyć problemu mchów w ogrodzie.

Z niepożądanymi chwastami poradzić sobie możemy przy pomocy specjalnych środków chemicznych, które nie tylko skutecznie usuną mchy z kamienia, ale również zabezpieczą jego powierzchnię przed wnikaniem szkodliwych substancji. Większość tego typu preparatów jest dostępna w postaci koncentratów do rozcieńczenia z wodą, co pozwala usunąć mech z dużych powierzchni. Na małe można aplikować gotowe produkty. Środki do usuwania mchów można nakładać pędzlem lub metodą natryskową. Warto wiedzieć, że silne preparaty chemiczne są szkodliwe dla naszego zdrowia i środowiska, z tego względu powinniśmy stosować je jako ostateczność, kiedy każda inna metoda jest nieskuteczna. Na początek warto spróbować pozbyć się mchów z kamiennych elementów, stosując metody bardziej ekologiczne.

Mechaniczne usuwanie mchu

Podstawową metodą usuwania mchu z kostki brukowej czy innych elementów z kamienia jest mechaniczne, czyli ręczne wyrywanie chwastów. Mech należy przy tym usuwać systematycznie, wyrywając go razem z korzeniami, ponieważ pozostawienie ich skutkuje szybkim odrastaniem rośliny. Przy ręcznym usuwaniu mchu pomocna okaże się specjalna szczotka do czyszczenia kostki i fug, ze stalowym włosiem, oraz skrobak do fug i szczelin. Metoda mechaniczna sprawdza się, kiedy mech wyrasta pojedynczo i w małych ilościach. Jeśli jednak porost mchu jest bardzo intensywny, należy posłużyć się bardziej radykalnymi sposobami, np. przy pomocy palnika gazowego. Wypalaniem można skutecznie pozbyć się problemu nadmiernego porostu mchu na kostce brukowej i innych powierzchniach z kamienia.

Zwalczanie mchu preparatami chemicznymi

Jeśli wszelkie metody na usunięcie mchów zawodzą, ostatecznym krokiem może być zastosowanie preparatów chemicznych, które są niezwykle skuteczne w walce z porostami na fugach i powierzchniach kamiennych. Na rynku dostępnych jest wiele środków do walki z mchem, wypróbować można m.in.: Pufas, Primacol, Tytan i Tenzi.

Podczas aplikowania środków chemicznych należy przestrzegać zasad, które zminimalizują ryzyko szkodliwości toksycznych preparatów dla naszego zdrowia i kondycji roślin, które rosną wokół elementów z kamienia. Warto stosować się do zaleceń producenta, które powinny zostać wymienione na opakowaniu preparatu. Dobrym zabezpieczeniem będzie osłonięcie dróg oddechowych przy pomocy maski, a dłoni rękawicami. Porośnięte mchem elementy z kamienia należy dokładnie spryskać preparatem lub zaaplikować środek przy użyciu pędzla. Niektóre środki wymagają dodatkowo wtarcia szczotką.

Po upływie około 7 dni mech powinien obumrzeć i wtedy można go usunąć z kostki czy krawężnika. Powierzchnię, na której aplikowany był środek, warto przez tydzień chronić przed ewentualnym deszczem, gdyż zbyt szybko wypłukany preparat nie zdąży zadziałać. Obumarły mech należy spłukać czystą wodą, np. przy użyciu zwykłego opryskiwacza ogrodowego, lub usunąć przy pomocy szczotki. Jeśli mech jest gruby i usuwa się go z trudem, zabieg trzeba powtórzyć. Następnie należy poczekać, aż powierzchnia kamienna będzie całkowicie sucha, i jeszcze raz zaaplikować preparat chemiczny, a także impregnat do elementów z kamienia. Tym sposobem można opóźnić odrastanie roślin w danym miejscu. Stosowanie impregnatów ułatwia także czyszczenie powierzchni kamiennych. Warto wypróbować impregnaty: silikonowy Perfect, Hekol, Feda, Fibar czy Nanostone.

Ekologiczne sposoby na usunięcie mchu

Przeciwników używania toksycznej chemii ogrodowej ucieszy fakt, że z uporczywie porastającym elementy kamienne mchem można walczyć, stosując również metody ekologiczne. Alternatywą dla silnych środków chemicznych mogą być preparaty przygotowane samodzielnie. Aplikacja roztworu octu i wody w proporcji 2:1 lub nierozcieńczonego octu jest skutecznym sposobem na pozbycie się zielonego nalotu z kostki brukowej lub krawężników, zwłaszcza że tego typu oprysk ekologiczny można bez szkody dla naszego zdrowia i środowiska powtarzać wielokrotnie.

Mech na powierzchni kamienia i w fugach kostki brukowej może zostać usunięty również przy użyciu myjki ciśnieniowej, która będzie również przydatna do systematycznego oczyszczania podjazdu z kostki. Stosowanie samej wody pod dużym ciśnieniem jest zdecydowanie delikatniejszym sposobem pozbycia się zielonego nalotu od jego mechanicznego usuwania, które może uszkodzić powierzchnię kamienia i obniżyć jego odporność na działanie czynników zewnętrznych. Natomiast profilaktycznym działaniem, które nie powinno dopuścić do rozwoju mchu w szczelinach między kostkami kamiennymi, będzie wypełnienie ich kruszywem lub piaskiem.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro