Jak urządzić ogród w stylu japońskim?

Ogród w stylu japońskim to piękno, spokój i równowaga. Dlatego też aranżując swój ogród właśnie w ten sposób, sprawimy, że będzie to idealne miejsce na odpoczynek i relaks po męczącym dniu. Podpowiadamy, jak prawidłowo go urządzić, aby spełniał nasze założenia i zachwycał swoim wyglądem.

Karina Mączyńska Karina Mączyńska / 25-05-2015

Czym się charakteryzuje ogród japoński?

Głównym założeniem ogrodu japońskiego jest stworzenie miejsca, w którym będziemy mogli oddać się przemyśleniom i relaksowi. Ogród ten ma naśladować przyrodę, rozwijając się w swoim naturalnym tempie. Nie powinno być w nim widać żadnych działań człowieka, a wręcz przeciwnie, musi rosnąć samoistnie. Dodatkowo cechuje go niezwykła harmonia, elegancja i przede wszystkim prostota. Trzeba pamiętać, że styl japoński charakteryzuje się nawiązaniem do tradycji, dlatego też musimy zastosować w nim elementy takie jak m.in. woda, kamień czy też ciekawe kompozycje roślinne.

Jak urządzić ogród japoński?

Urządzając ogród japoński, należy kierować się przede wszystkim harmonią, asymetrią, elegancją i prostotą, ale warto wziąć także pod uwagę konkretne style aranżacji. Poniżej dwie podstawowe metody, najczęściej używane.

Karesansui – inaczej jest to ogród wzorowany na ideach Zen. Dominuje tutaj żwir, piasek i kamienie. Żwir przedstawia wodę, kamienie zaś interpretowane są jako wyspy, a piasek imituje uderzające fale.

Tsukiyama – ten styl z kolei bazuje na wodzie. Urządzając ogród i stawiając na tę metodę, musimy pamiętać, aby pojawiły się w nim stawy, strumyki, duża ilość kamieni oraz małe pagórki. Kamienie i pagórki oznaczają tutaj góry, natomiast staw wraz ze strumykiem są odpowiednikami jeziora i rzeki.

Jakie rośliny?

Nie bez znaczenia są także rośliny, które kwitną w ogrodzie. Dzieje się tak z uwagi na symbole, które je charakteryzują. Należy pamiętać, że rośliny zimozielone symbolizują długowieczność i dlatego też w naszym ogrodzie nie może zabraknąć ostrokrzewówczy bukszpanów. Poza tym warto umieścić rośliny o ładnie prezentujących się zielonych liściach. A to głównie dlatego, że ogród japoński preferuje przede wszystkim zieleń. Inne kolory, jakie możemy spotkać, to delikatny róż, fiolet oraz biel. Nie może zatem zabraknąć w nim różaneczników, jaśminu, magnolii czy lilii.

Jakie elementy w stylu japońskim?

Warto pamiętać, że każdy ze znajdujących się w japońskim ogrodzie elementów ma jakieś znaczenie. Niezwykle ważnym składnikiem ogrodu jest woda. Symbolizuje ona życie i przemijanie, a tym samym wprowadza element ruchu. Dodatkowo wnosi do ogrodu dynamikę. Najlepiej, jeśli będzie się przelewać z jednego oczka wodnego do drugiego poprzez małą kaskadę. Kolejnym, równie ważnym elementem w ogrodzie japońskim są kamienie. W przeciwieństwie do wody oznaczają niezmienność, wieczność i trwałość natury. Wszystkie z nich powinny posiadać podobną formę, fakturę i jasną barwę. Najlepszym miejscem na ich ułożenie będą specjalnie zaaranżowane ścieżki.

Jakie dodatki?

Pod żadnym pozorem nie wolno nam pominąć ostatniego kroku, jakim jest dobór odpowiednich dodatków. Chcąc osiągnąć niezwykły klimat, warto dodać do niego kilka ozdób, m.in. figurki Buddy albo wiszące, japońskie ozdoby. Mogą być to lampiony, latarenki czy nawet drzewka bonsai. Całość kompozycji możemy dodatkowo ozdobić konarami, ale oczywiście wszystko zależy od naszego gustu, naszej kreatywności oraz inwencji twórczej.

Ogród japoński charakteryzuje się nie tylko dużą dbałością o szczegóły, ale również starannością i elegancją. Szczególną rolę odgrywa tutaj naturalny kamień i woda. Częstym elementem dekoracyjnym ogrodów w stylu japońskim są także kamienne latarnie, żeliwne dzwonki lub pagody. Pamiętajmy jednak, że liczba elementów dekoracyjnych musi być zawsze nieparzysta z uwagi na charakterystyczne dla tego ogrodu układy asymetryczne.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro