Jak urządzić ogród w stylu brytyjskim?

Brytyjskie ogrody, jak powszechnie wiadomo, słyną z klasycznego porządku, prostoty i tradycyjnego charakteru. Planując więc swoją przestrzeń właśnie w takim stylu, musimy mieć na uwadze bogatą gamę materiałów oraz minimalizm ogrodowy, jeśli chodzi o zasoby roślinności. Podpowiadamy, jak prawidłowo urządzić własny ogród, aby zyskał unikatowy wygląd.

Karina Mączyńska Karina Mączyńska / 29-05-2015

Styl brytyjski – czym się charakteryzuje?

Styl brytyjski charakteryzuje w dużej mierze nowoczesność w klimacie tradycji połączona z wyjątkowo urokliwymi i inspirującymi elementami. To właśnie w tej pięknej i minimalistycznej formie znajdziemy spokój, który każdemu z nas się przyda. Można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju mieszanka stylu formalnego i swobodnego, gdzie nasz wzrok przyciąga niewymuszona elegancja, a zarazem prostota. Poniżej wskazówki będące dla nas pomocne w trakcie aranżacji brytyjskiego ogrodu.

Jakie rośliny?

W ogrodach brytyjskich, wbrew panującemu przekonaniu, nie spotkamy wielu roślin. Przepych oraz zbyt duże bogactwo kolorów to zaburzenie kanonu prostoty, która powinna królować w tym stylu. Zamiast kwiatów wykorzystajmy zielone krzewy i wysokie drzewa sięgające nawet do 40 metrów wzrostu, jak miłorząb dwuklapowy albo Irga Dammera „Major”. Warto pamiętać także o naszych tradycyjnych drzewach iglastych, które znakomicie wpiszą się w brytyjski klimat.

Chodnik – jaka nawierzchnia?

Nawierzchnie w ogrodach w stylu brytyjskim powinna cechować nie tylko naturalność, prosta forma, ale przede wszystkim stonowana kolorystyka, która nie zakłóci harmonii reszty ogrodu. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie odcieni brązu i beży. Dzięki temu zachowany spokój brytyjskiego klimatu i nie będziemy zakłócać harmonii reszty ogrodu. Postawmy więc na materiały tradycyjne, nadające naszemu ogrodowi niezwykłego, historycznego charakteru. Sprawdzą się tutaj kostki obijane, stylizowane na postarzałe, kamienne płyty tarasowe albo też takie, które dokładnie odwzorowują kamień.

Elementy dekoracyjne

W ogrodzie brytyjskim nie spotkamy bogato zdobionych mebli czy też innych, zbytecznych dekoracji. Każdy element jest tutaj dobierany według równowagi, która nie może zakłócać pozostałej przestrzeni, łącznie z naszym budynkiem mieszkalnym. Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się proste meble ogrodowe, wykonane z naturalnych materiałów, bez zbędnych zdobień pod postacią finezyjnych kształtów. Małe ozdoby warto również zastąpić klasycznymi formami, które nie będą kolidować z resztą ogrodu.

Trawnik

Pamiętajmy o tym, że zadbany trawnik to podstawa stylizacji ogrodu brytyjskiego. Jeśli zależy nam na zachowaniu niezwykłej swobody, musimy zrezygnować z regularnych nasadzeń, a w zamian rozsadźmy je w luźnych skupiskach. Poza tym musimy mieć na uwadze jego regularne nawadnianie i grabienie. Od czasu do czasu warto także wykonać aerację, najlepiej każdego miesiąca. Dzięki temu zapewnimy cebulkom trawy niezbędne oddychanie.

Ogrodzenie

W typowych ogrodach brytyjskich nie stawiamy ciężkich murów, a jedynie zastępujemy je żywopłotami lub też stylizowanymi na stare, niewielkimi kamiennymi ogrodzeniami. Możemy do tego celu użyć także bloczków ogrodowych, które idealnie oddadzą brytyjski urok i wkomponują się w przydomową zieleń.Stos jąc się do powyższych założeń, z całą pewnością stworzymy ogród, o jakim marzymy. Wystarczy jedynie zachować szczególną dbałość o zieleń, trawnik, a dodatkowo zatroszczyć się o elementy dekoracyjne, które będą świadczyły o brytyjskim charakterze naszego ogrodu.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro