Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Jak urządzić ekologiczną łazienkę?

Kondycja środowiska naturalnego jest sumą naszych codziennych wyborów. Drobne zmiany mogą przyczynić się do poprawy stanu i jakości otoczenia oraz do znacznych oszczędności. Łazienka urządzona w ekologicznym stylu sprawi, iż nasze sumienie będzie czyste, a rachunki staną się niższe.

Katarzyna Dumińska
Katarzyna Dumińska 19-11-2014 aktualizacja: 19-04-2020

Czas czytania: 7 min

FacebookTwitter

Jak urządzić ekologiczną łazienkę?

Oszczędzaj wodę!

Zmiany klimatyczne, wzrost populacji oraz rozwój gospodarczy otworzyły nam oczy na problem zaopatrzenia w wodę. Mogłoby się wydawać, że tak podstawowy surowiec, który leje się z naszych kranów całymi strumieniami, jest właściwie niewyczerpalny. Mimo to duży popyt i ograniczone w danym czasie zasoby stawiają przyszłość powszechnego dostępu do wody pod dużym znakiem zapytania. Oszczędzajmy więc wodę i nie pozwólmy na jej bezsensowne marnotrawstwo.

W żadnym innym domowym pomieszczeniu nie zużywa się tak dużo wody jak w łazience. Producenci armatury i ceramiki łazienkowej oferują szereg rozwiązań, które pomogą nam w jej oszczędzaniu. Warto pamiętać, że mniejsze zużycie wody oznacza także niższe rachunki. Inwestycja w ekologiczne rozwiązania zdecydowanie się opłaca.

Ekologiczne krany łazienkowe

Ekologiczna bateria nad umywalką o oszczędzaniu wody pamięta za nas. Dzięki perlatorom nie trzeba jej nawet wymieniać na nową. Wystarczy przymocować niewielką nasadkę przy wylewie kranu. Mechanizm napowietrzający zwiększa objętość wody, co pozwala ograniczyć jej zużycie nawet do 70%. Wybierając nową armaturę, warto zwrócić uwagę na baterie jednouchwytowe. Szacuje się, że taki model zużywa średnio dwa razy mniej wody na minutę niż ten z dwoma kurkami. Maksimum korzyści przy minimum wysiłku.

Według klasyfikacji zużycia ilości wody na minutę do najbardziej ekologicznych kranów należą te oznaczone literami A i Z. W tej ostatniej grupie znajdziemy modele bezdotykowe oraz jednouchwytowe ze specjalnymi ekoblokadami (uniemożliwiają łatwe otwarcie pełnego strumienia wody). Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Ekologiczna łazienka – wybieramy baterie.

Prysznic zamiast wanny

Żadne to wielkie odkrycie, że podczas kąpieli w wannie zużywamy więcej wody niż pod prysznicem. Współczesne systemy natryskowe z deszczownicą zapewniają równie relaksujący rytuał co kąpiel w wannie. Delikatny, rozproszony strumień wody skutecznie odpręża i wycisza.

Jeżeli nie chcesz rezygnować z wanny, wybierz mniejszy model lub taki o wyprofilowanym kształcie – pomoże to ograniczyć ilość wlewanej wody.

System małego i dużego spłukiwania

Dwudzielne przyciski spłukujące w toalecie pozwalają na lepszą kontrolę wody. Zintegrowana funkcja „stop” pozwala na jej zatrzymanie w dowolnym momencie.

6 dobrych nawyków, które pomogą oszczędzać wodę

 • Zakręć wodę podczas mycia zębów lub golenia.
 • Kąpiele w wannie zostaw na wyjątkowe okazje, a na co dzień zastąp je szybkim prysznicem.
 • Podczas kąpieli napełniaj wannę do połowy.
 • Zakręć wodę podczas namydlania ciała lub mycia włosów.
 • Zadbaj o szczelność baterii oraz wszystkich uszczelek.
 • Jeżeli to nie jest konieczne, unikaj korzystania z funkcji dużego spłukiwania w toalecie.

2

W dobrym świetle

W parze z oszczędzaniem wody powinno pójść również dbanie o niskie zużycie energii elektrycznej. Do oświetlenia łazienki wybieraj produkty oznaczone klasą energetyczną A++, A+ lub A (oznaczenie na etykiecie). Pierwszy krok w kierunku bardziej ekologicznego oświetlenia możesz wykonać praktycznie natychmiast – zastąp tradycyjne żarówki modelami LED (potrzebują aż o 7 razy mniej energii). Wyższą cenę żarówek zrekompensują niższe rachunki i długi czas działania. Szeroki zakres temperatury światła pozwala dopasować jego barwę do funkcji pomieszczenia oraz indywidualnych preferencji. Mało tego! Żarówki LED z możliwością zmiany kolorów można wykorzystać do domowej sesji koloroterapii podczas relaksującej kąpieli.

W łazience zastosuj przynajmniej dwa niezależne systemy oświetlenia, na przykład górne (główne) oraz nad lustrem (uzupełniające). Na co dzień korzystaj tylko z jednego z nich.

Od ogółu do szczegółu

To nie wszystkie kroki, jakie możesz uczynić w kierunku stworzenia ekologicznej łazienki. W zgodzie ze środowiskiem może być również jej wykończenie. W miarę możliwości zastosuj naturalne, biodegradowalne materiały, najlepiej pochodzące z odzysku. W takiej łazience doskonale odnajdą się drewniane szafki (pod zlew możesz wykorzystać na przykład starą komodę). Najlepiej sprawdzą się takie gatunki drewna jak buk, dąb i modrzew oraz egzotyczne, odznaczające się wysoką odpornością na działanie wilgoci. Ich powierzchnię warto dodatkowo zabezpieczyć odpowiednim preparatem.

3

6 łazienkowych dodatków w duchu eko

 • Mata drewniana – zamiast klasycznych dywaników łazienkowych. Jest łatwiejsza w utrzymaniu i przede wszystkim nie wymaga prania w pralce, co oznacza mniejsze zużycie wody oraz detergentów.
 • Ręcznik z bawełny organicznej – wykonany z naturalnego materiału pozyskiwanego oraz przetwarzanego metodami o mniejszym szkodliwym wpływie na środowisko.
 • Ekologiczna szczoteczka do zębów – planeta Ci za nią podziękuje.
 • Zestaw bambusowych akcesoriów – zastąp nimi plastikowe dozowniki i pojemniki. Bambusowe drewno ociepli aranżację swoim naturalnym urokiem.
 • Szklane butelki z dozownikiem – płynne kosmetyki do pielęgnacji kupuj w największych opakowaniach i przelewaj ich mniejsze porcje do szklanych butelek wielorazowego użytku. Takie butelki będą również stylowym dodatkiem w Twojej łazience.
 • Regał bambusowy – dodatkowe miejsce do przechowywania zawsze się przyda, prawda?

O przyjazną środowisku łazienkę warto również dbać w odpowiedni sposób. Silne środki czyszczące oraz detergenty szkodzą nam oraz naszej planecie. Ich naturalne odpowiedniki działają równie skutecznie. Część z nich możesz wykonać sam. Przeczytaj artykuł: Ekologiczny dom – przepisy na naturalne środki czystości.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro