Jak uniknąć problemów przy zakupie auta używanego?

Jak uniknąć problemów przy zakupie auta używanego?

Zakup używanego samochodu to poważna decyzja, która wiąże się z pewnym ryzykiem. Jak je zminimalizować i na co zwrócić uwagę podczas nabycia pojazdu z drugiej ręki?

udostępnij

Marcin KamińskiMarcin Kamiński / 22-05-2019

Znaleźliśmy wymarzone używane auto. Jego stan techniczny został zweryfikowany i nie mamy do niego zastrzeżeń. Po negocjacjach cena jest odpowiednia dla obu stron. I wtedy kupujący najczęściej przestaje uważać na czyhające na niego pułapki i decyduje się na auto.

6

W rzeczywistości moment podpisywania umowy i przekazywania wszystkich niezbędnych dokumentów jest równie ważny, jak sprawdzenie pojazdu przez wykwalifikowanego mechanika. Jeśli nie dopilnujemy czegoś w papierach, mogą nas czekać niemiłe niespodzianki. Przedstawiamy listę rzeczy, na które należy uważać przy zakupie auta używanego.

10

Zaniżona cena samochodu na umowie

Podczas zakupu samochodu używanego można spotkać się z prośbą sprzedającego o wpisanie w umowie niższej ceny niż ta, którą faktycznie masz zapłacić. Zazwyczaj tłumaczy to chęcią obniżenia podatków, które musi uiścić przy odsprzedaży auta. Nie należy zgadzać się na taki proceder z co najmniej dwóch względów. Po pierwsze, jeśli takie oszustwo zostanie wykryte, poniesiesz konsekwencję za poświadczenie nieprawdy. Po drugie, jeśli z jakichkolwiek względów zechcesz zwrócić auto (bo np. jest w nim wada techniczna, która była przez sprzedawcę zatajona), na umowie będzie widnieć cena niższa niż faktycznie uiszczona. W oczywisty sposób utrudni to odzyskanie pełnej kwoty za zwracany samochód.

8

Brak karty pojazdu

Jeśli sprzedający samochód twierdzi, że nie posiada karty pojazdu, ponieważ ją zgubił lub została zniszczona, powinna ci zapalić czerwona lampka ostrzegawcza. Oczywiście, takie sytuacje się zdarzają, częściej jednak niechęć przekazania karty pojazdu nowemu właścicielowi ma ukryty cel. Jest nim np. próba zatajenia prawdziwej przeszłości pojazdu, który mógł należeć do wypożyczalni.

Czy brak karty pojazdu ma poważne skutki dla kupującego? W teorii nie. Taki samochód nadal możesz zarejestrować w wydziale komunikacji, proces ten nie będzie jednak tak sprawny jak w sytuacji przedstawienia karty pojazdu.

Brak drugiego kompletu kluczyków

Samochód zazwyczaj posiada drugi komplet kluczyków, którego używa się w razie zagubienia lub przekazania innej osobie pierwszego zestawu. Czy brak dwóch kompletów kluczy powinien powstrzymać przed zakupem auta z drugiej ręki?

7

Szczególną uwagę na tę kwestię trzeba zwrócić w przypadku zakupu samochodu stosunkowo nowego, który planujesz ubezpieczyć za pomocą polisy auto casco. Okazuje się bowiem, że ubezpieczenie AC, czyli przed uszkodzeniem czy kradzieżą, w większości towarzystw ubezpieczeniowych wymaga posiadania dwóch kompletów kluczy. Oczywiście są ubezpieczyciele, którzy ubezpieczą auto z jednym kompletem kluczy, zawęża to jednak wybór towarzystw, a tym samym skazuje zwykle na wyższą cenę ubezpieczenia.

Nieprawidłowy numer VIN

Numer VIN jest dla samochodu tym, czym dla ludzi numer PESEL. To ciąg liter i cyfr (łącznie 17 znaków), który pozwala zidentyfikować konkretny egzemplarz pojazdu. Dlatego przed podpisaniem umowy zakupu lub opłaceniem faktury za pojazd zweryfikuj prawidłowość numeru VIN z tym, który znajduje się na aucie.

3

Gdzie znaleźć numer VIN w pojeździe? W zależności od marki i modelu samochodu może znajdować się on w różnych miejscach. Najczęściej tabliczka z VIN-em jest umieszczona w okolicy silnika, w dolnej części przedniej szyby lub na środkowym słupku. W przypadku Porsche, Alfy Romeo czy Jaguara numer VIN może znajdować się na podłodze bagażnika, a w autach marki Toyota, Suzuki oraz Kia – na podłużnicy za przednim kołem pojazdu.

Jakie są konsekwencje błędnego wpisania numeru VIN do umowy kupna samochodu? Przede wszystkim będą to problemy z rejestracją auta w wydziale komunikacji.

Błędne dane sprzedającego pojazd

Podpisując umowę kupna pojazdu, upewnij się, że – oprócz numeru VIN pojazdu – na wszystkich egzemplarzach dokumentu widnieją prawidłowe dane sprzedającego. Najczęstszy błąd pojawia się w numerze PESEL, nazwisku lub numerze ulicy oraz domu. Podobnie jak w przypadku błędnego numeru VIN, nieprawidłowe dane sprzedającego mogą skutkować problemami z rejestracją pojazdu w wydziale komunikacji. Jedynym rozwiązaniem jest wówczas podpisanie nowej umowy z poprawionymi i zweryfikowanymi danymi.

Pamiętaj o zweryfikowaniu wszystkich danych wpisanych przez sprzedającego z jego dokumentami – dowodem osobistym oraz prawem jazdy. Jeśli nie ma niczego do ukrycia, nie powinien mieć oporów przed pokazaniem swoich dokumentów w celu potwierdzenia prawidłowości numeru PESEL czy adresu.

Gdy auto nie było zarejestrowane na sprzedającego

Decydując się na auto używane, nie zawsze kupujemy pojazd od pierwszego właściciela. Jeśli sprzedający nabył samochód jako używany, należy sprawdzić, czy pojazd był zarejestrowany na jego nazwisko. Zdarzają się bowiem sytuacje, że ktoś, kto kupił auto używane, nie przerejestrował go, tylko poruszał się na tablicach przypisanych do poprzedniego właściciela.

1

W takiej sytuacji trzeba posiadać umowy kupna-sprzedaży pomiędzy poprzednimi właścicielami auta. Jeśli którejś z nich będzie brakować, nie zarejestrujesz pojazdu w wydziale komunikacji. Pamiętaj, że dzieje się tak tylko wtedy, gdy osoba, od której bezpośrednio kupujesz auto, nie rejestrowała go na siebie w okresie użytkowania tego samochodu.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro