Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Jak udekorować grób na Wszystkich Świętych?

Druga połowa października to czas, kiedy musimy zacząć myśleć o zbliżającym się Święcie Zmarłych, uporządkowaniu grobów i udekorowaniu ich kwiatami, stroikami i zniczami.

Anita Baraniecka-Kozakiewicz
Anita Baraniecka-Kozakiewicz 19-10-2016 aktualizacja: 04-10-2019

Czas czytania: 5 min

FacebookTwitter

Jak udekorować grób na Wszystkich Świętych?

Zanim zaczniemy dekorować grób, musimy go najpierw posprzątać, czyli oczyścić z suchych liści, zwiędłych kwiatów i zabrudzeń. Jeśli jest na nim kamienna płyta, trzeba ją umyć ciepłą wodą z odpowiednim preparatem, a następnie wypolerować. Na tak przygotowanym pomniku możemy już układać kwiaty i stroiki oraz ustawiać znicze. Niektóre nagrobki dosłownie uginają się pod ich ciężarem, na innych stoi tylko doniczka z chryzantemą i znicz, ale oba mogą wyglądać pięknie.

Jakie kwiaty na grób wybrać – sztuczne czy prawdziwe?

Wybór jest trudny, bo miłośnicy świeżych kwiatów nigdy nie zaakceptują sztucznych. Jednak cmentarz to akurat dobre miejsce dla kwiatów sztucznych: nie zwiędną, nie trzeba ich podlewać i długo wyglądają ładnie. Poza tym dziś wykonuje się sztuczne kwiaty z tkanin i innych materiałów, które bardzo dobrze imitują prawdziwe i czasem nawet trudno poznać, z jakim mamy do czynienia. Pamiętajmy jednak, że co ładniejsze ozdoby bardzo często bywają łupem złodziei, więc warto pomyśleć o jakimś dodatkowym umocowaniu stroika do płyty, o ile jest taka możliwość.

Chryzantemy – które wybrać?

Chryzantemy, czyli złocienie, kojarzone są głównie z dniem Wszystkich Świętych, choć jest to trochę krzywdzące dla tego pięknego kwiatu. Istnieje ponad 200 gatunków chryzantem i jeszcze więcej odmian. Są mało- i wielkokwiatowe i mają przepiękne kolory. Żywe chryzantemy, cięte lub w doniczkach, możemy kupić za kilka lub kilkanaście złotych – zależnie od wielkości, odmiany i miejsca zakupu. Naturalnie najdrożej są sprzedawane tuż przy cmentarzu. Cięte świeże kwiaty najlepiej ustawiać w kamiennym wazonie wbudowanym w nagrobek, o ile został zamontowany. Wszelkie stawiane na płycie wazony czy pojemniki na kwiaty łatwo się przewracają pod naporem wiatru, zresztą to samo dzieje się z doniczkami.

Możemy kupić również chryzantemy sztuczne. Kosztują od kilku do kilkunastu złotych za sztukę, ale postoją długo i wyglądają jak prawdziwe. Od czasu do czasu trzeba takie kwiaty myć albo czyścić, bo mimo wszystko osiada na nich kurz i się brudzą.

Najpopularniejsze wiązanki na grób

jak_udekorowac_grob_na_wszystkich_swietych_2.jpg

Stroiki na grób mogą być zrobione z kwiatów sztucznych, suszonych lub prawdziwych. Mnogość kombinacji jest przeogromna: oprócz kwiatów kompozycje zawierają też liście, szyszki, iglaste gałązki i ozdobne trawy. W niektórych umiejętnie łączy się elementy naturalne i sztuczne, tworząc zgrabną całość. Stroik z róż ułożonych w kształt serca albo z gipsowym aniołkiem i zniczem cieszą się sporym wzięciem. Bardzo ładnie wyglądają też na grobach kompozycje na bazie wikliny. Tradycyjnie do robienia stroików wykorzystuje się chryzantemy, ale też róże, wrzosy czy storczyki. Mniejsze możemy kupić za 30–50 zł, ale za większe trzeba już zapłacić kilkaset złotych.

Znicze i świece - jakie wybrać?

Znicze, które zapalamy na grobach naszych bliskich, symbolizują przede wszystkim naszą pamięć o nich, a także wiarę w odkupienie grzechów i życie wieczne. Płomień świecy rozjaśnia ciemność, niesie radość, ciepło i nadzieję. Dlatego znicze i świece są na grobie najważniejsze. Tradycyjne, najzwyklejsze, są najczęściej szklane, ceramiczne lub gliniane, podłużne, z metalową nakładką i wymiennymi wkładami z wosku. Ale oprócz zwykłych możemy też kupić znicze dekoracyjne, np. w kształcie anioła, wykonane z malowanego, bielonego lub złoconego gipsu.

Na rynku pojawiły się też specjalne pamiątkowe podkładki pod znicze, z napisami wykonywanymi na zamówienie, wykonane z nietłukącego się szkła akrylowego. Są dość drogie, bo kosztują 30–50 zł za sztukę.

Udekorowanie grobu nie jest tanie, więc jeśli mamy ograniczone środki finansowe, możemy to zrobić skromnie, ale gustownie. Jeśli nie stać nas na kupne wiązanki czy stroiki, możemy sami je wykonać z liści, gałązek i kwiatów. Nie przesadzajmy z liczbą ozdób i bukietów, zadbajmy raczej o to, aby wszystkie elementy były utrzymane w podobnej stylistyce.

Zobacz również: Akcesoria do porządkowania cmentarza

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro