Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Jak uczyć dziecko korzystania z komputera?

Dzisiaj trudno wyobrazić sobie życie bez smartfona i komputera. Nowe technologie to stały element naszego życia. Siłą rzeczy staną się też częścią życia naszych dzieci. Dlatego tak ważne jest, aby już w młodym wieku uczyć ich odpowiedzialnego korzystania z tego typu sprzętów.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski 12-09-2016 aktualizacja: 03-09-2019

Czas czytania: 5 min

Jak uczyć dziecko korzystania z komputera?

Komputery są już stałym elementem naszego życia. Nie uchronimy dzieci od zdobywczy nowych technologii. Przecież dzisiaj PC służy nie tylko do przeglądania Internetu czy grania w gry, ale też realizowania pasji, uczenia się, robienia zakupów, zakładania firmy, a nawet zapisywania się na wizytę do lekarza. Dlatego dobrze już od najmłodszych lat uczyć dziecka dobrych praktyk i odpowiedzialnego korzystania z komputera.

W jakim wieku zacząć?

Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nawet psychologowie nie są zgodni co do tego, w jakim wieku dziecko może już korzystać z komputerów lub smartfonów. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta – każdego dziecko jest trochę inne. Dla jednego odpowiednim wiekiem na rozpoczęcie nauki korzystania z komputera będą już 4 lata, a dla innego dopiero 6 lat. Rodzice sami najlepiej znają swoje pociechy. Zresztą psychologowie najczęściej podkreślają, że najważniejsze nie jest to, kiedy rozpocznie się taka nauka, a jak będzie ona przebiegała i czy rzeczywiście będzie to nauka.

Natomiast warto kierować się tutaj wytycznymi WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia. Zdaniem specjalistów dziecko do ukończenia 2. roku życia w ogóle nie powinno przesiadywać przez ekranami telewizorów, monitorów, tabletów czy też telefonów komórkowych. Dopiero w wieku 2-4 lat można pozwolić na nie więcej niż godzinę dziennie. Wszystko dlatego, aby dzieci były aktywne fizycznie i odpowiednio się wysypiały. To pozwala im na rozwijanie zdrowych nawyków i zapobiega otyłości oraz innym chorobom w późniejszym życiu.

Odpowiedzialne korzystanie z komputera

Przede wszystkim powinniśmy nauczyć dziecko odpowiedzialnego korzystania z komputera. Jak już wcześniej wspomniałem – dopiero po ukończeniu 2. roku życia pociecha może spędzać godzinę czasu przed ekranem (liczy się też telewizor). Oczywiście im dziecko starsze, tym można ten okres wydłużać, ale nigdy korzystanie z komputera nie powinno być nielimitowane. Zawsze musi być czas na naukę (także przed pecetem, ale nie tylko), na zabawę (również aktywną fizycznie) i na odpoczynek. Specjaliści podkreślają, że niezwykle ważne jest takie ograniczenie korzystania z komputera, przy którym dziecko samo wie, kiedy przestać. Zdaję sobie sprawę, że jest to niezwykle trudne i zazwyczaj trzeba o tym przypominać, ale nie jest to niemożliwe.

Po drugie, powinniśmy uchronić dziecko przed niebezpieczeństwami korzystania z sieci. Internet to jednocześnie skarbnica wiedzy i narzędzie, które zrewolucjonizowało nasze życie, ale z drugiej strony niesie za sobą też wiele zagrożeń. Dlatego w początkowych latach rozwoju i nauki korzystania z komputera czas spędzany przed ekranem powinien być pod ścisłą kontrolą rodziców. Możemy pokazywać dzieciom ciekawe strony internetowe, które rozwiną ich wyobraźnię, instalować gry przystosowane do ich rozwoju intelektualnego i edukować w tematach zagrożeń. Dzięki kontroli w początkowej fazie nauki korzystania z komputera możemy wyrobić w dziecku odpowiednie nawyki.

W pewnym momencie, co jest oczywiste, dziecko zacznie korzystać z komputera w sposób samodzielny. Już nie będziemy musieli stale kontrolować gier czy treści wyszukiwanych w Internecie. Oczywiście nie oznacza to, że możemy o temacie całkowicie zapomnieć. Niezwykle ważna jest rozmowa, również na temat tego, w jaki sposób pociecha spędza czas przed ekranem peceta. Nawet proste gry mogą wywołać całą gamę różnych emocji, a rodzic powinien pomóc w radzeniu sobie z nimi.

Wspólne korzystanie

Nawet gdy dziecko nauczy się już samodzielnie korzystać z komputera, to nic nie stoi na przeszkodzie (a nawet byłoby to wskazane), aby z tego typu urządzeń korzystać wspólnie. Możemy pomóc np. w nauce, wyszukując wspólnie ciekawe artykuły na temat związany z zadanym wypracowaniem. Ciekawym sposobem na spędzanie czasu może być też wspólne granie. W ten sposób możemy poprawić nasze relacje z dzieckiem. Jest wiele tytułów, przy których świetnie mogą się bawić zarówno dorośli, jak i młodsi odbiorcy. Ze swojej strony mogę polecić przede wszystkim wszystkie gry z serii LEGO. Nawiązują one do znanych światów, np. bohaterów Marvela lub DC, Gwiezdnych Wojen czy Harry’ego Pottera. To też świetna okazja, aby zainteresować dziecko komiksami lub książkami.

Jak uczyć dziecko korzystania z komputera? Przede wszystkim stopniowo i odpowiedzialnie. Ważne jest ograniczanie czasu spędzanego przed monitorem i w początkowej fazie stała kontrola, a nawet wspólne używanie PC. Z czasem dziecko z pewnością się usamodzielni, ale i tak powinniśmy z nim rozmawiać o tym, co robi na komputerze. Warto porozmawiać też o zagrożeniach, aby dziecko nie naraziło siebie i nas na działanie jakiegoś oszusta.

Czy ten artykuł był pomocny?

oferty sponsorowane

Artykuły z kategorii Elektronika


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro