Jak szybko wyczyścić grill?

Grillujemy na działce, balkonie, w ogrodzie, a nawet na plaży czy w parku. To świetny sposób na wspólny obiad, kolację lub przekąskę. Ważne, aby grill, z którego korzystamy, był czysty nie tylko w momencie zakupu, ale również przez cały czas użytkowania. Jak należy o niego dbać, aby służył jak najdłużej?

Magdalena Bytys Magdalena Bytys / 20-08-2015 / aktualizacja: 11-06-2018

Grillowanie to jeden z najbardziej znanych i lubianych sposobów spędzania wolnego czasu. Ciepłe, długie, letnie wieczory sprzyjają spotkaniom w gronie przyjaciół i znajomych, a towarzyszące temu chłodne napoje i wspólnie przyrządzane posiłki dodatkowo integrują.

Grill ogrodowy to nieodłączne wyposażenie każdego domu z ogródkiem, zwłaszcza w sezonie wiosennym i letnim. Do jego czyszczenia można stosować domowe środki, jak: sól czy soda oczyszczona bądź skorzystać z gotowych chemicznych środków myjących, np.: pianek i płynów, które skutecznie usuwają zaschnięty tłuszcz i resztki przypalonego jedzenia.

Pielęgnacja grilla

Pierwszą i podstawową zasadą, która pozwoli korzystać z grilla przez dłużej niż jeden sezon urlopowy, jest jego pielęgnacja. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu nie tylko rusztu grilla, ale także pozostałych części. Jest to związane zarówno z aspektem wizualnym i konsumpcyjnym, jak i z naszym samopoczuciem. Zaschnięte pozostałości mogą zepsuć wygląd i smak nawet najlepiej przyprawionego mięsa, a przypalony tłuszcz może doprowadzić do niestrawności. Za czyszczenie warto zabrać się, gdy grill przestygnie, ale nie będzie całkowicie chłodny. O wiele łatwiej będzie usunąć tłuszcz i zwęglone resztki, jeśli nie zdążą jeszcze przywrzeć do grilla i stwardnieć.

Czym czyścić poszczególne części grilla?

W przypadku tradycyjnego grilla ruszt należy przetrzeć ręcznikiem papierowym lub gazetą. Z uwagi na to, że niektóre części mają bezpośredni kontakt z pożywieniem, można je umyć tak samo jak naczynia, a więc gąbką nasączoną ciepłą wodą i płynem do mycia naczyń lub mydłem. Jeśli zanieczyszczenie jest trudne do usunięcia, gąbkę można wymienić na drucianą szczotkę lub skrobak, który poradzi sobie z sadzą i zastygłym tłuszczem. W ostateczności można użyć silniejszych środków czyszczących. Dostępne są specjalne płyny do czyszczenia grilla, które nie tylko czyszczą i odtłuszczają, ale także niwelują nieprzyjemny zapach.

Rodzaje środków do czyszczenia grilla

Płyn do czyszczenia grilla w postaci wygodnego sprayu to jeden z najpopularniejszych gotowych środków stosowanych do mycia rusztu grillowego. Preparat skutecznie usuwa zaschnięty tłuszcz, przypalony brud i wszelkiego rodzaju zasmolenia, dzięki zawartości alkoholu, butyloglikolu oraz wodorotlenków. Płyn wystarczy rozpylić na zabrudzonej powierzchni, pozostawić na około 10 minut i dokładnie oczyścić specjalną szczotką bądź szmatką. W trakcie użytkowania preparatu należy mieć na dłoniach rękawice ochronne.

Do usuwania zaschniętego tłuszczu i brudu z grilla sprawdzają się również pianki do czyszczenia piekarnika. Preparaty skutecznie rozpuszczają nieczystości i nie wymagają szorowania, dzięki czemu nie ma ryzyka porysowania powierzchni. Dodatkowym atutem pianki czyszczącej, jest jej zdolność do niwelowania nieprzyjemnego zapachu przypalonego tłuszczu czy jedzenia.

Skuteczność w walce z zanieczyszczeniami wykazują również płyny do czyszczenia kominków. Są to bardzo silne preparaty, które samoczynnie usuwają przypalony tłuszcz oraz oczyszczają zadymione powierzchnie, pod warunkiem, że są odporne na działanie alkaliów.

Soda kalcynowana, czyli bezzapachowy węglan sodu, to ekologiczny środek do sprzątania, dla każdego, kto nie chce stosować preparatów chemicznych. Proszek rewelacyjnie sprawdza się do czyszczenia mocno zabrudzonych grilli ogrodowych, jak i kominków czy przypalonych garnków. Należy jednak pamiętać, że soda kalcynowana, to silnie żrący środek, dlatego stosując go, należy chronić dłonie gumowymi rękawicami.

Przydatne akcesoria do czyszczenia grilla

Przydatnym akcesorium ułatwiającym czyszczenie zabrudzonych i tłustych powierzchni jest praktyczna i poręczna szczotka 3w1 na krótkiej rączce. Czyścik do grilla składa się z 3 części: szorstkiej gąbki, szczotki drucianej oraz szczotki. Przydatny gadżet idealnie sprawdza się do czyszczenia mocno zabrudzonych powierzchni z przypalonym i zaschniętym już tłuszczem, który trudno usunąć jedynie za pomocą środków myjących.

Szczotki do czyszczenia grilla dostępne są również w wersji z dłuższymi, profilowanymi rączkami. Produkty wykonywane są z mocnego drutu, przez co akcesoria są bardzo wytrzymałe, a jednocześnie lekkie i wygodne w użytkowaniu. Szczotka skrobak do czyszczenia rusztu pozwala skutecznie usunąć zaschnięty tłuszcz oraz sadzę.

Po zastosowaniu takich preparatów czyszczących należy pamiętać o dokładnym opłukaniu grilla i osuszeniu go papierowym ręcznikiem. Nie tylko ruszt, ale i wnętrze grilla można wyczyścić szczotką, mleczkiem i wężem ogrodowym, ponieważ woda pod ciśnieniem pomoże pozbyć się pozostałości nawet z najmniejszych zakamarków. Obudowa grilla nie musi być czyszczona po każdej konsumpcji. Można się nią zająć dopiero wtedy, gdy zauważymy osad z popiołu lub zacieki z tłuszczu.

Domowe środki, które pomogą w czyszczeniu grilla

W kuchni znajdziemy produkty, które wspomogą czyszczenie grilla:

  • Ocet – wystarczy nalać go na szmatkę i przetrzeć zabrudzone miejsce, ewentualnie można dodać ocet do ciepłej wody – samej lub z mydłem.
  • Woda i soda oczyszczona – niektórzy stosują własnoręcznie wykonaną pastę do czyszczenia, w skład której wchodzi woda (lub zamiennie woda utleniona) i soda oczyszczona. Składniki te należy mieszać w miseczce do momentu utworzenia się gęstej masy. Powstała pasta wyczyści grill nie tylko z osadu, ale również pomoże usunąć rdzę. W przypadku silnych zanieczyszczeń pastę można zostawić na wybranym elemencie na kilka minut, a następnie dokładnie wyszorować.
  • Sól – jest kolejnym środkiem czyszczącym, który z pewnością znajduje się w każdej kuchni. Sprawdzi się głównie podczas czyszczenia rusztu. Należy zdjąć ruszt z grilla, położyć go na folii aluminiowej, posypać solą kuchenną i podgrzać (np. w piekarniku) do momentu, aż sól stanie się całkowicie brązowa. Po wyjęciu z piekarnika ruszt należy przetrzeć ściereczką.

Stosując gotowe środki czyszczące do grilla, warto zadbać o bezpieczeństwo i zabezpieczyć dłonie gumowymi rękawicami. Większość preparatów odtłuszczających to silne substancje żrące, które skutecznie usuwają zanieczyszczenia, ale w kontakcie ze skórą mogą być niebezpieczne i powodować podrażnienia lub oparzenia.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro