Jak suszyć owoce i warzywa?

Jak suszyć owoce i warzywa?

Lato już odeszło razem ze swoimi cudownymi zapachami, świeżymi warzywami i owocami. Chciałoby się to wszystko zatrzymać, by w deszczowe dni móc się cieszyć ich wspaniałym smakiem i aromatem. Nie jest to wcale takie trudne. Suszenie to prosty i od dawna znany sposób na konserwację żywności i zatrzymanie dobrodziejstw ciepłych miesięcy.

udostępnij

Kamila Okulska-KosekKamila Okulska-Kosek / 06-10-2016

Jak przygotować warzywa i owoce do suszenia?

Proces suszenia polega na pozbyciu się wody z produktów. Im więcej jej wyparuje, tym większa szansa na to, że susz nie popsuje się podczas przechowywania. Aby jak najlepiej wysuszyć owoce i warzywa, należy je odpowiednio przygotować. Wszystkie produkty trzeba dokładnie umyć pod bieżącą wodą. Dobrze jest do tego celu użyć szczotki kuchennej, która pozwoli na dokładne pozbycie się piasku i brudu. Po umyciu powinno się je osuszyć. Jabłka, banany, papaję czy buraki należy dość cienko pokroić, morele trzeba sparzyć wrzątkiem i pozbyć się skórki, a następnie równomiernie rozłożyć w suszarce lub formie do pieczenia.

Suszenie w piekarniku

Piekarnik musi być wyposażony w termoobieg, gdyż podczas suszenia bardzo ważna jest cyrkulacja powietrza. Wybrane owoce i warzywa równo układamy na blaszce lub formie wyłożonej papierem do pieczenia. Temperatura nie może być zbyt wysoka, około 40 stopni wystarczy. Wyższa spowoduje zbyt mocne spieczenie wierzchniej warstwy, co utrudni odparowywanie wody. Taki sposób jest dość pracochłonny, bo co pewien czas należy przewracać plasterki i sprawdzać, czy są już gotowe. Sam proces również trwa długo i nie można przewidzieć, ile czasu zajmie.

Suszenie w suszarce elektrycznej

Na rynku jest ogromny wybór urządzeń do suszenia. Różnią się one mocą, pojemnością i gabarytami. Zazwyczaj są proste w obsłudze i nie wymagają wielkich umiejętności kulinarnych. W odróżnieniu od suszenia w piekarniku nie trzeba przewracać plasterków, można spokojnie zostawić suszarkę włączoną na całą noc, a rano cieszyć się smakowitym i zdrowym dodatkiem do muesli. Niestety, suszarki elektryczne mają też swoje minusy. Jeśli często się z nich korzysta, należy spodziewać się większego rachunku za prąd. Poza tym powodują hałas. Cyrkulacja powietrza daje charakterystyczny odgłos, jednak zamknięcie drzwi od kuchni lub ustawienie suszarki w odległym miejscu powinno wyeliminować ten problem.

Suszenie na kaloryferze

suszone_warzywa.jpg

Jeśli nie posiada się piekarnika z termoobiegiem, a chce się zachować odrobinę lata, można wykorzystać do tego celu kaloryfer. Wystarczy umieścić na nim blaszkę do pieczenia z plastrami i czekać. Można też nawlec plastry i kawałki owoców na nitkę i powiesić takie korale na grzejniku. Oczywiście ten sposób działa tylko w sezonie grzewczym. Minusem tego rozwiązania jest dość duże ryzyko zepsucia się produktu.

Suszenie na słońcu

Gdy za oknem świeci słońce, można śmiało je wykorzystać do wysuszenia warzyw i owoców. To najbardziej naturalny sposób konserwacji żywności. Tak suszone produkty mają piękny aromat i barwę. Najlepiej je rozłożyć na dość dużej blaszce, by nie stykały się ze sobą i by powietrze mogło swobodnie je owiewać.

Dlaczego warto suszyć?

Suszone owoce i warzywa zawierają dużo błonnika, który reguluje pracę jelit i sprawia, że uczucie sytości utrzymuje się dłużej. Dodatkowo zawierają bardzo dużo witamin i minerałów, które pozytywnie wpływają na zdrowie i urodę. Suszone warzywa świetnie zastępują popularne kostki rosołowe czy przyprawy do zup, przy czym są znacznie zdrowsze, gdyż nie ma w nich żadnych konserwantów ani polepszaczy smaku.

Wysuszone warzywa i owoce mogą być wykorzystywane przez cały rok. W zimie można nimi ozdobić choinkę, zrobić z nich kompot, dodać do keksu czy sernika, a także do dań mięsnych. Jeśli włoży się odrobinę wysiłku i cierpliwości, można wyczarować prawdziwe przysmaki, które z pewnością będą mogły zastąpić niezdrowe przekąski.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro