Jak stać się bardziej ekologiczną osobą?

Jak stać się bardziej ekologiczną osobą?

autor: Paulina Banaśkiewicz-Surma, data publikacji: 19-07-2016

Dlaczego warto żyć ekologicznie? Bo dbamy o naturę, a także możemy zaoszczędzić nieco gotówki. Ekologiczny styl życia to niejako obowiązek wszystkich mieszkańców Ziemi. W interesie każdego jest bowiem oddychanie czystym powietrzem i kąpiel w czystej wodzie. Co zrobić, aby prowadzić bardziej ekologiczny tryb życia?

Ekologiczny styl życia – co to oznacza?

Żyć ekologicznie, to znaczy troszczyć się o dobro środowiska. W codziennych sytuacjach przejawem tego jest np. oszczędzanie wody podczas zmywania, branie prysznica zamiast kąpieli, pamiętanie o wyłączeniu światła, gdy wychodzimy na dłuższą chwilę z pomieszczenia czy segregowanie śmieci. Oprócz wymienionych zachowań warto kupować sprzęt energooszczędny i chodzić na zakupy z torbą wielokrotnego użytku wykonaną z naturalnych materiałów zamiast nabywać kolejne foliowe torebki dostępne w galeriach handlowych i supermarketach z produktami spożywczymi.

Porady dla zwolenników ekologicznego stylu życia

  1. Energooszczędne oświetlenie. Zamiast zwykłych żarówek warto wybierać te energooszczędne. Co prawda, są one droższe, ale mają dwie ważne zalety, które determinują konieczność ich zakupu. Po pierwsze, dają światło do ośmiu razy dłużej niż zwykła żarówka, a po drugie – zużywają cztery razy mniej energii (według danych amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska). Żarówkę energooszczędną kupimy na Allegro od 2 zł.

  2. Zasłona prysznicowa wykonana z tkaniny. Zasłona prysznicowa wyprodukowana z materiału innego niż PCV ma wiele zalet. Przede wszystkim jest ukłonem w stronę natury, ponieważ rezygnacja z tego modelu zapobiegnie przedostaniu się (po jej wyrzuceniu) do atmosfery wielu toksycznych substancji chemicznych. Dodatkową jej zaletą jest pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Zasłonę prysznicową z tkaniny lub bambusa kupimy na Allegro w cenie od 15 do 90 zł.

  3. Naturalne, przyjazne środowisku środki czystości. W miejsce chemicznych preparatów do mycia szyb lub powierzchni poziomych warto stosować domowej roboty środki czystości. W tym celu wystarczy wymieszać ocet jabłkowy z wodą w proporcjach 1:1, aby przygotować płyn do mycia okien. Po przelaniu go do atomizera z powodzeniem usuniemy zabrudzenia z powierzchni szyb. Ocet jabłkowy kupimy na Allegro od 8 do 68 zł.

  4. Tradycyjna suszarka na pranie. Często tradycyjne suszenie wypranych ubrań na świeżym powietrzu lub w domu na suszarce trwa dłużej niż w suszarce elektronicznej, jednakże zaletą tej praktyki jest zerowe zużycie energii. Dodatkowym walorem korzystania z tradycyjnej formy suszenia jest fakt, że w ten sposób ubrania się nie niszczą, co często występuje podczas suszenia w maszynie (suszarkę na pranie marki Vileda kupimy na Allegro w cenie 190 zł).

  5. Farba do malowania ścian bez związków VOC. Planując remont mieszkania lub domu, zwróćmy uwagę na skład farb ściennych (od 40 zł za 2,5 l). Na etykiecie powinna widnieć informacja o braku związków VOC. Lotne związki organiczne, które znajdują się w farbach, są odpowiedzialne za występowanie takich dolegliwości, jak bóle głowy czy nudności. Ponadto mogą przyczyniać się do tego, że powietrze w domu będzie kilka razy bardziej zanieczyszczone od tego na zewnątrz.

Wymienione wskazówki dotyczące form prowadzenia ekologicznego stylu życia to tylko kilka z wielu zachowań, które warto praktykować w trosce o naturę. Drobne zmiany w codziennych czynnościach sprawią, że dołożymy swoją cegiełkę do walki o dobro środowiska.