Jak sprawić, żeby felgi lśniły?

Mówi się, że auto świadczy o swoim właścicielu. Wielu kierowców bierze to sobie do serca i stara się, aby kierowane przez nich prezentowało jak najlepiej. Woskowanie karoserii, ozdoby i dodatki upiększą każdy pojazd. Jednym ze sposobów na nadanie mu dobrej prezencji są również felgi – najlepiej, żeby lśniły na tle czarnych opon. A jak sprawić, aby tak się stało?

Henryk Tur Henryk Tur / 19-08-2015

Ile kosztują środki do czyszczenia felg?

Środki do czyszczenia felg produkowane są przez specjalizujące się w tego typu chemii firmy. Rozstrzał cenowy jest olbrzymi – od zaledwie kilku do złotych do nawet kilkuset. Cena uzależniona jest od takich czynników, jak pojemność opakowania zawierającego środek, jego skuteczność oraz marka producenta. Dzięki dużemu wyborowi w każdym z tych aspektów na pewno znajdzie się środek do felg, na który będzie sobie można pozwolić, a który doskonale spełni swoje zadanie.

Tanie płyny do felg

Wśród najtańszych płynów do felg znaleźć możnaRim 2K Carso, kosztujący zaledwie 4 złote. Jest sprzedawany w sprayu mającym 500 ml pojemności, a zawarta w nim chemia skutecznie rozpuszcza wszelkie osady, naloty i brud, jaki trafia na felgi podczas jazdy zarówno w mieście, jak i w terenie. Pasuje najlepiej do felg wykonanych z aluminium, a oprócz samego czyszczenia nadaje im także połysk. Co jest również ważne, pozostawia po sobie warstwę, która chroni te elementy pojazdu przed korozją. Kosztujący 9 złotych koncentrat płynu do czyszczenia felg aluminiowych to preparat o podobnym działaniu, jednak przed użyciem musi zostać rozcieńczony wodą. Następnie rozpyla się go na feldze lub też nanosi na nią pędzelkiem, a po minucie spłukuje wodą. Efekt widoczny jest natychmiast.

Droższe środki i preparaty do felg

Kosztujący 19 złotych CarPlan Wonder Wheelsnie jest przeznaczony do stosowania na felgach chromowanych, nielakierowanych lub z uszkodzonym lakierem. Środek ten działa doskonale nawet tam, gdzie zebrały się tłuste, grube naloty. Dzięki temu polecany jest między innymi do aut terenowych – pomoże przywrócić blask felg w tego typu pojazdach. Zawierające 500 ml środka opakowanie powinno wystarczyć na kilkukrotne czyszczenie wszystkich czterech kół.

Taką samą pojemność ma preparat w sprayu Shiny Garage Iron Off. Za kwotę 41 złotych otrzymuje się środek rozpuszczający zabrudzenia oraz rdzę. Zalicza się do produktów "krwawiących" – po reakcji z metalem produkt przybiera barwę czerwoną. Kosztujący 5 złotych więcej Chemical Guys Citrus Wheel Cleaner to propozycja oparta na bazie cytrusów, którą należy rozcieńczyć z wodą przed użyciem. Jest w stanie usuwać tłuste naloty, warstwy brudu i pyłu. Po użyciu i odczekaniu należy spłukać go za pomocą ciepłej wody. Następnie można wytrzeć felgi szmatką.

Najdroższe środki do czyszczenia felg

Wśród najdroższych preparatów do czyszczenia felg znajdziemy te same marki, co w tańszych kategoriach, jednak różni je pojemnik – najczęściej za większe pieniądze są oferowane co najmniej kilkunastolitrowe opakowania. I tak np. preparat SONAX w opakowaniu liczącym sobie 25 litrów kosztuje 599 złotych, a przeznaczony jest do wszelkiego rodzaju felg wykonanych ze stopów metali lekkich i stali. Usuwa zabrudzenia drogowe, pył z hamulców i inne naloty. Pięć litrów mniej ma opakowanie środka Karcher, jednak kosztuje ponad 700 złotych. Jego przeznaczenie to czyszczenie powlekanych felg aluminiowych i stalowych (wyłączając felgi bez powłoki ochronnej) ze śladów po gumie, osadów z soli, zanieczyszczeń drogowych, itp. Tak wielkie opakowania używane są przede wszystkim przez myjnie samochodowe i rzadko zdarza się, aby kupował je przeciętny kierowca.

Podsumowując

Biorąc pod uwagę, że dobre środki do czyszczenia felg kosztują niewielkie pieniądze, zadbanie o lśniące felgi nie jest kłopotliwym wydatkiem. W dodatku zastosowanie tego typu płynów sprawia, że felgi są bardziej odporne na rdzę i grzyba. Oczywiście nie mogą zastąpić odrdzewiaczy, ale sprawiają, że felga dłużej obejdzie się bez tego typu środków.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro