Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Jak skutecznie ograniczyć nasłonecznienie na tarasie

Taras jest świetnym miejscem, by spędzić na nim wolny czas, czytając książkę czy spotykając się ze znajomi. Co zrobić, jeśli w okresie letnim korzystanie z tarasu bywa kłopotliwe ze względu na prażące słońce lub padający deszcz?

zdjęcie autorki
Daria Jóźwicka 29-07-2019

Czas czytania: 6 min

FacebookTwitter

Jak skutecznie ograniczyć nasłonecznienie na tarasie

Przydomowy taras to wspaniała opcja, która pozwoli nam cieszyć się miejscem wypoczynku w letnie dni. Wspólny posiłek na świeżym powietrzu lub popołudniowe czytanie książek w wygodnym fotelu lub na kanapie zapewnia pełny relaks po ciężkim dniu.

W zależności od lokalizacji możemy cieszyć się zmiennym nasłonecznieniem lub pełnym słońcem niemal przez cały dzień. O ile słoneczne miejsce jest pożądane podczas opalania się, o tyle palące słońce może skutecznie uprzykrzyć życie. To samo dotyczy deszczu, który w letnie dni przychodzi znienacka. Jeśli jesteśmy na etapie budowy domu lub wybierania projektu, powinniśmy przemyśleć tę kwestię, zanim będzie za późno.

Jak skutecznie ograniczyć nasłonecznienie na tarasie?

Wszystko zależy od budżetu i tego, jak bardzo chcemy ingerować w wygląd zewnętrzny tarasu oraz domu. Musimy liczyć się także z tym, że taras przylegający do domu z pewnością po zadaszeniu ograniczy światło wpadające do pomieszczeń, co może wiązać się z koniecznością doświetlania lub będzie lekiem na upały w domu podczas lata.

 • Markizy tarasowe

Popularnym sposobem ograniczenia nasłonecznienia na tarasie jest montaż zewnętrznej markizy tarasowej, która dzięki nowoczesnemu designowi idealnie wpisuje się w aranżację domu oraz jego sposobu wykończenia. Markizy przeznaczone na taras mają wysięg maksymalny do 3,5 m, dlatego też mogą być stosowane do osłaniania nawet bardzo dużej powierzchni. Markizy mogą być wyposażone w boczne wsporniki na stałe przytwierdzone do ściany, co uchroni je przed silnym wiatrem i możliwością uszkodzenia. Można także zamontować markizę z dwustopniowym kątem nachylenia, która się sprawdzi się jako osłona przed blaskiem nisko wschodzącego i zachodzącego słońca. Nowoczesne markizy tarasowe mogą być całkowicie chowane w pełnej kasecie lub zwijane częściowo do półkasety, która jest zabudowana tylko od góry. W sprzedaży są dostępne też takie, które po zwinięciu pozostają odsłonięte. Markizy są bardzo trwałe, odporne na płowienie, rozdarcie, a nawet na zanieczyszczenia powietrza i siłę wiatru. Odbijają też szkodliwe promieniowanie UV. Choć głównym zadaniem markizy tarasowej jest ochrona przed słońcem, a nie przed deszczem, jest wykonywana z materiału impregnowanego, z ochronną powłoką odporną na wodę. Manewrowanie dopływem światła ułatwiają nowoczesne sposoby zwijania i rozwijania markizy. Kiedyś obsługiwało się ją za pomocą taśmy lub korby ręcznej, dzisiaj można nią sterować elektrycznie. Markiza sterowana elektrycznie może być wyposażona w czujnik pogodowy, dzięki któremu przy silnym deszczu czy wietrze automatycznie złoży się i rozłoży wraz z pojawieniem się słońca. Tego typu markiza kosztuje ok. 4000 zł w zależności od wielkości.

 • Nowoczesne pergole

Coraz bardziej popularnymi sposobami radzenia sobie ze słońcem na tarasie jest budowa nowoczesnego zadaszenia zwanego pergolą. Konstrukcje nowoczesnych zadaszeń są wykonane z drewna lub stali. Belki drewna czy stalowe są mocowane do podłoża za pomocą kątowników i długich śrub, które zalewane są betonem. W zależności od powierzchni tarasu musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli użyć belek konstrukcyjnych w stałych odstępach dla zapewnienia odpowiedniego podparcia. Gotową konstrukcję należy przykryć, aby ograniczyć przepuszczalność deszczu. Sposobów jest wiele, ale trzeba zastanowić się, czego oczekujemy. Dach wykonany ze szkła, choć dopasuje się w zasadzie do każdych warunków architektonicznych, będzie problematyczny zimą ze względu na zalegający śnieg. Daszek wykonany z poliwęglanu nie blaknie oraz nie przepuszcza promieni słonecznych, jednak jak łatwo można się domyślić, nagrzewa się. Dach wykonany z blachodachówki pasującej do reszty do domu jest chyba najbardziej przyjazny w użytkowaniu, choć zdecydowanie droższy w wykonaniu ze względu na konieczność zamontowania rynien, które nie pozwolą spływać wodzie po ścianach, a także montażu podbitki drewnianej lub PCV dla zachowania estetyki. Trzeba także wziąć pod uwagę, że drewno należy zaimpregnować specjalnymi gruntami, co pozwoli cieszyć się z zadaszenia przez długie lata. Najpopularniejsze grunty oraz bejce marki Vidaron sprawią, że drewno nie będzie chłonąć wody oraz zabezpieczy je przed grzybami i pleśnią. Samodzielne wykonanie pergoli wynosi maksymalnie 10 000 zł. Pergole oferowane przez firmy to koszt do 25 000 zł.

 1. Mocowanie belek do podłoża
 2. Konstrukcja dachu
 3. Szkielet zadaszenia
 4. Dach spód
 1. Mocowanie belek do podłoża
 2. Konstrukcja dachu
 3. Szkielet zadaszenia
 4. Dach spód
 • Żagiel

Popularnym i nadal najtańszym rozwiązaniem dotyczącym ograniczenia nasłonecznienia na trasie jest żagiel. Konstrukcja składa się z ramy wspartej na słupach zamocowanych w podłożu tarasu lub wokół niego. Zadaszenia żaglowe różnią się geometrią, materiałem konstrukcji wsporczej oraz tkanin, sposobem podwieszenia tkaniny i odprowadzeniem wody. Najprostszym wariantem jest rozpięcie żagla między słupkami. Są też systemy umożliwiające zwijanie tkaniny jak w zwykłej rolecie lub przesuwanie tkaniny i układanie jej w fałdy jak w rolecie rzymskiej. Materiał może być też zamocowany do listew podwieszonych do prowadnic. Takie zadaszenie można regulować ręcznie, ale też automatycznie za pomocą pilota. W zadaszeniach żaglowych stosuje się mocne tkaniny z tworzyw sztucznych. Żeby były wodoodporne, mogą być wielowarstwowe albo impregnowane akrylem. Zadaszenie tarasu może być płaskie albo wykonane ze spadkiem, natomiast tkanina powinna być napięta. Koszt materiału nie powinien przekroczyć 250 zł. Do tego trzeba doliczyć cenę słupków.

Nie ma idealnego sposobu na ograniczenie nasłonecznienia na tarasie. Każdy właściciel powinien przemyśleć, czego oczekuje, i na podstawie tego podjąć decyzję. Kluczowe kwestie to także zasobność portfela oraz wielkość tarasu.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

oferty sponsorowane

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro