Jak selekcjonować zdjęcia, aby tworzyły ciekawą historię?

Jak selekcjonować zdjęcia, aby tworzyły ciekawą historię?

Zauważyłem, że wiele osób po zrobieniu zdjęć ma problem z wyborem tych najciekawszych, które potem pokaże rodzinie i znajomym. Nie oszukujmy się – selekcja jest konieczna. Nikt nie ma ochoty na oglądanie ponad tysiąca zdjęć, które przywieźliśmy z dwutygodniowego wyjazdu wakacyjnego. Decyzja o odrzuceniu niektórych nie jest łatwa, bo przecież bardzo chcemy opowiedzieć o wszystkich ciekawych rzeczach i sytuacjach, jakie nas spotkały podczas wyjazdu. Aby ułatwić sobie zadanie, selekcjonując zdjęcia, powinniśmy przyjąć pewne zasady.

udostępnij

Marcin BiodrowskiMarcin Biodrowski / 30-03-2016

Myśl przewodnia opowiadania fotografiami

Na początek powinniśmy podjąć decyzję, o czym chcemy opowiedzieć zdjęciami. Jeśli naszym celem jest przedstawienie ciekawej historii, lepiej o niej myśleć jak o książce – mało kto lubi nieskończenie dużo szczegółowych opisów, zbytniego rozwijania pobocznych wątków lub kwiecistego języka. Tymi samymi zasadami powinniśmy się kierować przy opowiadaniu historii zdjęciami. Zdecydujmy się, czy chcemy opowiedzieć o ciekawych wydarzeniach, które nas spotkały, czy może o ludziach, których poznaliśmy. Możemy uzupełnić takie opowiadanie o dodatkowe obrazy, jednak powinno być ich na tyle mało, aby nie odwracały uwagi od głównego motywu.

Kolejność zdjęć w opowiadaniu wspomnień

Następnym ważnym elementem jest kolejność, w jakiej zaprezentujemy zdjęcia. Już nawet najtańsze aparaty kompaktowe mają możliwość ustawienia daty i godziny. Wykorzystajmy tę opcję, aby po powrocie zarówno móc oglądać zdjęcia według daty ich zrobienia, jak i w razie problemów ułatwić sobie przyporządkowanie ich do miejsca wykonania. Oglądający fotografie będą nam wdzięczni, że opowiadamy o wyjeździe w sposób uporządkowany i zgodny z chronologią wydarzeń.

Ograniczona liczba pokazywanych zdjęć

Pamiętajmy o możliwie zwięzłym przekazie. Jeśli pokażemy za dużo podobnych ujęć, to nasze opowiadanie będzie nieciekawe i mało zachęcające do poznania go w całości. Jeśli mamy kilka podobnych ujęć, wybierzmy to najlepiej pokazujące charakter miejsca i sytuacji. Zawodowi fotografowie, przygotowując się do prezentacji fotoreportażu, mają świadomość, że lepiej pokazać za mało zdjęć i w ten sposób zaciekawić odbiorcę, niż go zanudzić. Może się zdarzyć, że po zaprezentowaniu fotografii odbiorcy będą dopytywać o jakieś konkretne miejsca lub sytuacje. Wówczas zawsze możemy sięgnąć do zdjęć, których wcześniej nie pokazaliśmy i je zaprezentować.

Różnorodne ujęcia

Kolejnym elementem, o którym powinniśmy pamiętać, są możliwie jak najbardziej różne zdjęcia. Pokazywanie kilku podobnych do siebie powoduje szybki spadek zainteresowania widzów. Aby nie doprowadzić do takiej sytuacji, wybierajmy zdjęcia ukazujące sytuacje i miejsca w inny sposób.

Do opowiedzenia historii w miarę możliwości warto naprzemiennie używać zdjęć poziomych i pionowych, jasnych i ciemnych, zbliżeń i planów ogólnych. Aby fotografie były różnorodne, polecam do fotografowania używać różnych ogniskowych – szczególnie gdy fotografujemy lustrzanką. Jeśli na przykład używamy obiektywu Sigma 17–50 2.8 EX, wybierajmy jak najwięcej zdjęć wykonanych na skrajnych ogniskowych, czyli 17 i 50 mm. Dzięki takiemu zabiegowi nawet obrazy przedstawiające podobne miejsca będą sprawiać wrażenie różnych i ciekawych.

Dużo zdjęć, aby móc potem wybierać

Przedstawione zasady są proste, ale abyśmy mogli je stosować, warto wcześniej zrobić zdjęcia w odpowiedni sposób. Będąc na wakacjach lub krótkim wyjeździe weekendowym, trudno nam zdecydować, na czym chcemy się skupić, fotografując. Nie myślmy o tym za wiele – będąc w ciekawym miejscu, warto zrobić dużo różnorodnych ujęć. Po powrocie do domu będziemy selekcjonować kadry. Nie zapomnijmy jednak o odrzuceniu dużej części z nich. Oglądanie zbyt wielu zdjęć ze znajomymi może zepsuć nastrój nawet najlepszego spotkania. Osobiście polecam te najciekawsze wywołać– nie ma lepszego sposobu na oglądanie fotografii.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro