Jak samemu skutecznie wyczyścić dywan i tapicerkę meblową? 9 najlepszych sposobów

Jak samemu skutecznie wyczyścić dywan i tapicerkę meblową? 9 najlepszych sposobów

Czyszczenie domowych dywanów lub tapicerek nie musi odbywać się za pośrednictwem firm specjalistycznych. Do mycia różnego rodzaju zabrudzeń można zastosować domowe sposoby, jak: talk, kwasek cytrynowy, pianka do golenia bądź użyć gotowych środków piorących.

udostępnij

Magdalena DurakMagdalena Durak / 22-08-2017 / aktualizacja: 04-10-2018

Dywany pokojowe i tapicerka meblowa to materiały, które są szczególnie narażone na zabrudzenia, a tym samym trudne do oczyszczenia ze względu na nieregularną fakturę. Do usuwania plam możemy wykorzystać produkty, które zwykle mamy już w domu.

Czyszczenie dywanów – informacje podstawowe

Oczyszczanie materiałów dywanowych czy tapicerek należy zawsze rozpocząć od sprawdzenia, jakich wskazówek na ten temat udziela ich producent. W pierwszej kolejności trzeba ochronić podłogę, meble i obicia, np. folią malarską. Upewnijmy się też, że dywan na pewno wyschnie w ciągu doby – inaczej uszkodzeniu może ulec znajdująca się pod nim posadzka.

5 sposobów na pranie dywanów

  • 1. Gotowe środki do prania dywanów

Odplamiacze do dywanów – np. w postaci płynu czy wygodnego sprayu, to skuteczne środki czyszczące na silnie zabrudzone powierzchnie. Stosując gotowy preparat, musimy pamiętać, aby do prania używać tylko piany, gdyż zbyt silne nawilżenie materiału może powodować kurczenie się dywanu lub odbarwienia. Powierzchnia dywanowa jest gotowa do odkurzenia klasycznym odkurzaczem dopiero po całkowitym wyschnięciu środka czyszczącego.

Plamy na dywanie można oczyścić również za pomocą specjalnych proszków. Do najbardziej znanych marek środków czyszczących do prania dywanów należą: Vanish, Karcher, Tenzi, Tornado.

  • 2. Domowe sposoby na świeże świeże plamy na dywanie

Do czyszczenia jeszcze świeżych i wilgotnych plam sprawdzi się zwykła pianka do golenia. Na zabrudzone miejsce należy obficie nałożyć piankę. Po kilku minutach za pomocą wilgotnej szmatki lub gąbki wystarczy usunąć pozostałości preparatu i dokładnie wysuszyć dywan.

Tłuste plamy, np. rozlany olej do smażenia, można skutecznie usunąć posypując zabrudzone miejsce talkiem i pozostawić na 24 godziny. Produkt wchłonie tłuszcz, który później z łatwością będzie można usunąć odkurzaczem.

  • 3. Domowy sposób na stare, zaschnięte plamy na dywanie

Roztwór sporządzony z octu spożywczego i proszku do pieczenia to domowy sposób na stare i przyschnięte plamy na dywanie. Do 1 litra ciepłej (ale nie gorącej) wody należy dodać 2 łyżeczki proszku i 3 łyżeczki octu. Mieszankę wcieramy w plamę za pomocą czystej gąbki, a potem starannie osuszamy czyszczone miejsce.

  • 4. Sposoby na przyklejoną gumę do dywanu

Przyklejoną gumę do dywanu z łatwością można usunąć, przykładając do niej kilka kostek lodu. Po upływie kilku minut, gdy guma do żucia stwardnieje i stanie się krucha, wystarczy delikatnie wyjąć ją palcami z włókien dywanu. W przypadku gum kolorowych najlepiej sprawdzi się delikatne pocieranie plamy benzyną ekstrakcyjną.

  • 5. Bibuła lub papier toaletowy na rozlany wosk

Aby usunąć wosk, wystarczy ułożyć na dywanie kilka warstw bibuły lub papieru toaletowego i przyłożyć do nich rozgrzane żelazko, nastawione na średnią temperaturę. Pod wpływem ciepła wosk lub parafina roztopią się i zostaną wchłonięte przez bibułę bądź papier.

4 skuteczne sposoby na czyszczenie tapicerki

  • 1. Gotowe środki do prania tapicerki

Do czyszczenia tapicerki, podobnie jak dywanów, przeznaczone są gotowe środki piorące, które nie pozostawiają na materiale białych smug, skutecznie usuwają nawet tłuste plamy i neutralizują brzydkie zapachy. Są dostępne w ofercie Allegro, np.: odplamiacze i proszki do prania.

  • 2. Płyn do mycia naczyń

Domowym sposobem na czyszczenie zabrudzonej tapicerki jest płyn do mycia naczyń. Wystarczy odrobinę płynu wlać do ciepłej wody i delikatnie pocierać zabrudzone miejsce miękką szmatką.

  • 3. Szare mydło

W domowych warunkach sprawdza się również szare mydło. Produkt można, podobnie jak płyn do mycia naczyń, połączyć z wodą bądź kostką przetrzeć bezpośrednio po plamie i szorować zwilżoną gąbką. Po takim czyszczeniu, aby uniknąć białego nalotu na tapicerce, wystarczy wytrzeć je ponownie, ale tym razem szmatką zwilżoną w czystej ciepłej wodzie.

  • 4. Kwasek cytrynowy

Kwasek cytrynowy poradzi sobie z plamami po kawie i herbacie. Wystarczy łyżeczkę kwasku rozpuścić w 0,5 l letniej wody i czyścić zabrudzenie gąbką bądź miękką szmatką.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro