Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Jak robić lepsze zdjęcia, nie wydając majątku na sprzęt?

Świetne zdjęcia – choć w dużej mierze zależą od dobrego oka oraz wrażliwości fotografa na otaczający świat – powstają także dzięki sprzętowi, jakim dysponuje. Nie zawsze konieczne jest kupowanie drogiego sprzętu z najwyższej półki. Istnieją tańsze sposoby na lepsze zdjęcia. Często wystarczy sięgnąć po przydatne akcesoria.

Jak robić lepsze zdjęcia, nie wydając majątku na sprzęt?

Zwykle nie kończy się na zakupie lustrzanki oraz obiektywu. Potrzebujemy całego kompletu dodatkowych akcesoriów, jak karty pamięci, aby móc swobodnie i bez nerwów zająć się fotografowaniem. Wiele z nich pomoże nam robić lepsze zdjęcia, a nie jedynie ułatwi życie. Coś takiego jak zestaw kompletny prawdopodobnie nie istnieje, natomiast warto rozbudowywać go o kolejne elementy. Wbrew pozorom nie muszą one nadszarpywać naszego budżetu.

Filtry fotograficzne naszymi przyjaciółmi

Są niezwykle przydatne w codziennej pracy fotografa. Polecane są szczególnie do pracy podczas zdjęć krajobrazowych, ale ich przeznaczenie jest znacznie szersze. Dwa podstawowe rodzaje to polaryzacyjny oraz UV. Filtr polaryzacyjny ma za zadanie niwelować odblaski, zwiększać kontrast i nieco „podbijać” kolory. Filtr UV tworzy barierę przed szkodliwym promieniowaniem, głównie na dużych wysokościach i w słoneczne dni. Oba przede wszystkim chronią bardzo delikatne szkło obiektywu przed przypadkowym, mechanicznym uszkodzeniem. W razie upadku aparatu istnieje duża szansa stłuczenia jedynie zewnętrznego filtra. Te lepsze to wydatek zaledwie kilkudziesięciu złotych.

Stabilny statyw z głowicą to nieporuszone zdjęcia

Posiadanie statywu ma niezwykle dużo zalet i dlatego powinien stać się obowiązkową pozycją w zestawie fotograficznym. Jest niezastąpiony podczas zdjęć nocnych, kiedy musimy ustawić bardzo długi czas naświetlania, ale także do zdjęć grupowych, do powtórzenia identycznych kadrów, do fotografowania architektury i w wielu innych sytuacjach. Przy zakupie powinniśmy zwrócić uwagę na wagę statywu oraz głowicę. Na pewno nie powinien być zbyt lekki, ważne, aby był bardzo stabilny. Ważnym elementem statywu jest głowica. Może być sprzedawana w zestawie ze statywem lub osobno. Wszystko zależy od naszych możliwości finansowych, oczekiwań, a przede wszystkim przeznaczenia.

Zewnętrzna lampa błyskowa

Wbudowana lampa jest na ogół mało wydajna, daje płaskie światło i dlatego raczej powinniśmy jej unikać. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zakup zewnętrznej lampy reporterskiej, najlepiej od razu z radiowym nadajnikiem i odbiornikiem. Z taką lampą łatwo możemy manipulować mocą i kierunkiem błysku, a więc i panować nad efektem zdjęcia. Naprawdę nie potrzebujemy więcej, aby wykonać niewielką sesję w warunkach domowych lub wykonać zdjęcia podczas rodzinnej imprezy takiej jak chrzciny czy komunia. Przy niskim nakładzie finansowym możemy podnieść jakość naszych zdjęć wykonywanych aparatami o nieco niższych parametrach matrycy.

Podręczne ministudio

Jeśli wydatki zaczynają nas przerastać, rozejrzyjmy się wokół siebie. Zaczniemy dostrzegać możliwości kryjące się wokół nas. Przekonamy się wtedy, że blendę można z powodzeniem zastąpić białym kartonem lub kawałkiem styropianu. Lampy studyjne przestaną być potrzebne, kiedy mamy naturalne, dzienne światło padające z okna. Co więcej, świetnym tłem do zdjęć portretowych mogą być zarówno stare drzwi, jak i ceglana ściana. Nie musimy wcale inwestować w profesjonalne tła fotograficzne. Oczywiście trudno będzie nam zastąpić w ten sposób na przykład dobry obiektyw, ale wiele z tych akcesoriów już tak.

Dobre zdjęcia to nie zawsze drogi sprzęt

Warto wyjść od szczerej odpowiedzi na pytanie, jakiego rodzaju zdjęcia chcę robić. Praktyka także pomoże wybrać tylko to, co faktycznie będzie nam potrzebne. Niemniej takie akcesoria jak filtry fotograficzne czy statyw to podstawa. Pomogą nam wybrnąć z wielu trudnych sytuacji. Ostre słońce czy wręcz jego brak przestaną być dla nas problemem. Są to na tyle uniwersalne gadżety, że przydadzą się zarówno do zdjęć podczas sesji plenerowej, jak i w fotografii kulinarnej. Polecam wypróbować, efekt murowany bez wydawania większych kwot na nowy aparat.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro