Jak robić domowe piwo – poradniki

Jak robić domowe piwo – poradniki

Dziś zapomnieliśmy, że dawniej to piwo i wino były napojami goszczącymi na stołach zarówno bogatych, jak i biednych. Niemal każdy potrafił je wyrabiać, choćby na własne potrzeby. Świat się zmienił i zaczęliśmy pić piwo koncernowe, dla którego przez długi czas w Polsce nie było alternatywy. Na szczęście powstaje coraz więcej małych browarów rzemieślniczych, które powracają do tradycji. Ale przecież tak jak robimy nalewki, tak możemy spróbować sami, na własne potrzeby, uwarzyć piwo.

udostępnij

Marta MaćkiewiczMarta Maćkiewicz / 19-05-2016

Naucz się smakować

Zanim przystąpisz do realizacji swojego celu, jakim jest uwarzenie pierwszej własnej warki piwa, powinieneś wyrobić sobie smak. Większość z nas przez całe życie piła piwo koncernowe, którego jakość i aromat są dalekie od tego, czym jest naturalne piwo. Warto zatem spróbować dobrych piw przed uwarzeniem własnego. Najlepsze będą te z małych browarów, które robią piwo według własnych receptur z zachowaniem tradycyjnych procesów produkcji.

W ostatnich kilku latach w Polsce powstało wiele browarów, których piwo jest dystrybuowane w całym kraju. Gdy już poznasz smak prawdziwego piwa, czas na zagłębienie się w tajemniczy proces jego produkcji. I tu trzeba sobie otwarcie powiedzieć: każdy będzie potrafił uwarzyć piwo, ale nie każdy stworzy takie, które będzie wyjątkowo smaczne. Nie należy się poddawać. Oczywiście mało prawdopodobne jest to, że pierwsza warka będzie udana. Gdy uczymy się gotować, także zaliczamy wiele wpadek, by na podstawie tych doświadczeń stać się dobrymi kucharzami.

Być może zadajesz sobie pytanie, po co warzyć domowe piwo. Jak wspomniano na początku, przyzwyczailiśmy się do piwa koncernowego, ale coraz częściej – nie tylko w przypadku piwa – chcemy czegoś więcej. Robimy własne przetwory, pieczemy chleb, wyrabiamy wino. Teraz do tej idei odejścia od jedzenia produkowanego w fabrykach, na rzecz wyrobów własnych lub od lokalnych producentów, dołączyło piwo. Przez lata zapomnieliśmy, jak się je warzy.

By wrócić do źródeł, zacznijmy od podstaw. Produkcja piwa przebiega w określonych etapach i jest uzależniona od stylu piwa. Podstawowe składniki do produkcji to woda, drożdże, słód, chmiel.

Woda, słód, chmiel, drożdże i co dalej?

Jeśli złapałeś piwnego bakcyla, warto sięgnąć po fachową literaturę, by poznać tajniki warzenia. Pozycją, po którą warto sięgnąć jest Domowe piwo A. Banachowicza, w której autor nie tylko zapoznaje czytelnika z rodzajami słodów, gatunkami chmielów i drożdży piwowarskich, ale też przekazuje wiedzę o tym, jaki sprzęt jest niezbędny do warzenia oraz jak przebiega podstawowy proces produkcyjny. W kolejnych rozdziałach dowiadujemy się, jak uwarzyć najpopularniejsze gatunki piwa.

By założyć domowy minibrowar, trzeba dysponować odpowiednią wiedzą, której dostarczy kolejna pozycja – Domowe warzenie piwa R. Lehra. Autor przedstawia niezbędny sprzęt, jakim powinniśmy dysponować, by przeprowadzić kolejne etapy produkcji. Śrutownik, kocioł warzelny czy zbiorniki leżakowe – to tylko niektóre z tych przedmiotów. Dzięki tej książce nauczymy się także warzyć piwo marcowe, pilznera czy witbiera.

Ciekawy jest pięknie wydany reprint dzieła z 1830 roku pt. Dokładna nauka warzenia piwa K. Schmidta. Jej główną zaletą jest bogactwo receptur, które przetrwały do naszych czasów. Dodatkowym walorem jest sposób wydania, który sprawia, że czytając stare przepisy, czujemy się tak, jakbyśmy w ręku mieli oryginalną wersję z XIX wieku.

Chcąc nauczyć się warzenia piwa, trzeba nastawić się na wiele niepowodzeń i nie spodziewać się, że w ciągu miesiąca zostaniemy gwiazdą piwowarstwa. Nic, co przychodzi łatwo, nie jest szczególnie wartościowe, więc jeśli włożymy w naukę czas, cierpliwość i podeprzemy się odpowiednią dawką wiedzy, z pewnością za jakiś czas będziemy mogli serwować naszym gościom piwo znacznie lepsze od tego, które możemy kupić w sklepie.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro