Jak przygotować stary komputer do sprzedaży na Allegro?
Zdaniem eksperta

Jak przygotować stary komputer do sprzedaży na Allegro?

Często zdarza się, że po zakupie nowego komputera, nie za bardzo wiemy, co zrobić ze swoim starym sprzętem. Wyrzucić szkoda, oddać za darmo nie warto… Może po prostu sprzedać? Podpowiadamy, jak przygotować do sprzedaży stary komputer.

udostępnij

Michał OstiakMichał Ostiak / 09-09-2019

Sprzęt, który dla nas jest już zupełnie zbędny, komuś innemu może bardzo się przydać. Dlatego sprzedaż starego komputera na Allegro to świetny pomysł. Musimy się jednak do niej odpowiednio przygotować. Ważna jest nie tylko odpowiednio sporządzona aukcja, która w sposób atrakcyjny (ale i zgodny z prawdą!) przedstawi walory oferowanego przez nas produktu. Musimy jeszcze zabezpieczyć (czytaj: usunąć) wszystkie nasze dane, które były zapisane na dysku starego komputera. Należy też podjąć decyzję, czy chcemy sprzęt sprzedawać w całości, czy na części. Ostatnim krokiem będzie oczywiście odpowiednia wycena oferty.

Na dyskach naszych komputerów zazwyczaj gromadzimy mnóstwo prywatnych dokumentów zawierających dane osobowe, a także filmów i zdjęć. Bez naszego udziału zapisywane są także informacje o odwiedzanych przez nas stronach internetowych i wykorzystywanych przez nas hasłach. Co zatem zrobić, aby te dane nie dostały się w niepowołane ręce? Jeśli posiadamy minimum zdolności manualnych, możemy po prostu wyjąć dysk ze starego komputera i sprzedać zestaw bez niego. Wartość naszego sprzętu nie spadnie zbyt mocno z tego powodu, a my będziemy mieli absolutną pewność bezpieczeństwa wrażliwych danych. Dysk wyciągnięty ze starego komputera, jeśli działa, możemy wykorzystać w nowej maszynie.

Komputer używany na Allegro

Jeśli koniecznie zależy nam, aby zestaw sprzedawać w całości razem z dyskiem, musimy zadbać o jego wyczyszczenie. Wbrew pozorom, nie jest to tak proste, jak się wydaje. Przychodząca od razu na myśl możliwość sformatowania dysku niestety nas nie urządza. Dane na dysku po formatowaniu magicznie nie znikają – można powiedzieć, że są one tylko maskowane. Przy odrobinie chęci każdy bardziej zaawansowany użytkownik jest w stanie je odzyskać i to przy pomocy darmowego oprogramowania dostępnego w sieci.

Aby zatem mieć absolutną pewność, że pliki nie wpadną w niepowołane ręce, musimy dokonać tzw. zerowania dysku. W trakcie tej operacji dysk zostanie wielokrotnie sformatowany, a wszystkie jego sektory będą wypełnione „fałszywymi danymi”. Najpopularniejszym sposobem na takie czyszczenie jest zainstalowanie na pendrive specjalnego darmowego programu – DBAN. Następnie należy uruchomić ten pendrive przed startem systemu i uruchomić tzw. wipe. Czynność zerowania zwykle trwa kilka godzin i gwarantuje praktycznie 100% usunięcie wszystkich naszych danych z pamięci.

Kolejnym krokiem jest podjęcie decyzji, czy komputer sprzedajemy w całości (jako zestaw), czy na części. Podzespoły, takie jak procesor czy karta graficzna, można dość łatwo uszkodzić podczas demontażu czy wysyłki. Dlatego początkującym odradzam robienie tego samemu. Sprzedaż komponentów osobno ma jednak sporo zalet: jakby nie patrzeć, więcej ludzi na portalach aukcyjnych szuka konkretnej części niż całego zestawu (przynajmniej jeśli mowa o używanym sprzęcie). Komputer w całości będziemy sprzedawać dłużej i bardzo możliwe, że zarobimy na nim zdecydowanie mniej. Dostaniemy też z pewnością wiele próśb o obniżenie ceny – ale to może nas spotkać zarówno przy sprzedaży zestawu, jak i części.

Czyścimy nasz stary komputer

pc

Niezależnie od formy sprzedaży, przed wystawieniem przedmiotu na Allegro, musimy go solidnie wyczyścić. Na początek proponuję zaopatrzyć się w puszkę sprężonego powietrza i na otwartej przestrzeni (robiąc to w mieszkaniu możecie nabawić się pylicy i zakurzyć cały pokój) przedmuchać dokładnie wnętrze komputera. Dzięki temu zabiegowi pozbędziemy się większych kłębów i prawie całego kurzu. Ze szczególną dokładnością należy przedmuchać radiatory na procesorze i karcie graficznej oraz zasilacz, bo w tych miejscach gromadzi się zwykle najwięcej „śmieci”.

Zarówno przygotowując komputer do sprzedaży, jak i podczas regularnych czynności konserwacyjnych, warto za pomocą pędzelka wygarnąć pył z wentylatorów i zewnętrznych części podzespołów. Pędzelek nie musi być specjalistyczny, ale warto, by był wykonany z naturalnych materiałów. Tworzywa sztuczne mogą podczas czyszczenia wytworzyć ładunek elektrostatyczny, który stwarza zagrożenie uszkodzenia podzespołów. Z oczywistych powodów lepszy będzie oczywiście pędzelek nie gubiący włosia.

Oczywiście jeśli sprzedajemy na części, warto przeczyścić każdą z osobna. Szczególnie się to tyczy procesora oraz chłodzącego go radiatora, które po rozdzieleniu będą pokryte starą pastą termoprzewodzącą. W tym celu można użyć też grubego pędzla z miękkim włosiem. Jeśli brud jest bardzo oporny, możemy użyć alkoholu izopropylowego, którym nasączamy patyczki do uszu. Zabieg taki wykonujemy jednak tylko w naprawdę starych i mocno zabrudzonych urządzeniach. Zazwyczaj nie ma takiej potrzeby – nie licząc „polerowania” podzespołów ze śladów pasty termoprzewodzącej.

Jak prawidłowo wycenić sprzęt?

Kiedy sprzęt jest już czysty jak nowy i zrobiliśmy piękne, zachęcające do kupna zdjęcia (ważne, aby były wyraźne), należy zastanowić się nad jego kwotą, za którą jesteśmy skłonni oddać go w ręce kogoś innego. Zwróćcie uwagę na naklejki oraz nadruki producenta na podzespołach. Musimy wiedzieć, co chcemy sprzedać; o ile pamięci, dyski, zasilacze, napędy i obudowy raczej nie różnią się poza standardowymi parametrami, to płyty główne, procesory i karty graficzne bardzo łatwo pomylić z powodu jednego lub dwóch znaków w opisie. Jeśli chodzi o laptopy, to sugerujmy się nie tylko modelem, lecz również parametrami (pojemność i rodzaj dysku, ilość pamięci RAM czy model karty graficznej i procesora). Parametry powinniśmy sprawdzić dokładnie, ponieważ często to samo oznaczenie modelu występowało w różnych konfiguracjach sprzętowych.

Cenę naszego sprzętu najlepiej ustalić dokładnie przeszukując inne oferty na Allegro. Najlepszą opcją jest wypośrodkowanie lub górna granica cen rynkowych. Jeśli zależy nam na czasie, możemy kwotę nieco zaniżyć, wtedy prawie na pewno komputer lub części szybko znajdą nabywców. Procesory, karty graficzne, pamięci i płyty główne (czyli podzespoły najbardziej poszukiwane) warto wystawiać na Allegro od złotówki, bez ceny minimalnej. Bardzo rzadko zdarza się, aby cena sprzedaży była wtedy niższa niż to, co wystawilibyśmy z opcją „Kup teraz”.

Warto trzymać wszystkie paragony i faktury, bo podczas sprzedaży podnoszą atrakcyjność naszych ofert i zwiększają zaufanie użytkowników serwisu. Tak samo jak dodatkowe wyposażenie i oryginalne pudełka – dlatego polecam zanurkowanie w piwnicy, aby je odnaleźć. Nadal w dzisiejszych czasach zdarzają się osoby, które pytają o płytkę ze sterownikami – dlatego nie zaszkodzi mieć ją gdzieś pod ręką.

Przy wystawianiu przedmiotów na Allegro zadbajmy o opisanie komputera i podzespołów. Praktycznie zawsze na stronie producenta znajdziemy dokładną specyfikację sprzedawanej części, więc nie bójmy się procedury „kopiuj-wklej”. Wklejanie w opisach aukcji linków do testów i opinii o oferowanych rzeczach również pomaga w podjęciu decyzji przez potencjalnego kupca. Kolejnym ważnym czynnikiem są konkretne informacje o naszym sprzęcie: kiedy został kupiony, czy jest sprawny i jaki jest jego (zgodny z prawdą) stan wizualny. Jeśli posiadamy dowód zakupu, pudełko, instrukcję itp., warto o tym wspomnieć.

Wracając jeszcze do zdjęć - powinny one być wykonane w dobrej jakości, w dobrych warunkach (jasne, jednolite tło) i ma być ich dużo! Nie zalecam jednak fałszowania rzeczywistości i upiększania ich w programach graficznych. Bądźmy uczciwi – jeśli jakiś komponent ma wady, o których wiemy, nie ukrywajmy tego.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro