Jak przygotować rower do rozpoczęcia sezonu?

Wiosna sprzyja wycieczkom rowerowym. Aby w pełni się nimi cieszyć, należy odpowiednio przygotować rower, by nic nie mogło ich zepsuć.

Kamila Okulska-Kosek Kamila Okulska-Kosek / 27-03-2017 / aktualizacja: 05-03-2018

Krok pierwszy: mycie

Po zimie warto umyć rower, szczególnie jeśli nie zrobiliśmy tego na jesieni przed schowaniem go. Najpierw usuńmy na sucho zaschnięte błoto i liście. Następnie za pomocą specjalnego preparatu umyjmy cały rower. Czysta woda lub z dodatkiem płynu do mycia naczyń nie jest dobrym wyjściem, gdyż powoduje korozję. Na rynku jest dużo środków do usuwania zabrudzeń, które zapobiegną zniszczeniom. Łańcuch rowerowy również wymaga wyczyszczenia. Do smaru przyczepia się mnóstwo piasku, liści i śmieci, które podczas jazdy dostają się do łańcucha. Można do tego celu użyć ropy, którą za pomocą pędzelka smarujemy łańcuch. Innym wyjściem jest zakup preparatów do czyszczenia łańcucha.

Krok drugi: sprawdzamy stan techniczny

Na początku należy sprawdzić, w jakim stanie jest łańcuch. Często wymaga on nasmarowania. Jeżeli tego nie zrobimy, będzie pokrywał się rdzą, a poszczególne ogniwa będą trudniej się poruszały, co negatywnie wpłynie na komfort jazdy. Będzie się nam ciężej jeździć. Zdarza się też, że przez intensywną jazdę łańcuch rozciąga się i może spaść. Jeśli się rozciągnie, należy go wymienić. Nie da się go bowiem naprawić. Wymienia się zarówno łańcuch, jak i tylny wielotryb.

Kolejnym elementem, któremu trzeba się przyjrzeć, są hamulce. Podczas jazdy najbardziej zużywają się klocki, więc powinno się je sprawdzić jako pierwsze. Zużyte klocki będą trzeć o obręcz, co spowoduje, że rower się nie zatrzyma, tylko będzie jechał dalej. Potem należy skontrolować linki hamulcowe. Czasami rozciągają się podczas jazdy i hamulce albo nie hamują, albo trzeba je naprawdę mocno nacisnąć, aby załapały.

W polskim prawie każdy rower powinien mieć działające światła. Przednie powinno być białe, a tylne – czerwone. Warto sprawdzić, czy oba działają, czy nie przetarły się kable lub czy nie trzeba wymienić baterii.

Oponom również należy poświęcić trochę uwagi. Przed sezonem warto sprawdzić, czy opony i wentylki trzymają powietrze. W ten sposób unikniemy niemiłej niespodzianki podczas jazdy. Oprócz tego trzeba je dokładnie obejrzeć. Czasem, gdy pompuje się zbyt dużo powietrza, opony kiepskiej jakości mogą popękać. Takie należy wymienić.

Krok trzeci: uzupełniamy niezbędnik

Każdy rowerzysta powinien mieć przygotowany niezbędnik, czyli małą sakiewkę, w której znajdą się najpotrzebniejsze klucze, zestaw do naprawy przebitej opony lub spray, którym zakleja się dziurki w dętce. Taki niezbędnik możemy przygotować sami lub kupić gotowy. Warto do takiego pakietu dodać małą apteczkę, w której znajdą się plastry, bandaż i woda utleniona.

Dobrze przygotowany rower sprawi, że każda wycieczka będzie miła. Nawet jeśli zdarzy się jakiś drobny wypadek, będziemy na niego przygotowani. Dbając o swój jednoślad, przedłużymy mu życie i sprawimy, że będzie nam towarzyszył przez długi czas.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro