Zdaniem eksperta

Jak przygotować potpourri w domu? 4 sposoby na wykorzystanie potpourri

Zastanawiasz się czasem, jak w niecodzienny sposób udekorować swoje mieszkanie? Kwiaty, wazony i obrazy stanowią ładne wykończenie wnętrza, ale są to tradycyjne ozdoby. Szukając niesztampowych rozwiązań, warto zwrócić uwagę na potpourri. Czym jest potpourri i jak je wykorzystać?

udostępnij

Agnieszka WieczorekAgnieszka Wieczorek / 02-03-2018

Czym tak właściwie jest potpourri?

Nazwa potpourri wywodzi się z języka francuskiego, gdzie wyrażenie “pot-pourri” oznacza bigos. Jest to mieszanka przygotowana z suszonych kwiatów oraz fragmentów roślin. Potpourri charakteryzuje się pięknym zapachem i wykorzystywane jest najczęściej jako dekoracyjny odświeżacz powietrza.

Skąd pochodzi potpourri?

Mieszanki aromatycznych kwiatów i innych roślin przygotowuje się od bardzo dawna. W XVII wieku we Francji istniała tradycja zbierania świeżych ziół oraz kwiatów, które następnie pozostawiano na kilka dni, aby zwiotczały, a potem zasypywano solą morską. Po jakimś czasie dodawano następne warstwy roślin oraz soli i pozostawiano je na kolejne tygodnie. Mieszanka ta fermentowała, przez co wydzielała ciekawy i charakterystyczny zapach. Aby uzyskać przyjemną i trwałą woń, dodawano do niej przyprawy oraz zapach utrwalający.

Obecnie potpourri przygotowuje się przede wszystkim z suszonych kawałków roślin oraz kwiatów. Mieszanka nie ma intensywnego zapachu, dlatego dodaje się do niej olejki eteryczne. Nierzadko do przygotowania potpourri wykorzystuje się również barwniki, aby nadać mu odpowiedniego koloru.

Jak przygotować potpourri w domu?

Potpourri można kupić gotowe w sklepie, a można też przygotować je w domu. Co będzie ci potrzebne? Świeże kwiaty, zioła, owoce, a także przyprawy typu goździki, cynamon itp. Kwiaty oraz zioła rozłóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, tak aby rośliny nie stykały się ze sobą i susz w piekarniku – w najniższej możliwej temperaturze. W zależności od rodzaju roślin może to potrwać od kilkunastu minut do kilku godzin. Tak samo postępuj z owocami, które wcześniej trzeba pokroić na małe kawałki. Kolejnym krokiem będzie wymieszanie ze sobą suszonych kwiatów, ziół, owoców i przypraw. Na koniec dodaj kilka kropel olejku zapachowego i przełóż gotowe potpourri do szklanych pojemników lub ozdobnych woreczków.

4 sposoby na wykorzystanie potpourri

Tak przygotowane potpourri można wykorzystać na wiele sposobów. Jak konkretnie?

1) Dekoracja wnętrza z potpourri

To jedno z najczęstszych zastosowań potpourri. Ususzone kolorowe kwiaty będą pięknie prezentowały się jako dekoracja wnętrza. Wystarczy, że wysypiesz mieszankę na talerz, a pośrodku postawisz np. świecę zapachową. Taka kompozycja nada wnętrzu charakteru. Innym pomysłem jest również umieszczenie potpourri w szklanym pojemniku – suszone kwiaty za szkłem to sposób na dekorację wnętrza łączący tradycję z nowoczesnym stylem.

2) Potpourri jako odświeżacz powietrza

W zależności od tego, jak mocne są olejki zapachowe użyte do przygotowania potpourri, można wykorzystać mieszankę jako odświeżacz powietrza. W tym celu przesyp potpourri do ozdobnego woreczka i zawieś je w kuchni, szafie czy też na ścianie w pokoju. Możesz również skorzystać z pomysłów opisanych w pierwszym punkcie.

3) Potpourri do kąpieli

Przygotowane w domu potpourri można wykorzystać jako dodatek do relaksacyjnej kąpieli. Płatki róż, tulipanów albo suszone zioła unoszące się na wodzie podczas kąpieli to sama przyjemność! Relaksacyjna kąpiel z dodatkiem potpourri odpręży cię po trudach całego dnia.

4) Domowe kosmetyki z dodatkiem potpourri

Przygotowując domowe kosmetyki, jak np. peelingi, można urozmaicić je dodatkiem potpourri. W tym celu najlepiej użyć mieszanki ziół i kwiatów przygotowanej samodzielnie, tak aby mieć pewność, że jest ona zrobiona z naturalnych składników.

Potpourri można w łatwy sposób zrobić samemu lub też kupić gotową mieszankę w sklepie. Za niewielką cenę zyskasz niebagatelną dekorację, oryginalny odświeżacz powietrza albo składnik domowych kosmetyków.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro