Jak przygotować ogród na wiosnę?

Sprawdź, jak należy przygotować się do wiosennych prac w ogrodzie. Podpowiadamy też, za co musisz zabrać się w pierwszej kolejności.

Igor Nowiński Igor Nowiński / 19-02-2016 / aktualizacja: 09-04-2018

Wiosna to wyjątkowo pracowity czas dla posiadaczy ogrodów. Jeśli chcesz latem i wczesną jesienią cieszyć się pięknie kwitnącymi kwiatami, krzewami, a także soczyście zieloną trawą, to już teraz musisz poświęcić im jak najwięcej uwagi.

Prace porządkowe

Zanim przystąpimy do konkretnych działań, warto zadbać o to, by pozbyć się wszystkiego, co przywiał ze sobą zimowy wiatr. Odsłonięta przez topniejący śnieg ziemia będzie pełna liści, drobnych gałązek i niewielkich śmieci, które powinniśmy usunąć w pierwszej kolejności. To również dobry moment, by sprawdzić stan małej architektury ogrodowej, np. altanek czy ławeczek, szczególnie jeśli spędziły one całą zimę na zewnątrz. W ten sposób ocenisz, czy któryś z tych elementów potrzebuje naprawy lub odświeżenia, jak choćby odmalowania farbą czy nałożenia nowej warstwy lakieru.

Do wiosennych prac porządkowych w ogrodzie zalicza się również usunięcie zimowych zabezpieczeń z roślin i krzewów. Poczekaj z tym, aż zrobi się ciepło. Warto jednak pamiętać, że pogoda w Polsce bywa nieprzewidywalna, dlatego lepiej nie wyrzucać osłon, lecz mieć je w pogotowiu, na wypadek nagłego ataku przymrozków.

Odsłanianie roślin z ich zimowych osłon najlepiej przeprowadzić w pochmurny dzień, bo ostre promienie wiosenne słońca mogą uszkodzić delikatne pędy, które rozwijają się pod warstwą ochronną. Włókninę, jutowe worki czy maty ze słomy, można wykorzystać ponownie kolejną jesienią. Stroisz, tekturę czy liście, wykorzystaj do zasilenia pryzmy kompostowej. Z kolei kopce z kory i torfu, którymi osłaniamy krzewy i byliny, najlepiej jest rozprowadzić równomiernie po rabatkach jako dodatkową warstwę ściółki.

Przycinanie roślin

Odsłonięte po zimie rośliny wymagają odpowiedniego przycięcia - to jedna z najważniejszych czynności, o jakich nie można zapomnieć przygotowując ogród do wiosny. Pamiętaj, by dobrze się do tego przygotować. Dobrej jakości sekator, piła i rękawice ochronne okażą się tu niezbędne.

Zacznij od drzew owocowych. W ten sposób sprawisz, że do rozrastających gałęzi dotrze jak najwięcej światła słonecznego, co wpłynie z kolei na ich zdrowszy wygląd i lepszy smak. W przypadku jabłoni, grusz i śliw warto też usunąć "wilki", czyli jednoroczne pędy w szarym kolorze, które nie rodzą owoców. Inne popularne drzewa owocowe, jak czereśnie, wiśnie czy brzoskwinie, lepiej formować w ten sposób latem.

Każdego roku musisz usunąć z drzew owocowych pędy z uszkodzeniami, a także te rosnące zbyt gęsto. Należy też wyciąć najstarsze pędy, które rodzą najmniej owoców. W zależności od gatunku krzewu, inaczej określa się najstarsze pędy. W przypadku agrestu czy białych i czerwonych porzeczek wycina się pędy czteroletnie. Podobnie przerzedzamy też borówki amerykańskie. Z kolei w krzewach malin przycinamy pędy dwuletnie.

Krzewy ozdobne, czyli te najpopularniejsze w naszych ogrodach, są zwykle bardziej wrażliwe na mróz. Z ich przycinaniem warto więc poczekać przynajmniej do połowy marca. W roślinach kwitnących latem trzeba przyciąć wszystkie pędy. W przypadku krzewów kwitnących wcześniej (i później) trzeba je prześwietlić i usunąć najstarsze i takie ze zmianami chorobowymi.

Sadzenie nowych roślin

Okres od chwili, gdy gleba zaczyna rozmarzać, aż do połowy kwietnia, określamy jest mianem wczesnej wiosny. To najlepszy moment na sadzenie drzew i krzewów, które sprzedawane są z odkrytymi korzeniami. Wybierając je, zwróć uwagę przede wszystkim właśnie na stan korzeni - nie mogą być przesuszone. Po dostarczeniu do ogrodu muszą być albo od razu posadzone, albo przynajmniej przysypane wilgotną glebą.

Wiosną możesz też podzielić już rosnące w ogrodzie byliny na mniejsze sadzonki poprzez rozerwanie lub przecięcie nożem ich karpów, które można posadzić w nowym miejscu.

Zadbaj o trawnik

Pierwsze ciepłe dni to również odpowiedni moment na zajęcie się trawnikiem. Po oczyszczeniu go z suchych liści i resztek roślin, warto przeprowadzić kilka zabiegów wspomagających wzrost trawy. Najpopularniejszymi są wertykulacja, czyli nacinanie darni, a także aeracja i wałowanie.

Nie można zapominać również o koszeniu i nawożeniu. Dzięki temu trawnik w okresie wiosenno-letnim będzie ozdobą każdego ogrodu.