Jak przygotować auto do sprzedaży?

Jak przygotować auto do sprzedaży?

Sprzedając używany samochód, chcemy zrobić to jak najszybciej i uzyskać za niego relatywnie najwyższą kwotę. Aby to zrobić, należy przed wystawieniem ogłoszenia przygotować samochód do sprzedaży.

udostępnij

Bartosz Szajnar Bartosz Szajnar  / 23-05-2017 / aktualizacja: 10-01-2019

Sprzedaż samochodu może nie należeć do łatwych. Mnogość ofert na rynku nie ułatwia pozbycia się auta. Poświęcenie odrobiny czasu i energii na przygotowanie auta może znacznie przyspieszyć sprzedaż. Nie znajdziecie w tym poradniku informacji, jak cofać licznik oraz jak skutecznie ukryć wady samochodu. Preferuję uczciwe podejście do sprawy.

Mycie i odkurzanie

Ludzie są z reguły wzrokowcami, a pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Dlatego przygotowanie samochodu warto rozpocząć od dokładnego mycia karoserii. Z doświadczenia wiem, że myjka bezdotykowa nie poradzi sobie z brudnym samochodem. Dwuetapowe mycie załatwi sprawę nawet przy bardzo zapuszczonej karoserii. Pierwszy etap to nakładanie aktywnej piany, którą spłukujemy pod wysokim ciśnieniem. Następnie myjemy ręczne przy pomocy szamponu. Nie zapomnij o dokładnym wyczyszczeniu zakamarków, felg i nadkoli. Jeżeli na lakierze zalegają zaschnięte owady czy smoła, pozbądź się tego. Specjalny środek za kilkanaście złotych załatwi sprawę, a całość będzie wyglądała znacznie lepiej. Na czystej karoserii bardzo dobrze widać wszelkie większe i mniejsze ryski. Ręczną pastą polerską usuń punktowo zarysowania. Nakład pracy jest niewielki, a nikt nie będzie marudził, że tu i ówdzie są rysy. Na koniec możesz nałożyć na lakier wosk.

 1. mycie samochodu
 2. mycie zakamarków
 3. czyszczenie felg
 4. usuwanie zarysowań
 5. woskowanie lakieru
 1. mycie samochodu
 2. mycie zakamarków
 3. czyszczenie felg
 4. usuwanie zarysowań
 5. woskowanie lakieru

Jeżeli samochód z zewnątrz lśni, możemy zająć się wnętrzem. Wyrzuć wszystkie śmieci i niepotrzebne rzeczy ze środka. Odkurz tapicerkę i wykładzinę, a jeżeli są na niej plamy, spróbuj je wyprać. Deskę rozdzielczą możesz wyczyścić nawet zwykłą wodą z mydłem, a bardziej uporczywe zabrudzenia usunie APC.

Nie przesadź jednak z upiększaniem i nie nakładaj na plastiki czy opony mnóstwa nabłyszczaczy. Wygląda to sztucznie i nieładnie. Chodzi o to, aby samochód przy sprzedaży wyglądał schludnie i czysto. Mycie silnika również nie jest najlepszym pomysłem. Kupujący może podejrzewać próbę ukrycia wycieków.

 1. czyszczenie kokpitu
 2. odkurzanie wnętrza i bagażnika
 3. sprzątanie niepotrzebnych rzeczy
 1. czyszczenie kokpitu
 2. odkurzanie wnętrza i bagażnika
 3. sprzątanie niepotrzebnych rzeczy

Świadomość faktycznego stanu technicznego

Dla wielu może to być mało oczywista sprawa, jednak bardzo ważne jest, abyś Ty jako sprzedający, miał pełną świadomość stanu technicznego swojego samochodu. Wiedza na temat tego, co zrobiłeś, wymieniłeś, naprawiłeś podczas całego okresu eksploatacji jest bardzo ważna. Musisz także wiedzieć, jakie części samochodu wymagają wymiany oraz co należy naprawić. Jeżeli nie znasz się na mechanice samochodowej, warto przed sprzedażą udać się na podstawowy przegląd. Co nam to daje? Przede wszystkim jesteśmy w stanie uczciwie przedstawić kupującemu faktyczny stan samochodu. Po drugie, jeżeli nie znamy się na samochodach, to potencjalny nabywca może zauważyć niewielką usterkę, którą wyolbrzymi do niebotycznych rozmiarów, twierdząc, że to coś bardzo poważnego. Może próbować tym samym ugrać dużą obniżkę ceny.

olej

Wycena samochodu

Ten punkt wynika poniekąd z poprzedniego. Znając dokładnie stan techniczny samochodu, jesteśmy w stanie uwzględnić to przy jego wycenie. Najprostszym sposobem na ustalenie wartości samochodu jest znalezienie w ogłoszeniach takiego samego modelu, z tego samego rocznika, takim samym silnikiem, podobnym przebiegiem i wyposażeniem. Na podstawie cen innych egzemplarzy ustalamy własną. Ważne jest, żeby określić swoją kwotę minimalną, poniżej której nie sprzedamy samochodu. Oczywiście w ogłoszeniu cenę dajemy nieco wyższą, żeby można było z niej zejść. Jeżeli opuścimy daną kwotę kupującemu podczas negocjacji, poczuje się on wygrany i usatysfakcjonowany, że udało mu się kupić taniej. Na pewno przyśpieszy to finalizację sprzedaży.

Ogłoszenie

Do ogłoszenia potrzebne będą nam zdjęcia samochodu. Pamiętaj, żeby zrobić je z każdej strony. Pokaż walory samochodu, np. ładne felgi. Nie zapomnij o wnętrzu. Przedstaw deskę rozdzielczą, kierownicę, gałkę zmiany biegów, fotele i tylną kanapę. Zdjęcia zrób w atrakcyjnym wizualnie miejscu, ale tak, by na pierwszym planie było auto. Kolejny krok to opis samochodu. Nie używaj języka handlarzy, typu „nic nie stuka nic, nie puka, 100% bezwypadek”. Takimi tekstami nie zachęcisz kupujących. Opisz dokładnie, kiedy kupiłeś samochód, ile zrobiłeś nim kilometrów, czy jesteś pierwszym czy drugim właściciele, co było w nim robione, wymieniane, naprawiane. Postaraj się pokazać przede wszystkim zalety Twojego samochodu, nie zapomnij opisać także mankamentów. Ważne jest, aby ogłoszenie było napisane rzetelnie, zgodnie z prawdą i zwięźle.

Tu dowiesz się, jak zrobić atrakcyjne zdjęcia samochodu.

 1. pokazujemy defekty
 2. zdjęcia do ogłoszenia
 1. pokazujemy defekty
 2. zdjęcia do ogłoszenia

Finalizacja sprzedaży

Podczas finalizacji sprzedaży bardzo ważną rolę odgrywa negocjowanie ceny. Kupujący chce nabyć jak najtaniej, sprzedający sprzedać jak najdrożej. Powinniśmy więc tak kierować negocjacjami, żeby sprzedać swój samochód po wcześniej założonej cenie. Dlatego tak ważne jest jej ustalenie przed wystawieniem ogłoszenia. Kupujący, żeby obniżyć cenę, będzie szukał na siłę wad naszego auta. Zapewne je znajdzie, bo każdy używany samochód je ma, mniejsze lub większe. Dlatego powinniśmy mieć pełną świadomość stanu technicznego i uczciwe określić go w ogłoszeniu. Dzięki temu argumenty o wadach można bardzo łatwo obalić, mówiąc, że w ogłoszeniu było napisane co jest nie tak z samochodem i że cena jest adekwatna do stanu. W ten sposób łatwo można kontrować zbijanie ceny przez kupującego. Oczywiście musimy zdawać sobie sprawę z tego, że powinniśmy obniżyć cenę o pewną kwotę. Bez tego może nie dojść w ogóle do transakcji.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro