Jak przyciąć kartę SIM do formatu nanoSIM?
Zdaniem eksperta

Jak przyciąć kartę SIM do formatu nanoSIM?

Standardowe karty SIM, dobrze znane użytkownikom „telefonów z klawiaturą”, to już przeszłość. Najnowsze smartfony wymagają posiadania karty microSIM, a coraz częściej formatu nano. Na szczęście to żaden problem – z przycięciem karty bez problemu poradzimy sobie w domu!

udostępnij

Łukasz ŻyłaŁukasz Żyła / 23-08-2016 / aktualizacja: 24-02-2019

To, jaki rodzaj karty SIM znajduje się w telefonie, dla użytkownika nie ma żadnego znaczenia. Dlaczego więc karty są coraz mniejsze? Wszystko to za sprawą miejsca, które producenci urządzeń chcą w ten sposób zaoszczędzić i wykorzystać na rozbudowanie innego podzespołu. Duże karty SIM, krótko mówiąc, są już mało użyteczne, a zamiast nich można zamontować np. podwójny slot pozwalający na obsługę jednocześnie dwóch mniejszych kart, tzw. Dual SIM. Naprzeciw użytkowników wyszli operatorzy sieci komórkowych, oferując klientom adaptery kart 3w1. Oznacza to, że dostajemy klasyczną kartę SIM z możliwością „wyłamania” z niej microSIM lub jeszcze mniejszej nanoSIM. Jeśli jednak korzystasz ze standardowej karty, która takiej możliwości nie ma, a właśnie przesiadasz się na swój nowy smartfon, to na szczęście żaden problem! Przytniesz kartę do odpowiedniego rozmiaru bez wychodzenia z domu.

Będzie potrzebne

Bez obaw, wszystkie potrzebne narzędzia prawdopodobnie masz gdzieś w szufladzie. Może poza szablonem, który jednak bez żadnych problemów można pobrać z internetu i wydrukować. W wyszukiwarkę wystarczy wpisać hasło „szablon karty SIM”. Można skorzystać też z wycinarki do kart, czy jest jednak sens wydawać pieniądze? Oceńcie sami.

Do pracy będą potrzebne:

  • wydrukowany szablon (miniSIM-->nanoSIM),
  • nożyczki,
  • taśma,
  • cienki marker lub długopis,
  • linijka,
  • pilnik do paznokci.

1

Krok 1.

Na początku na szablon przykładamy kartę SIM i sprawdzamy, czy jej wymiary pokrywają się z wydrukowanym wzorem.

2

Krok 2.

Następnie ułożoną kartę przyklejamy taśmą, aby nie zsunęła się z szablonu.

3

Krok 3.

Teraz będą potrzebne marker i linijka. Wzdłuż każdej linii biegnącej przez szablon kreślimy wzór, który ułatwi docinanie.

4 5

Krok 4.

Na tym etapie mamy już obrysowany szablon karty nanoSIM. możemy więc złapać za nożyczki. Dokładnie wzdłuż nakreślonych linii przecinamy kartę.

6 7

Krok 5.

Odrywamy pozostałości taśmy i pilnikiem szlifujemy każdą krawędź karty. Tak przygotowana karta jest już gotowa do pracy w urządzeniu obsługującym nanoSIM.

8

Mając klasyczną kartę miniSIM, bez większego problemu możemy ją zmniejszyć do wymiarów karty micro lub nano. Nie jest to nic trudnego, dlatego każdy poradzi sobie z tym zadaniem. Podczas pracy warto jednak pamiętać, żeby dokładnie nakreślić linie markerem i precyzyjnie wyciąć wzór.

9

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro