Jak przedłużyć życie wycieraczek samochodowych

Jak przedłużyć życie wycieraczek samochodowych

Niektóre elementy samochodu zużywają się znacznie szybciej niż pozostałe i wymagają regularnej, dość częstej wymiany. Bez wątpienia zaliczają się do nich wycieraczki samochodowe. Są jednak sposoby, aby znacznie wydłużyć ich żywotność. Jak to zrobić? Wskazówki znajdziesz w poniższym artykule.

udostępnij

Łukasz ŻyłaŁukasz Żyła / 01-02-2018

Bywa tak, że wycieraczki nowo zakupione (nie tylko w supermarkecie) po niedługim czasie przestają działać tak, jak powinny. Niedokładnie zbierają wodę, pozostawiają smugi na szybie, a przy tym głośno „chodzą”. Bez wątpienia wpływa to na obniżenie komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Co jest źródłem problemu? Po części, oczywiście, niska jakość produktu, a po części niewłaściwe użytkowanie wycieraczek. Poniżej piszemy, co robić, aby wycieraczki posłużyły dłużej.

Szron, lód, śnieg

Przede wszystkim pamiętajmy, że wycieraczki nie służą do usuwania szronu, lodu, przymarzniętego śniegu czy nawet zaschniętych owadów lub innych zanieczyszczeń mocno przylegających do szyby. Używając ich do tego celu, uszkodzimy gumę, czyli ich najważniejszy element, a w związku z tym skrócimy ich żywotność. Należy się posłużyć odpowiednimi narzędziami. W przypadku lodu czy szronu najlepsze będą tradycyjne drapaczki lub odmrażacze chemiczne – po spryskaniu nimi szyby do usunięcia pozostałości lodu używamy skrobaczki lub zmiotki, a nigdy wycieraczek! No a do usuwania zeschniętych owadów znajdziemy na Allegro specjalne płyny.

Nie wycieraj suchej szyby

Wycieraczki nie są przystosowane do wycierania suchej szyby. Jeśli ten fakt zlekceważymy, to bardzo szybko mogą ulec zniszczeniu. Elementy gumowe wycieraczki, czyli tak zwane pióra, są niezbyt trwałe i już po kilkakrotnym użyciu na suchej szybie ich krawędzie mogą zostać wyszczerbione, a nawet zacząć rysować szybę. Dlatego samochód zawsze powinien mieć w zbiorniczku płyn do spryskiwaczy, który nada wycieraczkom odpowiedni poślizg, a dzięki właściwościom myjącym usunie z szyby zanieczyszczenia. Naturalnie gdy pada deszcz czy śnieg, wycieraczki będą miały odpowiedni poślizg, bo w końcu właśnie do takich warunków zostały stworzone.

Promieniowanie UV

Jeżeli chcemy, aby wycieraczki w aucie posłużyły nam jak najdłużej, to pamiętajmy, że długotrwałe działanie promieni słonecznych wpływa negatywnie na ich części gumowe, bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę. W pojeździe pozostawionym przez dłuższy okres (kilkanaście dni) w silnie nasłonecznionym miejscu mogą ulec deformacji i przestaną spełniać swoje zadanie. Kolejna kwestia to właściwe ułożenie wycieraczek: po dłuższym czasie nieużywania należy je unieść do góry i ponownie umieścić na szybie. Dzięki temu pióra się wyprostują, a gumowe elementy ułożą prawidłowo.

Zaufaj sprawdzonym markom

Ostatnia, ale chyba kluczowa kwestia to marka wycieraczek. Warto postawić na nieco droższe modele renomowanych producentów. Ich jakość jest zazwyczaj znacznie wyższa niż tańszych zamienników, dzięki czemu posłużą znacznie dłużej. Na pierwszym miejscu bez wątpienia plasują się wyroby Boscha, jednej z najbardziej znanych firm produkujących części do aut i pierwszej, która zaprezentowała wycieraczki bezprzegubowe. Szybko okazały się prawdziwym hitem.

  • Warto wspomnieć o modelu Bosch Aero Twin. Jego pióra idealnie dopasowują się do szyby i perfekcyjne zbierają wodę oraz zanieczyszczenia. Za komplet wycieraczek Bosch zapłacimy przynajmniej 65 zł.
  • Kolejny produkt godny polecenia to wycieraczki marki Valeo. Są znane dzięki opatentowanej technologii Pyramid, która odpowiada za kontrolę przepływającego powietrza, dzięki czemu wycieraczki są odpowiednio dociśnięte do szyby i pracują bardzo efektywnie. Za komplet zapłacimy około 55 zł.
  • Kierowcy chwalą również wycieraczki japońskiej firmy Denso. Są jednak droższe – na ich komplet będziemy musieli wydać co najmniej 80 zł.

Pamiętajmy jednak, że żywotność wycieraczek jest zdecydowanie niższa niż całego samochodu! Nawet najdroższe w końcu przestaną spełniać swoje zadanie i trzeba je będzie wymienić. Na jakie? Można oczywiście kupić najtańsze, które zapewne przestaną się nadawać się do użytku już po kilku tygodniach eksploatacji. Ale można też postawić na wycieraczki wyższej jakości i odpowiednio je użytkować. A to pozwoli im działać długo i skutecznie.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro