Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Jak prawidłowo pielęgnować świeży tatuaż?

Od dawna planowałaś zrobienie tatuażu i godzinami wybierałaś idealny wzór? A może spontanicznie odwiedziłaś studio i z przyjaciółką czy partnerem wybraliście symbol, który was łączy? Bez względu na to, co skłoniło cię do posiadania tatuażu, pierwsze godziny i dni po jego zrobieniu są dla skóry bardzo trudne, dlatego musisz zapewnić jej odpowiednią pielęgnację.

Jak prawidłowo pielęgnować świeży tatuaż?

Nie chodzi tylko o twój komfort, ale także o trwałość malunku na skórze. Nieważne, czy ma odcień wyrazistej czerni, czy też mieni się kolorami – bez prawidłowego dbania o to małe dzieło sztuki na twoim ciele straci ono urodę. Jeżeli nie zrobiłaś tego przed wykonaniem tatuażu, od razu po opuszczeniu salonu wyposaż się w odpowiednie preparaty. Odpowiednie, czyli jakie? Podpowiadamy!

Po pierwsze gojenie

W czasie „malowania” na skórze tatuażysta wykonuje na niej wiele mikronakłuć. Narusza w ten sposób ciągłość naskórka, co może prowadzić do krwawienia i powstawania strupków. Po wykonaniu swojej pracy artysta zabezpieczy twoją skórę gazą lub folią. Taki opatrunek masz nosić przez kilka godzin. Następnie powinnaś sama zająć się raną. Przyda ci się mydło antybakteryjne, które zapobiega zakażeniom. Zanim zajmiesz się higieną okolicy rany, umyj ręce! Bardzo łatwo o infekcję, która przedłuży czas gojenia i odbije się na jakości wzoru. Do mycia rany nie stosuj gorącej wody! Powinna być ciepła, żeby nie powodować dodatkowych podrażnień. Pamiętaj, że świeżego tatuażu nie należy pocierać! Delikatnie osusz go, najlepiej papierowym ręcznikiem, delikatnie dociskając go do skóry. Świeżą ranę przemywaj co najmniej 3 razy dziennie i za każdym razem dokładnie osuszaj. Staraj się jej nie zakrywać, żeby skóra szybciej się zregenerowała.

W pierwszych tygodniach od „zabiegu” zapomnij o basenie, pływaniu w morzu czy długich kąpielach, a postaw na szybkie prysznice – woda nie służy tatuażowi. Proces gojenia może wydłużyć picie alkoholu, który rozrzedza krew. Lekki ból i zaczerwienienie to naturalne objawy, które mogą utrzymywać się przez kilka dni od wykonania tatuażu. Jeśli jednak dyskomfort będzie się nasilał, pojawi się wysypka, gorączka lub ropny wysięk, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Tatuator nie będzie wówczas dobrym źródłem informacji, bo być może to jego błędy odpowiadają za twój stan.

Po drugie: regeneracja

Im szybciej zagoi się skóra, tym wcześniej będziesz mogła podziwiać efekt końcowy, czyli realny wygląd twojego tatuażu. Na tym etapie na skórze mogą się pojawić drobne strupki. Żeby je złagodzić, zaleca się stosowanie ciepłych wilgotnych okładów. Tego typu kompres przykładaj do skóry na 5 minut 2–3 razy dziennie. Najlepiej jednak nie dopuścić do pojawienia się strupków. By im zapobiegać, dbaj, aby skóra była cały czas nawilżona, nie dopuść do jej wyschnięcia. W żadnym razie nie zrywaj strupków ani wyschniętych płatów naskórka! Poczekaj, aż w sposób naturalny odpadną. Kiedy rana się zasklepi, możesz sięgnąć po specjalistyczny krem do pielęgnacji tatuażu, np. Easy Tattoo. Produkty tego typu zabezpieczają przed zanieczyszczeniami, a także nawilżają naskórek oraz redukują uczucie swędzenia i pieczenia, przyspieszając gojenie.

Kiedy skóra wygląda na wygojoną, nie rezygnuj z dalszej pielęgnacji. Nadal nawilżaj tatuaż, żeby mieć pewność, że naturalna ochronna warstwa hydrolipidowa została odbudowana. Pamiętaj, żeby chronić wzór na skórze przed ekspozycją na słońce. Promienie ultrafioletowe mogą sprawić, że tatuaż zacznie blaknąć. Poza tym istnieje ryzyko związane z wystawianiem go na promienie słoneczne. Pod wpływem ciepła skóra przegrzewa się, co prowadzi do przyspieszenia krążenia krwi. Konsekwencją może być przemieszczanie się cząsteczek tuszu i zniekształcenie wzoru. Dlatego koniecznie stosuj kremy z najwyższym dostępnym filtrem. Bardzo wygodnym rozwiązaniem będzie sztyft. Filtr w takiej formie bardzo łatwo nałożyć dokładnie tam, gdzie chcesz i potrzebujesz. Poza tym nie pobrudzisz rąk i nie ma ryzyka, że kosmetyk „wyleje się” z tubki i pobrudzi zawartość torebki.

Po trzecie utrwalenie

Po 6–8 tygodniach skóra powinna się już wygoić. W tym czasie warto odwiedzić studio, w którym wykonałaś tatuaż, i skonsultować się ze specjalistą. Sprawdzi on, czy wszystko wygląda tak, jak powinno, może zalecić ci delikatne poprawki lub stosowanie konkretnych produktów pielęgnacyjnych, np. olejku Love My Ink. Takie specjalistyczne preparaty nawilżają i odżywiają skórę, a jednocześnie chronią tatuaż przed blaknięciem i uwydatniają jego kolory. Chociaż wciąż jest ich dość mało, na rynku dostępne są preparaty do pielęgnacji tatuaży. Dzięki temu łatwiej znaleźć ten właściwy, gdyż „zwykłe” balsamy do ciała nie zawsze się sprawdzą. Wypróbuj szampony, masła, olejki i kremy do tatuażu. Znajdź ten, który najlepiej spełni twoje oczekiwania.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Zobacz, co inni regularnie kupują na Allegro

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro