Zdaniem eksperta

Jak prawidłowo mierzyć się, kupując rzeczy przez Internet

Robiąc zakupy przez Internet, na pewno wiele z was niejednokrotnie zastanawiało się, jak wybrać bluzę, żeby nie okazała się za mała? Co zrobić, żeby kupiony płaszcz dopiął się w biuście, a rękawy nie okazały się za krótkie? Czym tak naprawdę jest długość wkładki wewnętrznej buta? Aby uniknąć niepotrzebnych nerwów i nietrafionych transakcji, warto zgłębić i przyswoić sobie kilka niezbędnych zasad.

Natalia Jezierska Natalia Jezierska / 05-09-2014

Zacznijmy od informacji najważniejszej – najpierw zmierzmy siebie, dopiero potem swoją odzież. Powyższa zasada pomoże zminimalizować ryzyko źle dobranej garderoby. Oczywiście, zanim zaczniemy sprawdzać jakąkolwiek wielkość, musimy zaopatrzyć się w niezbędne do tego akcesorium, jakim jest miara krawiecka, popularnie zwana centymetrem. Kolejna istotna kwestia to zorganizowanie pomocnika, który ułatwi nam bezbłędne dokonanie pomiaru.

MIERZENIE SYLWETKI

Jak zmierzyć sylwetkę by dobrać rozmiar spodni?

Przy spodniach najlepiej jest zacząć pomiary od obwodu bioder. Aby dobrze to zrobić, należy przeprowadzić centymetr w najszerszej części figury, poniżej talii. Istotne jest, aby miara nie obsuwała się, ale jednocześnie swobodnie przechodziła przez pośladki. Nie ściskajmy się centymetrem na siłę, gdyż może nas spotkać niemiła niespodzianka – spodnie okażą się zbyt wąskie w biodrach. Tak samo postępujmy w przypadku mierzenia obwodu pasa. Długość spodni(nogawek) zmierzmy na boku, stojąc prosto, ale swobodnie. Niewłaściwa postawa może zakłamać prawidłową miarę. Jeżeli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym sami, to warto poprosić o pomoc drugą osobę. Centymetr należy poprowadzić od odznaczonego miejsca w talii lub pasie (talia to najwęższe miejsce na korpusie, pas mierzy się w linii pępka), przez największe zaokrąglenie bioder, aż do górnej krawędzi podeszwy obuwia lub pięty. Innym rozwiązaniem jest zdjęcie miary z płasko rozłożonych, własnych spodni – najlepiej o klasycznym, uniwersalnym kroju. Trzeba jednak pamiętać, że wymiary, które otrzymamy, będą przybliżone, ponieważ wiele zależy od kroju, materiału czy rozmiarówki, zwykle odmiennej dla wielu firm. Zachodzi także różnica między rzeczą nową a używaną.

wersja_3_wybrana_wszystkie_plansze-1.jpg

Przed zakupem spodni zmierz:

 1. obwód bioder,
 2. obwód pasa,
 3. długość nogawki.

Jak zmierzyć się by dobrać rozmiar koszuli lub bluzki?

Koszulę i bluzkę mierzy się dokładnie w taki sam sposób. W przypadku bluzki z dekoltem możemy pominąć pomiar obwodu szyi. Jest on natomiast istotny przy koszuli lub wysoko zapinanej odzieży. Centymetr należy poprowadzić dookoła nasady szyi tak, aby jej nie uciskał, ale i nie odstawał. Tu zachowanie luzu jest niezbędne, by można było swobodnie dopiąć wszystkie guziki.

Ważny jest również obwód mierzony w biuście, czyli tak zwany obwód gorsu. Zarówno u pań, jak i panów pomiar odbywa się podobnie. Należy to zrobić starannie, dlatego nieodzowne będzie wsparcie drugiej osoby. Pomocnik, stojąc bezpośrednio za osobą mierzoną, musi przeprowadzić miarkę pod jej pachami. Istotne jest, aby osoba mierzona przytrzymała centymetr w najszerszej części figury. Uwaga – centymetr nie może opadać, ale niedopuszczalne jest także zbyt ciasne zdejmowanie miary! Miarka powinna luźno przechodzić zarówno nad, jak i pod biustem.

Obwód talii łatwo zmierzyć w miejscu największego zwężenia tułowia. Trzeba pamiętać, że ciasny bądź luźny pomiar jest kwestią indywidualną i należy go dostosować do własnych preferencji. Możesz wyeksponować talię lub przeciwnie, delikatnie ją zamaskować.

Aby zmierzyć długość przodu, powinno się odszukać siódmy kręg szyjny, czyli tak zwaną kostkę. Wyznacza ona miejsce, do którego przykładany jest początek miary. Następnie poprowadźmy centymetr do przodu, przez najwyższy punkt gorsu aż do talii. Przy tym pomiarze istotna jest nasza postawa. Odradzamy zbytnie prężenie się, może to bowiem zaburzyć prawidłowe proporcje ciała.

Szerokość przodu i tyłu jest kolejną ważną kwestią do ustalenia. Przód mierzymy w odległości 5–8 cm od nasady szyi pod linią biustu. Szerokość pleców sprawdzamy od nasady jednego ramienia do nasady drugiego, nad górną częścią łopatek. Miara ta może być trudna do zdjęcia w przypadku nieodpowiedniego stroju osoby mierzonej, dlatego warto o tym pamiętać i założyć ubranie, które nie zatuszuje konturów ciała.

Kolejnym krokiem będzie zmierzenie długości rękawa. Tu wskazane jest przykładanie miary do kości ramieniowej w miejscu, gdzie zwykle wszyty jest rękaw. Przytrzymując centymetr po zewnętrznej stronie, prowadźmy ją wzdłuż ręki, przez lekko zgięty łokieć, aż do kostki przegubu. Optymalną długość rękawa otrzymamy, gdy ten będzie lekko zachodzić na dłoń, ale nie odsłoni nadgarstka. Pamiętajmy, aby pomiaru długości rękawa nigdy nie robić przy wyprostowanej ręce, gdyż miara może wyjść zakłamana. Obwód ręki mierzy się przy nasadzie – w miejscu, w którym jest ona najtęższa. Centymetr należy układać płasko ale niezbyt ciasno, zostawiając nieco luzu, aby móc później swobodnie zakładać koszulę.

 1. mierzenie bluzki przód
 2. mierzenie bluzki tył
 1. mierzenie bluzki przód
 2. mierzenie bluzki tył

Przed zakupem koszuli lub bluzki zmierz:

 1. obwód gorsu,
 2. obwód talii,
 3. długość przodu,
 4. szerokość przodu,
 5. szerokość pleców,
 6. długość rękawa.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar sukienki i spódnicy?

Aby prawidłowo zmierzyć długość sukienki, musimy poprosić o pomoc. Stańmy tyłem do osoby mierzącej, która początek miarki powinna przyłożyć do siódmego kręgu szyi i przeprowadzić ją aż do linii talii. W tym miejscu pożądane jest przytrzymanie taśmy i ponowne mierzenie w dół, przy jednoczesnym odczytywaniu preferowanej długości.

Spódnicę najlepiej zmierzyć w kilku krokach. W ten sposób otrzymamy dokładną wartość. Zacznijmy od długości przodu, mierzonej od linii talii przez środek ciała, aż do podłogi. Tak samo dokonajmy pomiaru boku i tyłu. Trzeba pamiętać, by od otrzymanej miary odjąć pożądaną odległość pomiędzy dolną krawędzią spódnicy, a podłogą. Długość ta jest dowolna i uzależniona od rodzaju spódnicy, jaką aktualnie dla siebie wybieramy – maksi, midi czy mini. Nie zapomnijmy również zmierzyć obwodu talii i bioder, by bez problemu założyć swoją wymarzoną kreację.

wersja_3_wybrana_wszystkie_plansze-3.jpg

Przed zakupem sukienki zmierz:

 1. długość środka tyłu,
 2. obwód talii,
 3. obwód bioder.
 1. mierzenie spódnicy przód
 2. mierzenie spódnicy talia i biodra
 1. mierzenie spódnicy przód
 2. mierzenie spódnicy talia i biodra

Przed zakupem spódnicy zmierz:

 1. długość przodu,
 2. długość boku,
 3. długość tyłu,
 4. obwód talii,
 5. obwód bioder.

Jak zmierzyć rozmiar biustonosza?

Temat właściwego doboru biustonosza niestety bywa traktowany lekceważąco przez wiele kobiet. Trzymamy się utartych schematów i raz dobrany rozmiar staje się nim na całe życie. Nic bardziej mylnego! Z wiekiem czy podczas wahania się naszej wagi, zmienia się też ciało, a więc również rozmiar miseczki i obwód biustu. A przecież dobrze dobrany biustonosz to podstawa każdej stylizacji! Warto o tym pamiętać i przy wyborze stanika kierować się kilkoma zasadami.

Zacznijmy od zmierzenia obwodu w biuście i – uwaga – do otrzymanej wartości koniecznie dodajmy 2 cm! Wówczas zyskamy pewność, że biust będzie dobrze układał się w miseczce, a biustonosza nie uznamy za zbyt mały czy duży. Następnie zmierzmy obwód pod biustem. W tym wypadku koniecznie odejmijmy 1 cm! Wówczas dobrze dopasujemy biustonosz, dzięki czemu biust pozostanie na swoim miejscu i zawsze będzie świetnie się prezentował. Źle dobrany stanik poznamy po tym, że przesuwa się lub opada.

wersja_3_wybrana_wszystkie_plansze-7.jpg

Przed zakupem biustonosza zmierz:

 1. obwód w biuście i dodaj 2 cm,
 2. obwód pod biustem i odejmij 1 cm.

Jak mierzyć ubrania "na płasko"?

W przypadku, kiedy mamy zbyt mało czasu lub po prostu nie jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie ze zdejmowaniem miary – wybierzmy opcję mierzenia ubrań na płasko. Warto jednak mieć na uwadze, że taki pomiar może nieznacznie różnić się od wymiarów rzeczywistych i zamówiony strój niekoniecznie będzie dobrze leżał.

Aby przystąpić do mierzenia, ułóżmy daną rzecz na płaskiej powierzchni. Postarajmy się wygładzić wszystkie nierówności na materiale, co ułatwi pracę i da właściwy pomiar. Centymetr przykładajmy do płasko rozłożonej kreacji. Jeżeli mamy taką możliwość, to porównajmy wymiary odzieży mierzonej w ten sposób ze swoimi rzeczywistymi.

W przypadku bluzki zmierzmy długość przodu, szerokość pod pachami i długość rękawa. Z kolei przy spodniach ważne są wymiary: obwodu w pasie, bioder oraz długość i szerokość nogawki.

wersja_3_wybrana_wszystkie_plansze-5.jpg

Mierząc bluzkę lub bluzę na płasko, uwzględnij:

 1. długość przodu,
 2. szerokość pod pachami,
 3. długość rękawa.

wersja_3_wybrana_wszystkie_plansze-6.jpg

Mierząc spodnie na płasko, uwzględnij:

 1. obwód pasa,
 2. obwód bioder,
 3. długość nogawki,
 4. szerokość nogawki.

Jak zmierzyć długość wkładki wewnętrznej buta?

I na to jest kilka niezawodnych metod. Najprościej jest dokładnie obrysować kształt swojej stopy na arkuszu papieru, po czym zmierzyć długość od palców aż do pięty. Otrzymany wynik to nasza długość wkładki wewnętrznej buta.

wersja_3_wybrana_wszystkie_plansze-8.jpg

Innym sposobem, niestety mniej precyzyjnym, ale z pewnością mniej pracochłonnym, jest zmierzenie podeszwy swojego starego obuwia za pomocą centymetra czy linijki. Pamiętajmy, że długość prawej i lewej stopy może nieznacznie różnić się od siebie. Wtedy po prostu uznajmy za słuszną większą cyfrę.

Aby nietrafione zakupy odeszły w niepamięć, warto zgłębić i przyswoić sobie tajniki prawidłowego mierzenia. Zacznijmy od zakupu centymetra, bowiem jest niezbędny. Trzymajmy się kilku prostych zasad i nie zrażajmy początkowymi niepowodzeniami. Jeżeli brakuje nam cierpliwości, poprośmy o pomoc mamę lub przyjaciółkę. I cieszmy się garderobą skrojoną na miarę!

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

 

Allegro