Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Jak prać buty sportowe?

Regularne czyszczenie butów sportowych pozwoli na dłużej cieszyć się ich użytkowaniem. W przypadku tego typu obuwia o zabrudzenia szczególnie łatwo – uprawianie sportu wiąże się ze wzmożonym poceniem się, intensywnymi ruchami, a nierzadko również z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Stąd samo czyszczenie może okazać się niekiedy niewystarczające – warto znać sposoby, jak prać buty sportowe, by ich nie zniszczyć.

Agnieszka Banasiak
Agnieszka Banasiak 20-07-2015 aktualizacja: 27-07-2020

Czas czytania: 5 min

zamknij

Jak prać buty sportowe?

Spis treści:

Jak prać buty sportowe

Producenci obuwia podkreślają, że sugerowany sposób dbania o czystość butów sportowych to delikatne pocieranie szmatką lub szczoteczką, jednak nie da się nie zauważyć, że w wielu sytuacjach będzie to sposób niedostateczny. Jogging w deszczu lub błocie, intensywny trening na siłowni lub jazda rowerem na zakurzonej drodze nie pozostają bez wpływu na stan obuwia sportowego. Prędzej czy później konieczne będzie wypranie butów w pralce.

Oczyszczanie ręcznie szczoteczką możliwe jest w przypadku zabrudzeń wewnętrznych. Z brudną wkładką i nieprzyjemnym zapachem wnętrza da się uporać praniem w pralce lub użyciem specjalistycznych środków do dezynfekcji obuwia.

Jak prać buty sportowe w pralce

Pranie obuwia sportowego wymaga zastosowania kilku zasad, które sprawią, że obuwie nie zdeformuje się, nie zniszczy, a przy okazji nie zostanie uszkodzony bęben pralki. Przed włożeniem butów do pralki należy oczyścić je szczoteczką z większych zanieczyszczeń (np. błota, piasku), a także wyjąć z nich sznurówki. Rozwiązana sznurówka może doprowadzić do awarii bębna pralki i spowodować jej poważne uszkodzenie.

Rada! Dobrym pomysłem jest włożenie każdego buta do worków ochronnych do prania. Będzie to stanowiło dodatkową ochronę zarówno obuwia, jak i pralki.

Warto pamiętać, że wysoka temperatura i mocne odwirowanie może niekorzystnie wpłynąć na prane buty. Program, jaki powinno się wybrać, to pranie materiałów delikatnych, a maksymalna ilość stopni to 30. Niektóre pralki mają program przeznaczony specjalnie do prania obuwia sportowego – jeśli tylko jest, warto skorzystać właśnie z niego.

Jak prać białe buty sportowe

Szczególnie częstym dylematem jest to, jak prać białe buty sportowe. Duża popularność białych adidasów, sneakersów i tenisówek sprawiła, że niemal każdy ma jedną parę w swojej szafie. A białe buty niestety nieustannie się brudzą. Popularnym domowym sposobem na czyszczenie białych butów jest soda oczyszczona. Wystarczy 2-3 łyżki sody połączyć z wodą i nałożyć nieco na szczoteczkę, a następnie szorować obuwie. Równie skutecznymi środkami wprost z naszej kuchni są ocet i sok z cytryny. Chcąc skorzystać z gotowych preparatów, warto sięgnąć po specjalistyczne środki do czyszczenia białych butów. Pomogą szybciej uporać się nawet z trudnymi zabrudzeniami.

Dbanie o obuwie sportowe – praktyczne rady

Na koniec kilka rad, jak prać buty sportowe, aby jak najdłużej nam służyły oraz jak je prawidłowo użytkować:

  • Przed włożeniem obuwia na nogi, należy odwiązać sznurówki, zamiast wciskać na nogę zawiązany but. Gdy zbyt często tak postępujemy, szybko zniszczą się zapiętki buta – wytrze się i przedrze materiał wewnątrz oraz zdeformuje cały tył buta.

  • Idealnie, gdyby buty były oczyszczane po każdym intensywnym użyciu, szczególnie podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych.

  • Jeśli buty zaczynają wydzielać nieprzyjemny zapach, ale jeszcze nie są bardzo zabrudzone, warto wypróbować pochłaniacz zapachów i wilgoci do obuwia. Wkłada się go do szafki z obuwiem lub bezpośrednio do butów. Świetnie sprawdzi się także neutralizator zapachów.

  • Ważne jest to, jak buty są przechowywane. Wskazane jest trzymanie ich w osobnych pudełkach lub chociaż poukładanych starannie w szafce czy na półce.

  • Przy problematycznych zabrudzeniach lub białych butach sportowych warto wypróbować domowe sposoby w postaci sody oczyszczonej, soku z cytryny czy niezawodnego środka do czyszczenia, octu.

Dbałość o buty sportowe, regularne ich czyszczenie, używanie specjalistycznych preparatów, odpowiednie przechowywanie sprawi, że nawet intensywnie użytkowane buty wciąż będą świetnie wyglądać i dobrze się nosić. Warto o nie dbać!

Czy ten artykuł był pomocny?

oferty sponsorowane

Zobacz, co inni regularnie kupują na Allegro

Artykuły z kategorii Supermarket


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro