Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Jak pozbyć się truskawkowych nóg?

Ogoliłaś, albo wydepilowałaś włoski na nogach i widzisz na skórze czerwone lub brunatne, nieestetyczne kropki? Postaram się pokazać sposoby, które pozwolą się ich pozbyć. Wiedz jednak, że będzie to wymagało cierpliwości, gdyż efekt nie będzie natychmiastowy.

Jak pozbyć się truskawkowych nóg?

Truskawkowe nogi – tak w branży urodowej nazywane są czerwone kropki, które pojawiają się na nogach po depilacji – to problem wielu kobiet. W tym artykule przedstawię kilka sposobów, aby się ich pozbyć.

Czym są truskawkowe nogi?

To trwale zaczerwienione miejsca na ciele, które najczęściej (jednak nie zawsze) powstają na skutek niewłaściwej depilacji. Najczęstszymi przyczynami czerwonych kropek są zapalenie mieszków włosowych lub zanieczyszczone pory. Zapalenie mieszków włosowych nie zawsze pojawia się na skutek depilacji, wynika też z zaburzenia rogowacenia naskórka, z tym problemem często borykają się również mężczyźni. Inną przyczyną truskawkowych nóg są otwarte pory, które zostały zanieczyszczone przez pot, brud i resztki kosmetyków, czyli tzw. zaskórniki na nogach. Nieestetyczne kropki to nic innego jak mikrokrwiaki, które powstają w wyniku agresywnego depilowania włosków. W każdym mieszku włosowym jest naczynie krwionośne i może ono zostać uszkodzone podczas nieodpowiedniej depilacji. Truskawkowe nogi mogą się pojawić zarówno, gdy używasz depilatora czy maszynki do golenia. Zdecydowanie rzadziej ten problem pojawia się podczas depilacji woskiem.

Jak się pozbyć truskawkowych nóg?

Na sam początek: uzbrój się w cierpliwość. Czerwone kropki nie znikną z nóg po jednorazowym zastosowaniu jednej z poniższych rad. Jestem jednak pewna, że po kilku tygodniach pielęgnacji zobaczysz rezultaty.

Sposoby na pozbycie się truskawkowych nóg

Higiena narzędzi do golenia – trzeba uświadomić sobie, że jednorazowa maszynka, tak jak jej nazwa wskazuje, powinna być rzeczywiście jednorazowa. Jeżeli nie chcesz się z nią rozstawać, koniecznie zdezynfekuj ją preparatem z wysoką zawartością alkoholu przed i po goleniu. To samo dotyczy depilatora. Zapalenie mieszków włosowych może wynikać z namnażania się bakterii i innych drobnoustrojów na maszynce lub golarce. To będzie pierwszy krok, aby pozbyć się truskawkowych nóg!

Gorąca kąpiel przed depilacją i goleniem – gorąca woda spowoduje, że depilacja będzie nieco mniej bolesna – choć w praktyce to zawsze kwestia indywidualna. Ciepła woda również zmiękcza włoski, dlatego ich golenie jest łatwiejsze.

Używanie kremu do golenia – częstym błędem przy goleniu nóg maszynką jest robienie tego na sucho, bez dodatkowego kosmetyku. Gdy nogi są suche, pojedyncze, mikroskopijne kawałki naskórka odstają, a ostrza maszynki usuwają nie tylko włoski, ale i skórę. Użycie pianki lub golenie skóry wysmarowanej olejem ze słodkich migdałów zminimalizuje uszkodzenia naskórka.

Zimny prysznic po goleniu lub depilacji – kiedy pory skóry są rozpulchnione, łatwiej przyjmują wszelkie zanieczyszczenia, szczególnie te niedostrzegalne dla oka, dlatego po goleniu zawsze warto schodzić skórę zimną wodą, aby je ukoić. Dodatkowo zmniejsza to zaczerwienienia. Pamiętaj, aby wcześniej dokładnie spłukać krem do golenia!

Nawilżanie nóg po goleniu lub depilacji – umówmy się, że golenie nóg nie jest najprzyjemniejszym zabiegiem pod słońcem. Nie jest też najłagodniejsze dla naszej skóry. Maszynka do golenia usuwa nie tylko niechciane włoski, ale też naskórek. Skóra jest odsłonięta i trzeba ją odpowiednio otulić. Po goleniu warto użyć łagodzącego balsamu do ciała z wyciągiem z aloesu zawierającego pantenol lub niskie stężenie mocznika (do 10%).

Regularne, codzienne szczotkowanie nóg na sucho – regularne złuszczanie to coś, czego potrzebuje zanieczyszczona i zrogowaciała skóra ciała. Samo szczotkowanie może w pierwszej chwili nie należeć do ulubionych czynności, ale po kilku próbach skóra przyzwyczai się do zabiegu. Szczotkowanie ciała na sucho pomaga pozbyć się martwego naskórka i pobudza krążenie. Dzięki niemu skóra staje się jędrniejsza i gładsza.

Szczotkowanie jest skuteczniejsze niż peeling. Peelingi cukrowe często są na bazie olejków, które sprawiają, że na ciele tworzy się otulina zmniejszająca właściwości ścierające cukru. Peeling oczywiście nie zaszkodzi, ale powinien być elementem uzupełniającym szczotkowanie.

Co jeśli nadal masz truskawkowe nogi?

Rozważyłabym zrobienie depilacji laserem – sama dzięki takiej decyzji od dwóch lat nie mam problemu ze skórą nóg. Inną opcją jest zaprzestanie golenia, choć wiem, że to krok dość odważny, który może spotkać się z niezrozumieniem otoczenia. Gdy, mimo zastosowania powyższych metod, nie widzisz poprawy w stanie swojej skóry, warto udać się do dermatologa.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Zobacz, co inni regularnie kupują na Allegro


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro