Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Jak poradzić sobie z hałasującym wentylatorem nawiewu?

Wentylator nawiewu pracuje praktycznie bez przerwy podczas eksploatacji auta. Stanowi to główny powód, dla którego dochodzi do przyspieszonego zużycia dmuchawy, objawiającego się jej głośną pracą. Na szczęście problem można rozwiązać samodzielnie i to w dość prosty sposób.

Paweł Szyszka
Paweł Szyszka 05-02-2018

Czas czytania: 4 min

FacebookTwitter
zamknij

Jak poradzić sobie z hałasującym wentylatorem nawiewu?

Wentylator źródłem przepływu powietrza

Wentylator pełni kluczową rolę w procesie tłoczenia powietrza do kabiny samochodu. Bez jego pomocy efektywność działania nagrzewnicy czy układu klimatyzacji byłaby znikoma. Dmuchawa, dzięki wysokiej prędkości obrotowej, jest w stanie wygenerować duży przepływ powietrza, którym można sterować przez pokrętła na konsoli środkowej bądź bezpośrednio z poziomu kratek nawiewu. Umożliwia to chociażby nakierowanie większej ilości powietrza na szybę czołową, a w efekcie – jej szybkie odparowanie.

Prawidłowe działanie wentylatora nawiewu będzie miało zatem niebagatelne znaczenie w kontekście zapewnienia odpowiedniej widoczności i bezpieczeństwa jazdy.

Dlaczego wentylator generuje nadmierny hałas?

Łopatki wentylatora obracają się z dużą prędkością, co w dużej mierze umożliwia obecność łożysk. Pracują one w warunkach minimalnego tarcia wynikającego z obecności środków smarnych. Wentylator pracuje jednak praktycznie nieustannie podczas jazdy, często pod działaniem dużych sił. Sprawia to, że z biegiem czasu smar traci swoje właściwości, a we wnętrzu mechanizmu osadza się brud i inne zanieczyszczenia, które zwiększają tarcie.

Jednym z pierwszych objawów niedostatecznego smarowania jest wzrost hałasu towarzyszącego dmuchawie podczas pracy. Ignorując te oznaki, trzeba liczyć się, że prędzej czy później dojdzie do zatarcia łożysk, a podzespół będzie nadawał się jedynie do wymiany.

Diagnoza i rozwiązanie problemu

Jeśli nawiew podczas pracy zaczyna wydawać, nawet przejściowo, irytujące dźwięki, to znak, że czas przyjrzeć się bliżej jego kondycji. Wentylator najczęściej jest umieszczony tuż nad nogami pasażera siedzącego na przednim fotelu. Przykładając ucho do tego zakamarku kabiny, można z łatwością zdiagnozować winowajcę hałasującego problemu.

Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wymontowanie wentylatora i nasmarowanie łożysk. W tym celu wystarczy zdjąć plastiki osłaniające dolną część schowka po stronie pasażera, a następnie wykręcić kilka śrub mocujących obudowę wentylatora. Po jej wyjęciu można spróbować zdemontować jeszcze plastikowy wirnik umieszczony na trzpieniu dmuchawy. W taki sposób uzyskamy odpowiedni dostęp do otworów konserwacyjnych. To właśnie przez nie wprowadza się do wnętrza obudowy środek smarujący. Może nim być smar ceramiczny lub silikonowy. Najlepiej zakupić pojemnik w sprayu wraz z adapterem rurkowym pozwalającym na aplikację w trudno dostępne miejsca.

Produkty ceramiczne oferuje m.in. firma CX-80 oraz K2, a koszt ich zakupu nie powinien przekroczyć 20–30 zł. W podobnej cenie dostaniemy modele oparte o silikon, które znajdują się w asortymencie takich marek, jak Boll czy Wurth.

Po nasmarowaniu łożysk, a przed ponownym zamontowaniem wentylatora, warto przeprowadzić test, w którym sprawdzimy poprawność jego pracy. Może się bowiem okazać, że konieczne będzie zaaplikowanie większej ilości smaru.

Ostateczność, czyli zakup nowego podzespołu

Nie zawsze smarowanie skutecznie wyeliminuje problem, co związane jest ze stopniem zużycia łożysk. Będąc jednak pewnym przyczyny wywołującej irytujący hałas, można zdecydować się na zakup nowego wentylatora nawiewu. Jego koszt jest uzależniony od modelu auta, a wyniesie najczęściej od 150 do nawet 500 zł. Szukający oszczędności mogą spróbować zakupić sam silnik dmuchawy, który będzie kosztować ok. 100–150 zł.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

oferty sponsorowane

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro