Jak poprawnie używać perfum?

Jak poprawnie używać perfum?

Aromaterapia ma swój udział w naszym codziennym życiu za sprawą perfum, które stosujemy. Zapach wpływa na nasze samopoczucie, poprawia nastrój, dodaje pewności siebie. Odpowiednio dobrane kompozycje działają energetyzująco albo relaksująco.

udostępnij

Alicja KamińskaAlicja Kamińska / 24-04-2015

Zapachy mają też znaczny wpływ na kreowanie naszego wizerunku. To, jak pachniemy, może warunkować odbieranie nas przez otoczenie. Markowe perfumy to często duży wydatek, dlatego warto poznać zasady ich używania, aby w pełni wykorzystać ich potencjał oraz przedłużyć trwałość.

Kompozycja zapachowa perfum – na czym to polega?

Zapach jest wysoce indywidualnym odczuciem, które ciężko jest opisać. Producenci perfum tworzą kompozycje, które zależnie od naszego postrzegania i preferencji podobają nam się lub nie. Na konstrukcję perfum składają się trzy główne nuty: głowy, serca oraz głębi. Ta złożona struktura pozwala efektowi trwać długo, rozwijać się stopniowo i w ten sam sposób ukazywać swoje kolejne oblicza. Zaraz po użyciu perfum czujemy pobudzającą lekką nutę pierwszą, która po kilku minutach ewoluuje w nutę serca. Po około godzinie od aplikacji zapach uwalnia nuty głębi. Dzieje się tak pod wpływem ciepła naszego ciała, aż do końca trwania zapachu, który stopniowo się ulatnia. Warto zaznaczyć w tym miejscu znaczący wpływ samej mikroflory naszej skóry, która w połączeniu z perfumami daje dopiero efekt końcowy. Może się zdarzyć że zapach, który spodobał nam się u kogoś, na naszym ciele prezentował się będzie zupełnie inaczej.

Miejsce na ciele ma znaczenie

Stosowanie dużej ilości perfum wcale nie zbliża nas do upragnionego celu. Preparat ten powinniśmy stosować z umiarem w umiejętny sposób. Najlepiej jest nakładać zapachy tuż po kąpieli, kiedy ciało jest czyste i świeże. Potwierdzono, że skóra wysuszona gorzej utrzymuje perfumy, dlatego zaleca się dbanie o stan jej nawilżenia albo nakładanie najpierw balsamu czy kremu. Dzięki temu zabiegowi olejki lepiej zwiążą się na powierzchni naszej skóry.

Perfumy aplikujemy na miejsca naszego ciała, gdzie naczynia krwionośne występują najbliżej powierzchni. W tych obszarach najintensywniej wydzielane jest ciepło, które aktywizuje zapach. Są to: nadgarstki, dekolt, zgięcia łokci oraz kolan, a także miejsca za płatkami uszu. Nałożonego preparatu nie należy rozcierać, ponieważ możemy tym samym zaburzyć całą kompozycję. Pozwólmy substancji się wchłonąć i powiązać z naszym ciałem. Dobrym pomysłem jest rozpylenie zapachu w powietrzu i wejście w jego chmurkę – pozwoli to perfumom równomiernie osiąść na ciele w wystarczającej ilości. Po aplikacji poczekajmy, aż preparat wyschnie samoistnie, nie ubierajmy się do tego czasu, ponieważ w ten sposób możemy wytrzeć perfumy tkaniną ubrania.

W codziennym stosowaniu zapachów powinniśmy zwrócić uwagę również na inne kosmetyki, które stosujemy. Obecnie większość z używanych przez nas specyfików zawiera substancje zapachowe, które mogą ze sobą nie współgrać albo zagłuszać perfumy w ich wyrazie. Dobrym sposobem jest wybieranie balsamów i żeli pod prysznic z tej samej linii co perfumy, przez co nadajemy zapachowi wielowymiarowości, a on sam tworzy na naszej skórze warstwy, które stopniowo uwalniają się w ciągu dnia.

Na trwałość perfum ma wpływ również temperatura otoczenia. Zauważyć można, że latem, w upalne dni, będziemy potrzebować mniejszej ich ilości niż zimą, kiedy panuje mróz. Tak samo jak ciepło naszego ciała wpływa na uwalnianie kompozycji zapachowej, tak i tutaj podczas chłodu będziemy zmuszeniu powtórzyć perfumowanie wcześniej. Pamiętajmy również, że długotrwałe stosowanie tych samych perfum powoduje, że zapach nam obojętnieje. Mózg przyzwyczaja się do znanych bodźców i możemy ich nie odczuwać. Jest to z jednej strony przydatne, ponieważ perfumy nie będą zwracać naszej uwagi niepotrzebnie. Jeśli jednak chcemy je dalej czuć, warto zamienić swój ulubiony preparat na inny na jakiś czas.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro