Jak połączyć się z telewizorem bezprzewodowo?
Zdaniem eksperta

Jak połączyć się z telewizorem bezprzewodowo?

Telewizor to obecnie centrum multimedialnej rozrywki w wielu domach. Służy nam już nie tylko do odbierania i oglądania kanałów telewizyjnych. Nowoczesne telewizory możemy łączyć z innymi urządzeniami. Jak zrobić to bezprzewodowo?

udostępnij

Mikołaj BarbanellMikołaj Barbanell / 02-07-2019

Łączność bezprzewodowa z telewizorem to niezwykle przydatna opcja. Smart TV wyposażone są w moduły Wi-Fi oraz Bluetooth. To pokazuje wielkie możliwości inteligentnych telewizorów. Z ich poziomu możemy m.in. surfować po Internecie czy instalować aplikacje i korzystać z serwisów streamingowych. Dzięki modułom łączności bezprzewodowej możemy sparować z telewizorem np. klawiaturę lub głośnik Bluetooth. Warto również wiedzieć, jak strumieniowo przesyłać obraz i dźwięk ze smartfona lub laptopa na ekran telewizora. Teraz do takich operacji nie potrzebujemy już kabli VGA lub HDMI.

Smart TV – łączność Bluetooth i Wi-Fi

Smart TV to tzw. inteligentne telewizory, które oprócz dostępu do kanałów telewizyjnych zapewniają nam możliwość przeglądania zasobów internetowych. Mamy dostęp do przeglądarki stron www, różnorodnych aplikacji oraz gier. Smart TV są wyposażone w moduły Wi-Fi oraz Bluetooth. Do obsługi takiego telewizora przydatna może okazać się klawiatura, a najlepiej skorzystać z bezprzewodowej łączności Bluetooth. W ten sposób możemy połączyć z telewizorem również słuchawki lub głośniki.

W menu telewizora szukamy opcji wyszukiwania urządzeń. Następnie parujemy oba sprzęty i wszystko powinno działać, jak należy. Do wykorzystania mamy również łączność Wi-Fi, dzięki której możemy sparować telewizor ze smartfonem. W efekcie po pobraniu dedykowanej aplikacji mamy możliwość sterowania telewizorem z poziomu smartfona. Oznacza to, że telefon pełni rolę pilota. W Sklepie Play czy App Store znajdziemy wiele tego typu aplikacji. Do czego jeszcze może przydać się nam łączność Wi-Fi w telewizorze? Jest to na pewno bezprzewodowe przesyłanie obrazu.

 Jak połączyć się z telewizorem bezprzewodowo? 1

Bezprzewodowe podłączenie komputera do telewizora

Czasy, kiedy z koniecznością podłączenia komputera do telewizora wiązało się posiadanie kabla VGA lub HDMI, już minęły. Wystarczy, aby zarówno komputer, jak i telewizor były wyposażone w łączność Wi-Fi i możemy przesłać obraz z komputera lub laptopa na ekran telewizora. Są w tym przypadku dwie opcje. Jedna to Wi-Fi Direct, a druga to Miracast.

Zacznijmy od pierwszego rozwiązania. Wchodzimy w ustawienia telewizora i szukamy menu opcji, która umożliwia wyszukiwanie urządzeń. Na liście znalezionych urządzeń z modułem Wi-Fi klikamy na nasz laptop lub komputer i to wystarczy. Na ekranie telewizora powinniśmy zobaczyć to, co jest wyświetlane aktualnie na komputerze. Druga opcja to Miracast. W tym przypadku potrzebujemy komputera lub laptopa z systemem operacyjnym Windows 10. Jak skorzystać z tego rozwiązania?

 Jak połączyć się z telewizorem bezprzewodowo? 2

Po pierwsze klikamy na klawiaturze przyciski Windows + K. Wtedy na ekranie laptopa lub monitora ukaże się lista wszystkich dostępnych połączeń bezprzewodowych, a co za tym idzie lista dostępnych urządzeń. Wybieramy wtedy np. nasz Smart TV i obraz z ekranu laptopa jest natychmiast przesłany na ekran telewizora. Jak widać, przesłanie obrazu z komputera na telewizor jest rzeczywiście bardzo proste. Potrzebujemy do tego tak naprawdę jedynie łączności Wi-Fi. Jak sprawa wygląda, gdy chcemy telewizor połączyć bezprzewodowo ze smartfonem?

 Jak połączyć się z telewizorem bezprzewodowo? 3

Strumieniowanie obrazu i dźwięku ze smartfona na telewizor

Jeśli chodzi o sterowanie telewizorem z poziomu smartfona, to sprawa wydaje się prosta. Potrzebujemy tylko sparować ze sobą oba urządzenia i skorzystać z odpowiedniej aplikacji zainstalowanej na urządzeniu mobilnym. Jeśli zaś chcemy przesłać obraz ze smartfona na ekran telewizora, to cały proces jest bardzo łatwy do przeprowadzenia. Tutaj możemy również wykorzystać technologię Miracast, która działa podobnie jak wirtualny kabel HDMI. W tym przypadku musimy wyszukiwać w menu odpowiednie urządzenie.

 Jak połączyć się z telewizorem bezprzewodowo? 4

Jest jeszcze opcja duplikowania ekranu smartfona na ekran telewizora. Aby przeprowadzić poprawnie powyższą operację, nasz smartfon musi obsługiwać jedną z trzech opcji: Smart View, Screen Mirroring lub Szybkie Połączenie. W wybranych smartfonach firmy Samsung możemy znaleźć wśród ikon opcję Smart View. Po kliknięciu w nią powinniśmy zobaczyć na liście urządzeń model naszego telewizora.

 Jak połączyć się z telewizorem bezprzewodowo? 5

Każda z trzech wyżej wymienionych opcji działa w podobny sposób. Jeśli nasz smartfon nie ma fabrycznie wbudowanej technologii typu Smart View, to zawsze możemy zainstalować aplikację Miracast ze Sklepu Play. Bezprzewodowe przesyłanie obrazu ze smartfona na telewizor nie powinno dla nas stanowić problemów. Podobnie jest z telewizorem i ekranem laptopa lub monitorem komputera. Korzystając z łączności Wi-Fi, możemy to zrobić szybko i intuicyjnie. Warto wiedzieć, że przy oglądaniu filmów na smartfonie w aplikacji YouTube (przy włączonym telewizorze i aktywnej sieci Wi-Fi) często wyświetla się sugestia, aby przesłać obraz na inne urządzenie, czyli telewizor.

![ Jak połączyć się z telewizorem bezprzewodowo? 5](https://a.allegroimg.com/original/129cc7/023ecb8e479dbcc334f6e442ab4d ' Jak połączyć się z telewizorem bezprzewodowo? 6

Jak wygląda sprawa z urządzeniami firmy Apple? W tym przypadku jest ważne, aby w telewizorze była wbudowana technologia Airplay lub Airplay 2. Dzięki temu możemy bezpośrednio z iPhone’a lub MacBooka strumieniować muzykę, filmy oraz inne pliki bezpośrednio na nasz telewizor.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro