Morsowanie – na co zwrócić uwagę?
Zimna woda i niskie temperatury nie robią na tobie wrażenia? Polecamy zimowe kąpiele w morzu lub jeziorze! Sprawdź, jak się prawidłowo przygotować do morsowania.
Niektóre niemowlęta rodzą się zupełnie łyse, a inne z bujną czupryną lub delikatnym meszkiem. Z biegiem czasu ilość, grubość, gęstość oraz kolor włosów będą się zmieniały. Ważna jest zatem odpowiednia ich pielęgnacja, aby w przyszłości maluch cieszył się zdrową i mocną czupryną.
Czas czytania: 4 min
Miłośniczka sportów motorowych i wodnych. Do tej pory współpracowała z magazynem historycznym Histmag, portalem Android.com.pl, serwisem dla rodziców TaTenTo, blogiem Groupon Polska i organizatorem rajdu offroad Magam Trophy. W życiu ma trzy prawdziwe pasje: czytanie, pieczenie słodkości i podróże wszędzie tam, gdzie jest ciepło.
Większość noworodków ma na głowie tzw. meszek płodowy, czyli drobne i bardzo delikatne włoski, które wycierają się w pierwszych tygodniach życia. Jest to zjawisko całkowicie naturalne i nie powinno stanowić powodu do niepokoju. Właściwe włosy kształtują się u dziecka nawet do szóstego roku życia, dlatego na początku trudno określić, jak będą wyglądały w przyszłości. Zdarza się, że przez kilka lat maluch jest uroczym blondynem, a potem włosy zaczynają mu ciemnieć. Poza kolorem zmienia się także ich gęstość i grubość, jednak nie jest to spowodowane częstym przycinaniem, jak głosił popularny niegdyś mit.
Aby włosy dziecka były zdrowe, nie łamały się i nie wypadały, należy kupić odpowiednie kosmetyki. Na początku wystarczy delikatne bezzapachowe mydło, szampon lub balsam 2w1 (do mycia ciała i włosów) – koniecznie przeznaczone dla niemowląt. Preparaty dla dorosłych mogą podrażniać i powodować uczulenia, dlatego korzystanie z nich jest kategorycznie zabronione. Włosów nie należy myć codziennie; wyjątkiem jest lato, kiedy dziecko szybko się poci. Po kąpieli malucha należy delikatnie osuszyć i owinąć ręcznikiem (najlepiej z kapturkiem), a włosy pozostawić do samoistnego wyschnięcia. Wykluczone jest używanie suszarki, która wysusza skórę i może powodować oparzenia. W przypadku noworodków zaleca się zakładanie bawełnianej czapeczki po każdej kąpieli, żeby zapobiec ewentualnym przeziębieniom.
Niemowlę powinno się czesać przeznaczoną do tego celu szczotką z miękkim, naturalnym włosiem (nie wolno używać grzebienia), najlepiej okrężnymi ruchami. W ten sposób wzmacniają się mieszki włosowe i poprawia się ukrwienie skóry głowy, co dodatkowo może zapobiec powstawaniu ciemieniuchy. Jest to złuszczający się żółty naskórek, który przypomina gęsty łupież i pojawia się zazwyczaj w 3–6 tygodniu życia. Można się go pozbyć, stosując np. smarowanie główki dziecka oliwą, delikatny peeling z namoczonych otrąb i wyczesywanie miękką szczotką.
Przycinanie włosów to z reguły uciążliwa czynność zarówno dla dzieci, jak i rodziców, dlatego warto ograniczyć ją do minimum. Włosy należy skracać zawsze wtedy, kiedy zachodzą maluchowi na oczy lub powodują podrażnienia skóry (np. podczas upałów). Wszystkie zabiegi fryzjerskie wykonuje się po uprzednim zwilżeniu czupryny, a po ich zakończeniu trzeba pociechę umyć, aby pozbyć się resztek włosów. Ważne jest, aby nie myć, nie czesać i nie strzyc dziecka, które jest głodne albo zmęczone – wywołuje to tylko niepotrzebny stres.
Na wzmocnienie dziecięcych włosów dobrze wpływają substancje natłuszczające, czyli np. oliwka niemowlęca, oliwa z oliwek oraz olej kokosowy, którymi należy smarować skórę głowy. Ważna jest także odpowiednia dieta kobiety karmiącej, dlatego w spożywanych przez nią posiłkach nie powinno zabraknąć warzyw i owoców bogatych w witaminy. Najważniejsze składniki, które korzystnie wpływają na stan włosów, to przede wszystkim żelazo, witaminy z grupy B, oraz witamina A i C. Należy jednak pamiętać, że powinny być przyswajane z pożywienia, a nie przyjmowane w postaci preparatów witaminowych.
O delikatne włosy dziecka należy dbać od samego początku – nawet o te, które jeszcze nie urosły. Na szczęście istnieje wiele kosmetyków oraz sposobów pielęgnacji, które zapewnią naszemu potomkowi gęstą i zdrową czuprynkę.
Miłośniczka sportów motorowych i wodnych. Do tej pory współpracowała z magazynem historycznym Histmag, portalem Android.com.pl, serwisem dla rodziców TaTenTo, blogiem Groupon Polska i organizatorem rajdu offroad Magam Trophy. W życiu ma trzy prawdziwe pasje: czytanie, pieczenie słodkości i podróże wszędzie tam, gdzie jest ciepło.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu