Jak pielęgnować trawniki ogrodowe?

Jak pielęgnować trawniki ogrodowe?

Jeśli marzymy o wspaniałym trawniku, przypominającym zielony dywan, musimy wiedzieć, że nie jest możliwe uzyskanie takiego efektu bez regularnej i prawidłowo wykonanej pielęgnacji. Podpowiadamy, jakie czynności okażą się niezbędne i co warto wiedzieć o ich przeprowadzaniu.

udostępnij

Karina MączyńskaKarina Mączyńska / 08-07-2015

Trawnik to element ogrodu, który stanowi naszą wizytówkę, ale tylko pod warunkiem, że będziemy o niego odpowiednio dbać. Najważniejszymi zabiegami pielęgnacyjnymi wykonywanymi w ogrodzie są: nawadnianie, koszenie i nawożenie. To dzięki nim jesteśmy w stanie uzyskać idealnie równą nawierzchnię i intensywną barwę trawy. Poniżej wskazówki stanowiące pomoc w trakcie wykonywania zabiegów.

Nawadnianie trawnika

Pierwszym krokiem, który należy wykonać, jest regularne podlewanie trawnika. Pamiętajmy, że najwięcej wody wymaga młody trawnik, gdyż jego powierzchnia powinna być cały czas wilgotna, aż kiełki się zakorzenią. Co do podlewania, to wbrew pozorom nie należy wykonywać tej czynności w ciągu dnia ani też wieczorem, a jedynie wczesnym rankiem. Chodzi o to, że woda, zamiast wsiąkać w glebę, paruje, a z kolei zbyt ubogie podlewanie spowoduje spłycenie systemu korzeniowego, tym samym osłabiając trawę. Do nawadniania niezbędne będą specjalne urządzenia, między innymi zraszacze pulsacyjne, zraszacze wahadłowe albo też systemy automatycznego nawadniania.

Koszenie trawnika

Jedną z podstawowych czynności niezbędnych do utrzymania trawnika w dobrej kondycji jest koszenie. Tak jak w przypadku nawadniania, tak i tutaj wskazane jest wykonywanie tego zabiegu rano. Jeśli zastanawiamy się, jaka wysokość okaże się najlepsza, to jest to od 2,5 do 3 centymetrów. Chcąc uzyskać taką wysokość źdźbeł, musimy wykonywać koszenie nie rzadziej niż co drugi dzień. To spowoduje, że trawa będzie znacznie gęstsza niż na początku. Jeśli nasz ogród na małą powierzchnię, warto użyć kosiarki elektrycznej. Natomiast w przypadku koszenia trawy w okolicach rabat, drzew czy krzewów najlepszym rozwiązaniem będą nożyce do trawy lub podkaszarka.

Nawożenie trawnika

Jak wiadomo, częste koszenie pobudza rośliny do intensywnego wzrostu, a co się z tym wiąże – trawa stara się jak najszybciej odbudować utraconą część. Dlatego też niezbędne będą substancje odżywcze pod postacią nawozów. Najlepsze są te wieloskładnikowe, które zawierają wszystkie potrzebne roślinom makro- i mikroelementy. Co najważniejsze, trawę należy nawozić częściej tylko wtedy, kiedy intensywnie użytkujemy trawnik. W przeciwnym razie nie należy przesadzać z wykonywaniem nawożenia. Zazwyczaj powinno być to około pięć razy w ciągu roku.

Aeracja trawnika

Jeśli zależy nam na wykonaniu wszystkich możliwych czynności, które przyczynią się do lepszego wyglądu i jakości naszego trawnika ogrodowego, warto pokusić się o przeprowadzenie zabiegu, jakim jest aeracja. Polega to na rozluźnieniu gleby, dzięki czemu trawa się bardziej ukorzeni. Zabieg wykonuje się na zasadzie nakłuwania murawy nakładkami z kolcami, które zakłada się na obuwie. Pamiętajmy jednak, że tę czynność możemy przeprowadzić jedynie w okresie intensywnego wzrostu systemowego, to znaczy w kwietniu oraz we wrześniu.

Trawnik to nie tylko tło dla roślin znajdujących się w ogrodzie, ale przede wszystkim jego zadaniem jest służenie nam jako miejsce do relaksu i odpoczynku w zaciszu własnej działki. Pięknie przystrzyżony, o idealnej barwie trawnik nie tylko doda naszemu ogrodowi szyku i elegancji, ale także sprawi, że nie będziemy szukać innej możliwości na wypoczynek. Aby jednak tak się stało, musimy o niego odpowiednio zadbać. Powyższe zabiegi pielęgnacyjne z pewnością nam w tym pomogą.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro