Jak pakować przesyłki w duchu zero waste?

Jak pakować przesyłki w duchu zero waste?

Styl życia zakładający funkcjonowanie bez wytwarzania śmieci zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. W czasach, kiedy globalnie niemal toniemy w śmieciach, warto zadbać o ochronę środowiska. Przedsiębiorcy mogą zacząć od ekologicznego pakowania przesyłek.

udostępnij

Daniel ZielaskiewiczDaniel Zielaskiewicz / 20-08-2019

Każdego dnia w wielu firmach odbiera się i wysyła różnego rodzaju paczki. Żyjąc zgodnie z założeniami zero waste, powinniśmy dbać o to, by wykorzystywać wszystkie materiały ponownie. Czy pakowanie przesyłek bez wytwarzania śmieci jest możliwe?

Pięć zasad zero waste

Aby przejść do sedna działania w duchu zero waste, trzeba przyswoić sobie podstawowe zasady, którymi powinniśmy się kierować, jeżeli ochrona środowiska naturalnego jest dla nas ważna.

Najprościej ujmując, zero waste to reguła 5R (refuse, reduce, reuse, recycle, rot).

Wystarczy odrobina kreatywności i wyobraźni, żeby każdy przedmiot, który zazwyczaj ląduje w koszu na śmieci, w jakiś sposób odnowić oraz wykorzystać ponownie. Jeśli natomiast nie mamy takiej możliwości, skupmy się na tym, żeby jak najbardziej ograniczyć wytwarzanie śmieci, a te, które produkujemy – segregujmy, aby mogły zostać wykorzystane ponownie w procesie recyklingu. Z odpadów biologicznych twórzmy natomiast kompost.

Niektórzy dodają do tego kolejne „R”, czyli repair (naprawiaj) oraz remember (pamiętaj o środowisku). Mając te cele na uwadze, możemy znacząco ograniczyć produkcję odpadów, których z każdym dniem na świecie przybywa. Statystyki są dla nas niechlubne, ponieważ Polacy wytwarzają coraz więcej odpadów. W 2017 roku Departament gospodarki odpadami w Ministerstwie Środowiska odnotował, że w kraju zebrano prawie 12 ton odpadów komunalnych, co oznacza prawie trzyprocentowy wzrost względem poprzedniego roku. Wynika z tego, że przeciętnie każdy Polak wyrzuca rocznie 311 kg śmieci. To duża liczba, chociaż i tak mamy jeden z najniższych rezultatów w całej Unii Europejskiej. Pakowanie przesyłek w duchu zero waste może zatem w znaczący sposób przyczynić się do redukcji produkcji śmieci.

Ekoprzesyłka – jak ją zrobić?

Materiałem pierwszego wyboru, jakiego używamy do pakowania przesyłek zgodnie z zasadami zero waste, powinny być rzeczy, które znajdziemy w każdym biurze czy magazynie. Za pudełko niech posłużą opakowania kupionych wcześniej produktów albo z odebranych wcześniej paczek. Po co najpierw wyrzucać kartony, a następnie kupować nowe? Inne przedsiębiorstwa często chętnie oddają pudełka za darmo, warto więc skontaktować się z lokalnymi firmami. Podczas pakowania unikajmy plastiku. Proces jego rozkładu jest dużo dłuższy niż makulatury, a mikroplastik jest szkodliwy zarówno dla środowiska, jak i dla nas. Co może stanowić tzw. wypełniacz? Możemy w tym celu wykorzystać stare gazety, resztki pociętego kartonu, ścinki z niszczarki albo rolki po ręczniku papierowym oraz papierze toaletowym.

Kupujmy świadomie

Jeżeli nie mamy w zanadrzu materiałów, którym możemy nadać nowe życie, warto kupować świadomie.

OPAKOWANIA

Wybierając opakowania, sprawdźmy, czy powstały w wyniku recyklingu makulatury oraz czy są biodegradowalne. Eko pudełka są zazwyczaj produkowane z tektury, którą można potem wykorzystać ponownie lub przerobić.

WYPEŁNIACZE

  • W kwestii wypełniaczy także szukajmy materiałów, które nie wylądują zaraz po wysyłce w koszu na śmieci. Przykładem może być wełna drzewna, która potem może zostać użyta jeszcze raz lub zutylizowana w ekologiczny sposób. Ponadto jest to bardzo estetyczny sposób pakowania, stosowany często przez producentów ceramiki czy produktów w szklanych opakowaniach.
  • Wśród najbardziej ekologicznych wypełniaczy wyróżnia się skropak, czyli materiał pochodzenia roślinnego, dzięki czemu jest całkowicie biodegradowalny. Można rozpuścić go w wodzie lub kompostować. Niewielki granulat dobrze wypełnia przestrzeń opakowania, dlatego cieszy się popularnością zwłaszcza przy wysyłce przedmiotów o nieregularnych kształtach.

Pakowanie przesyłek w duchu zero waste z pewnością docenią klienci, którym dobro naszej planety leży na sercu.

Działanie zgodnie z zasadami ograniczającymi produkcję śmieci nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych, jedynie odrobinę czasu i zaangażowania. Co więcej, może to przynieść oszczędności, zwłaszcza jeśli będziemy wykorzystywać opakowania i wypełniacze, które dawniej wyrzucilibyśmy do kosza. Ekologiczny wizerunek firmy może zaowocować w przyszłości klientami, którzy są coraz bardziej świadomi w kwestii ochrony środowiska, a przyszłe pokolenia żyjące bez ton śmieci będą nam wdzięczne.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro