Jak ozdobić ściany w łazience?

Urządzanie własnego domu lub mieszkania to zadanie nie tylko przyjemne, ale i trudne. Często nie mamy pojęcia, za co się zabrać, jaki styl wybrać, aby całość była spójna i pasowała do naszej osobowości.

Alicja Kamińska Alicja Kamińska / 29-05-2015

Niezależnie od tego, czy urządzamy łazienkę od nowa, czy też mamy ochotę na metamorfozę pomieszczenia, ściany w niej usytuowane mogą być dosyć problematyczne. Puste obszary trudno jest zagospodarować. Warto zdecydować się na elementy dekoracyjne, które dodadzą wnętrzu charakteru.

Lustro – rozwiązanie praktyczne oraz stylowe

W każdej łazience powinno znaleźć się lustro. Służy do ułatwiania czynności pielęgnacyjnych, sprawdzania naszego wyglądu. Szklista, gładka tafla to również idealny element dekoracyjny, który łączy w sobie także praktyczne zalety. Rynek wnętrzarski daje nam mnóstwo możliwości do wyboru. Możemy do woli przebierać wśród ram pasujących do wszystkich stylów panujących w łazience, jak również zupełnie z nich zrezygnować. Czasem sam kształt wykończenia lub frezy dają niemałe wrażenia estetyczne. Mając do zagospodarowania w tym pomieszczeniu wolną ścianę, warto zdecydować się na dużą taflę zwierciadła. Ma ono również funkcję powiększającą optycznie całe wnętrze, dlatego dobrze jest skorzystać z okazji i dodać głębi całości.

Mozaika – sposób na urozmaicenie ściany w łazience

Ciekawym pomysłem stworzonym wprost na potrzeby łazienek jest zastosowanie mozaiki. Jest to ornament lub wzór składający się z niewielkich elementów: glazury, kamienia czy też szkła. Tworzy efektowne wykończenie detali, a i na dużych powierzchniach świetnie się sprawdza. Takie rozwiązanie to idealny sposób na dekorację, która nie jest zbyt przesadzona w tym funkcjonalnym pomieszczeniu. Mozaiki łazienkowe sprzedawane są w plastrach, płatach połączonych żyłką lub papierem, dzięki czemu montaż jest bardzo prosty, podobny do tradycyjnej glazury.

Dekory w kolekcjach płytek łazienkowych

Dla urozmaicenia ścian łazienkowych obłożonych płytkami glazurowanymi producenci tworzą skomponowane i harmonizujące z nimi linie w kolekcji posiadające wzory dekoracyjne. Wybór takich płytek to najprostszy sposób na rozwiązanie problemu nudnej i jednolitej powierzchni ściany w łazience. Wybierając produkt z tej samej serii, mamy pewność, że wnętrze będzie spójne i stylowe. Możemy również pokusić się o zerwanie z rutyną i skomponować własny zestaw, przełamując styl, np. kamiennymi płytami. Takie mocne akcenty zawsze dodają wnętrzu charakteru.

Drewno w łazience – sposób na akcent dekoracyjny

Drewno daje w łazienkowym wnętrzu klimat spokoju, bliskości natury oraz nutę nastroju salonu spa, sauny. Dzięki włączeniu go do wnętrza jako elementu dekoracyjnego możemy uzyskać motyw przewodni, który zastosujemy również w innych jej częściach, np. przyborach i gadżetach funkcjonalnych. Pamiętajmy, aby rodzaj drewna był przystosowany do mokrych pomieszczeń, zabezpieczony przed niszczącym wpływem wilgoci i gorącej pary.

Nietypowe dekoracje w łazience

Obrazy to elementy dekoracyjne, które nie często spotyka się w łazience. Jeśli mamy jednak buntowniczą naturę i nieco artystyczną duszę, to dlaczego by nie postawić na ten właśnie dodatek na ścianie? Przepiękne dzieła sztuki mogą umilić nam czas spędzony w wannie, wykorzystany na wpatrywanie się w spokojne pejzaże lub stylowe plakaty.

Ciekawym pomysłem jest również tworzenie złożonych kompozycji w różnego rozmiaru ram i ramek. Całość prezentuje się naprawdę niebanalnie. Ich wnętrza możemy pozostawić puste lub zamieścić w nich zdjęcia rodziny, pamiątki z podróży bądź tafle lustrzane.

Pusta ściana może sprawiać niemałe kłopoty w urządzaniu wnętrz. O ile w innych pomieszczeniach sprawa wydaje się dosyć prosta, to łazienka jest miejscem, gdzie poszukujemy czegoś naprawdę spójnego. Możemy postawić na stricte łazienkowe rozwiązania, jak lustra, mozaiki czy płytki, albo zaszaleć i wybrać coś zupełnie nietypowego.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro