Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Jak odnowić drewniany płot?

Drewniany płot, choć niewątpliwie należy do najbardziej efektownych ogrodzeń, wymaga dużego nakładu pracy. Zwłaszcza jeśli zależy nam na tym, aby przez wiele lat prezentował się w nienagannie. Podpowiadamy, jakie czynności należy wykonać, by móc cieszyć się jego wspaniałym wyglądem.

Karina Mączyńska
Karina Mączyńska 20-07-2015

Czas czytania: 4 min

zamknij

Jak odnowić drewniany płot?

Zmieniające się gwałtownie warunki atmosferyczne – silne upały, a także siarczyste mrozy – zaburzają trwałość i wytrzymałość całej konstrukcji, powodując, że drewniane elementy ogrodzeń szybko się starzeją. Dodatkowo wnikająca w strukturę drewna wilgoć jest pożywką dla mchów, grzybów i wszelkiego rodzaju glonów, a szczeliny, które powstają wskutek pęcznienia i kurczenia materiału, powodują z czasem zagnieżdżanie się owadów. Bez obaw, istnieją jednak metody, dzięki którym pozbędziemy się tych przykrych konsekwencji.

Odnawiamy drewniany płot – od czego zacząć?

Chcąc przeprowadzić renowację drewnianego ogrodzenia, musimy odpowiednio się do tego przygotować. Należy wziąć pod uwagę diagnozę stanu desek i ich starej powłoki. Jest to niezwykle ważne z tego względu, że jeśli drewno całkowicie wyblakło, a powłoka została doszczętnie złuszczona, wtedy musimy wykonać szlifowanie. To właśnie od tego w dużej mierze zależy jakość drewnianej powierzchni i jej późniejszej ochrony. W przypadku niewielkich powierzchni wystarczy jedynie przetarcie ich papierem ściernym o grubości 100-120, z kolei gdy ogrodzenie jest rozmieszone na całej powierzchni podwórka, wtedy warto postawić na wykonanie czynności mechaniczną szlifierką. Chcąc ułatwić sobie wykonanie tego zadania, możemy zdecydować się także na zastosowanie specjalnego środka do usuwania starych powłok. Możemy posłużyć się benzyną ekstrakcyjną, która skutecznie usunie nagromadzone warstwy lakieru, farby, lazury, a przy tym nie zniszczy drewnianej powierzchni.

Nie wolno pominąć nam również istotnej kwestii, jaką jest rozwijanie się mchu, a należy się tym zająć przed zabezpieczeniem płotu. Rynek oferuje wiele preparatów, które pomogą nam z walce z tymi nieprzyjemnymi naroślami. Aby pozbyć się mchu, środek należy rozpylić na zwilżonej uprzednio powierzchni, następnie musimy poczekać kilka minut, aż preparat zacznie działać, aby można go było usunąć za pomocą szczotki. Pamiętajmy jednak, że konieczne jest późniejsze opłukanie ogrodzenia wodą, aby substancja została całkowicie usunięta wraz z narastającym mchem, jednocześnie zapobiegając ponownemu jego rozwojowi.

Jakie preparaty wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych preparatów zapewniających pomoc w renowacji drewnianych ogrodzeń. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję dotyczącą ich wyboru, musimy wiedzieć, czy zakupiony płot został już wcześniej zabezpieczony przed biokorozją, czy też nie. Z uwagi na klimat, jaki panuje w naszym kraju, i zmieniające się gwałtownie warunki atmosferyczne powinniśmy zastosować impregnat techniczny. To dzięki niemu ochronimy deski przed grzybami pleśniowymi, domowymi, a nawet owadami, które żerują w drewnie. Innym rozwiązaniem jest często stosowany – impregnat dekoracyjny. Jego niewątpliwą zaletą jest łatwość nakładania, dostępność szerokiej gamy kolorystycznej oraz stosunkowo duża wydajność.

Kiedy już zaimpregnujemy drewno, wtedy należy pokryć je lakierobejcą, bejcą, olejem do drewna, farbą lub specjalnym lakierem do drewna. Wybór oczywiście uzależniony jest od tego, na jakim efekcie nam zależy, począwszy od wykończenia powierzchni czy też wyglądu drewna, m.in. jego koloru i widocznych słojów. Pamiętajmy, że korzystając ze wszystkich wyżej wymienionych preparatów chemicznych, musimy postępować zgodnie ze wskazówkami zawartymi na opakowaniu, ponieważ są one szkodliwe dla naszego zdrowia. Dbajmy więc o bezpieczeństwo pracy, stosując się do zaleceń producenta.

Czy ten artykuł był pomocny?

oferty sponsorowane

Artykuły z kategorii Dom i Ogród


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro