Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Jak odnowić ceglane ogrodzenie?

Ogrodzenie często wykonywane jest z elementów klinkierowych, cegły lub kształtek, które co prawda są kosztowne w momencie zakupu i montażu, ale wyglądają efektownie i ponadczasowo. Aby przez długi okres ogrodzenia wyglądały jak nowe, potrzebują jednak regularnych napraw oraz konserwacji.

Jak odnowić ceglane ogrodzenie?

Ogrodzenie z cegły klinkierowej jest niezwykle trwałe i doskonale komponuje się zarówno z nowoczesnymi domami, jak i budynkami bardziej tradycyjnymi. Oferta producentów elementów klinkierowych jest bardzo bogata pod względem kolorystycznym, jak i pod względem parametrów technicznych. W związku z tym każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Podstawą trwałości i wyglądu ogrodzenia klinkierowego jest przede wszystkim prawidłowe i staranne wykonanie, zgodne z zasadami sztuki budowlanej. Tu dochodzimy do zasadniczego problemu, z którym styka się część osób, decydujących się na drogie ogrodzenie z klinkieru. Zmorą ogrodzeń z cegły klinkierowej są bowiem wykwity, w postaci nieestetycznych białych nacieków, które nie tylko skutecznie szpecą elegancki klinkier, ale w dodatku są trudne do usunięcia. Często można je spotkać - powszechnie przyjęło się, że to niejako nieodłączny element tego typu materiałów, a w zasadzie - ryzyko wkomponowane w to rozwiązanie. Prawda jest jednak taka, że wcale nie musi tak być. Wykwity nie będą szpecić ogrodzenia, jeśli zastosujemy pewien sprytny chwyt. Dzięki temu konstrukcja zachowa swój niepowtarzalny, początkowy wygląd przez bardzo długi okres.

Tajemnicą sukcesu jest kwestia nie tyle stosowanych materiałów, ile kultury i staranności wykonania ogrodzenia. To właśnie niedociągnięcia wykonawcze albo prowadzenie prac, w niesprzyjających i niewłaściwych warunkach zewnętrznych, jest w większości przypadków przyczyną wykwitów. W wyniku tego, na cegle lub zaprawie, użytej do jej wymurowania lub spoinowania, pojawiają się mniej lub bardziej widoczne wykwity, czasami jako białe i trwałe zacieki, a czasami jako pylący się i osypujący nalot.

Pierwsza sytuacja to trwałe, nierozpuszczalne w wodzie wykwity będące wynikiem reakcji związków chemicznych w zaprawie z dwutlenkiem węgla obecnym w powietrzu – w wyniku tego powstają tzw. wykwity węglanowe. Usunięcie tego typu nieprawidłowości jest sporym wyzwaniem - stosowanie czystej wody, nawet z dodatkami detergentów lub podawanej pod ciśnieniem, myjką niskociśnieniową nie daje zazwyczaj oczekiwanych rezultatów. Trzeba tutaj stosować rozcieńczone kwasy - solny lub fosforowy. Niesie to jednak ze sobą spore ryzyko przebarwienia lub uszkodzenia spoin wypełnionych cementową zaprawą murarską, lub fugową. Dlatego dla każdej sytuacji, zarówno stężenie, jak i rodzaj czyścika, należy dobrać indywidualnie poprzez próby w mniej widocznym miejscu.

Druga sytuacja jest nieco korzystniejsza - naloty są rozpuszczalne w wodzie. Te najlepiej usunąć na sucho, za pomocą twardej szczotki (nie wolno posługiwać się szczotkami stalowymi, z uwagi na możliwość uszkodzenia lica cegieł). Lepiej również nie stosować mycia na mokro, ponieważ może to doprowadzić do ponownego dostania się rozpuszczonych, przez użytą wodę, związków chemicznych w głąb muru i ponowne problemy w przyszłości. Jeśli wykwit po usunięciu pozostawił jasne przebarwienie, na strukturze cegły lub spoin, można zastosować ocet spożywczy (10%), dzięki któremu doczyścimy powierzchnię.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro