Jak ochronić skórę dziecka przed słońcem

Jak ochronić skórę dziecka przed słońcem

autor: Katarzyna Białas, data publikacji: 11-06-2015

Pierwsze ciepłe dni ze słońcem przebijającym się przez chmury to raj dla maluchów. Zmiana pogody oznacza długie zabawy na świeżym powietrzu. Jednak, zanim zdecydujemy się ruszyć ze swoimi pociechami na place zabaw, skwery czy trawniki, powinniśmy pomyśleć o zabezpieczeniu ich delikatnej skóry przed promieniami UV. W tym celu można skorzystać nie tylko z kremów z filtrem UV, ale też ubranek z wszytym filtrem ochronnym czy przenośnych namiotów.

Dlaczego ochrona skóry dziecka jest tak ważna?

Skóra dzieci jest bardzo delikatna i wrażliwa. W pierwszych latach życia naskórek jest kilka razy cieńszy niż u dorosłych. Do tego nie wykształcone są w niej wszystkie mechanizmy ochronne. Dlatego skóra maluchów jest o wiele bardziej podatna na wszelkiego typu podrażnienia – szczególnie słoneczne. Brak ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB może doprowadzić do poważnych konsekwencji w dorosłym życiu. Rumienie czy poparzenia słoneczne w dziecięcym wieku mogą zamienić się w późniejsze przebarwienia, przyspieszyć starzenie się skóry, a nawet doprowadzić do wystąpienia nowotworów.

Dobry krem z filtrem

Podstawą ochrony przed niebezpiecznymi konsekwencjami zabaw na słońcu jest regularne smarowanie skóry dziecka kremami z filtrem. U dzieci poniżej 3. roku życia powinno stosować się kremy z jednym z najwyższych filtrów ochronnych SPF 50+. Im dziecko jest starsze, tym filtr może być niższy. Jednak kosmetolodzy zaznaczają, iż sensowną ochronę przed promieniowaniem zapewniają filtry od 30+ w górę. Zalecają też całkowite unikanie słońca od godz. 11 do 15, kiedy promieniowanie jest największe. Krem powinniśmy nanieść na skórę około 15-20 minut przed wyjściem. Musimy pamiętać o nakładaniu nowych warstw co 2-3 godziny oraz po każdym wyjściu z wody (nawet w przypadku kremów wodoodpornych). Pamiętajmy, że promienie przechodzą przez ubrania, dlatego powinniśmy smarować skórę również pod nimi.

Ubranka z wszytym filtrem ochronnym

Nakładanie kremu pod podkoszulek czy sukienkę nie będzie potrzebne, jeśli nasze pociechy ubierzemy w ubrania pokryte niespieralnym filtrem ochronnym. Rozwiązanie to stosuje coraz więcej producentów ubrań. Wybór jest więc coraz większy. Zaczynając od czapek, przez podkoszulki, bluzeczki, stroje kąpielowe, a na bluzach z kapturem kończąc. Inwestycja w tego typu ubrania jest doskonałym rozwiązaniem dla maluchów, które spędzają większość czasu na dworze. Ubrania z filtremszczególnie dobrze sprawdzają się na plaży oraz w trakcie kąpieli wodnych. W przeciwieństwie do kremów ochronnych (nawet wodoodpornych), po kontakcie z wodą nie tracą swoich wartości. A pamiętajmy, że woda odbija promienie słoneczne, przez co stają się one intensywniejsze. Ubrania z filtrem, poza spełnianiem funkcji ochronnych, zapobiegają przegrzewaniu oraz mają możliwość większego wchłaniania potu.

Namiot zawsze pod ręką

Każdy rodzic, który wybierając się na plażę z dzieckiem, zabrał ze sobą wyłącznie ręcznik, koc i parawan wie, że to zdecydowanie za mało. Potrzebne jest coś, co zapewni cień nad głową, szczególnie najmłodszych plażowiczów. W tej roli doskonale sprawdzają się samorozkładające namioty. Te lepszej jakości wykonane są z lekkich materiałów odbijających promienie UVA i UVB. Mają wiele udogodnień, które ułatwiają plażowanie czy biwakowanie, np. kieszonki na telefon lub książkę i sznurek na przewieszenie mokrego ręcznika czy ubrań. Rozłożenie ich zajmuje dosłownie kilka minut. Po złożeniu zajmują mało miejsca i mieszczą się do wąskiego pokrowca. Bez problemu włożymy je pod fotel w samochodzie, a nawet na spód wózka dziecięcego. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że z podobnych namiotów dla dziecimożemy korzystać w każdym miejscu, do którego wybierzemy się z maluchem.

Równie dobrze, co na plaży, namioty dla dzieci zasłonią przed słońcem na łące, w parku czy przydomowym ogródku. W namiotach dobrej jakości podłoga jest dodatkowo zabezpieczona, by była nieprzemakalna. Nie ma problemu z rozłożeniem go na wilgotnej trawie.

Podstawowe zasady bezpiecznego przebywania z dzieckiem na słońcu:

  1. Przed wyjściem na dwór posmaruj skórę dziecka kremem ochronnym z filtrem powyżej 30+. Nakładaj krem co około 2 godziny.

  2. Staraj się nie wychodzić na słońce między godz. 11 a 15. Wtedy promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze, tym samym najniebezpieczniejsze dla skóry.

  3. Zanim wyjdziesz na dwór pomyśl, czy będzie gdzie schować się przed słońcem. Może warto zabezpieczyć się i wziąć ze sobą poręczny namiot.